Belföld
Félárbócon a nemzeti lobogó
Áder János: 1956 után a világ visszavonhatatlanul másmilyen lett +VIDEÓ +GALÉRIA
A kegyelet kifejezéseként a lobogó egész nap félárbócon marad a nemzeti gyásznapon. Este az áldozatok emlékére országszerte gyertyagyújtás tartanak.
A hagyományokhoz híven pénteken reggel a megemlékezések a Kossuth téren kezdődtek, ahol a Himnusz hangjaira vonták fel, majd a Szózat kíséretében engedték félárbócra a nemzeti lobogót.
A megemlékezésen részt vett Áder János köztársasági elnök, Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök, a diplomáciai testület több tagja, továbbá pártok, katonai és állami szervezetek képviselői is.
A Jobbik ismét az állambiztonsági múlt feltárása és az ügynöklisták teljes nyilvánosságra hozatala mellett foglalt állást.
Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt szóvivője pénteki budapesti sajtótájékoztatóján úgy értékelte: a Fidesz csak látszatra hazafi, egyébként pedig ugyanazt teszi, mint az MSZP, egymással karöltve bojkottálják 26 éve az állambiztonsági múlt feltárását. Bírálta, hogy a kormánypártok leszavazták az október 23. előtt benyújtott határozati javaslatukat, és több mint szégyennek nevezte, hogy a hatvanadik évfordulón előléptettek egy volt III/II-es operatív tisztet.
A jobbikos politikus hozzátette, az MSZP-nek pedig "annyira jól sikerült a megújulás", hogy továbbra is politikusa a gyalázatos mondatokat mondó Havas Szófia, az országos választmányuk egyik alelnöke pedig az a Barabás János, aki az MSZMP KB egyik utolsó titkára volt.
"Csak gratulálni tudunk hozzá" - fogalmazott.
Felvetette, hogy a feltárás azért maradt el, mert a pártok és holdudvaruk ma is tele van a diktatúrát kiszolgáló emberekkel, vagy arra várnak, hogy mind az áldozatok, mind pedig a tettesek meghaljanak.
Az állambiztonsági múlt csak akkor lesz feltárva, ha a Jobbik fogja irányítani az országot - vélekedett a szóvivő.
Párbeszéd: Ne egymás ellen harcoljunk, hanem a szabadságért és egyenlőségért!
Ne egymást vétózzuk, hanem az elnyomást! Ne egymás ellen harcoljunk, hanem a szabadságért és egyenlőségért! - mondta a Párbeszéd Magyarországért elnökségi tagja, aki az 1956-os forradalom leverésének 60. évfordulóján koszorút helyezett el Angyal István és a Tűzoltó utcai ellenállók emlékművénél pénteken, Budapesten.
Erőss Gábor, a Párbeszéd józsefvárosi önkormányzati képviselője november 4-i üzenetének a pesti munkáskerületek felől nézve azt nevezte: egy diktatúra nemcsak a jogainkat korlátozza vagy a szabadságunkat tiporja el, hanem létrehozza a maga uralkodó osztályát, amely az emberek millióit dönti rabszolgaságba.
A politikus idézte Tamás Gáspár Miklós filozófus rendszerváltáskor megfogalmazott gondolatait: 1956 szocialista forradalom volt - talán az egyetlen a világtörténelemben -, amelyet kommunisták indítottak, vértanúi mind baloldaliak voltak.
Hozzátette: nem a szocialista konszenzust kívánják újrateremteni, de azt szeretnék, ha az elnyomottak hangja legalább bekapcsolódhatna "az ünnepi kórusba". Az üzenetet a Párbeszéd ma is aktuálisnak tartja, ezért javasolja az alapjövedelem vagy a négynapos munkahét bevezetését, a munkavállalói jogok radikális kiterjesztését és a tandíj eltörlését - mondta.
Jelenleg azonban Orbán Viktor miniszterelnök szerinte a nagytőkésekkel szövetkezve fokozza az elviselhetetlenségig a munkások kizsákmányolását.
De egy nép azt mondta, elég volt - idézte fel Márai Sándor szavait a forradalomról, és párhuzamot vonva hozzátette: aki teheti, menekül innen, mint a forradalom leverése után. Bibó István szavait is felelevenítette, aki passzív ellenállásra szólított fel az egykori bábkormány ellen, Erőss Gábor azt mondta: ma aktív, de békés ellenállásra van szükség.