Belföld
Fejlesztések a gazdasági növekedésből
Modern városok program kecskeméten: huszonötmilliárdos alap jön létre
Visszatérítendő, huszonötmilliárdos állami forrást nyújtanak a kecskeméti vállalkozások számára – derült ki tegnap Szemereyné Pataki Klaudia (Fidesz–KDNP) polgármester és Orbán Viktor miniszterelnök tárgyalása után. A kormányfő több átfogó fejlesztési tervet is bejelentett a városban. Ennek megfelelően a katonai mellett polgári célokat is szolgálni fog a kecskeméti reptér, a kormány támogatja, hogy új, személyszállító gépek fogadására alkalmas kifutópályát építsenek. Arról is beszélt, hogy a polgármester és a vállalkozások is folyamatosan jelezték már a kabinet számára a helyi ipartelepek rossz áramszolgáltatását. Ezért már a mai kormányülésen tárgyalják a kecskeméti hálózatfejlesztésről szóló döntést.
A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy tizennyolcmilliárd forintos támogatásból megépülhet a városi körgyűrű utolsó szakasza, és az 52-es városi bevezető utat is négysávosra bővítik. Új egyetemi kutatóközpontot is létrehoznak, de erről még egyeztetnek. Hamarosan felújítják a kecskeméti főpályaudvart, fejlesztik az elővárosi vonatközlekedést, és egy új P+R parkolót is építenek. A világhírű Kodály Intézet hárommilliárdos támogatásból egy új, kétszázötven fő befogadására alkalmas koncertteremmel bővül, de másfél milliárdból új középfokú, duá- lis szakképzést szolgáló, gazdasági-műszaki, két tannyelvű iskolát és kollégiumot is építenek. A kecskeméti városháza épületét négymilliárdból teljesen felújítják.
A miniszterelnök emlékeztetett, az elmúlt öt évben közel tizenhétmilliárdos adósságot vállaltak át a várostól, nyolcvan-nyolcvanöt milliárdos állami és uniós forrás érkezett a megyeszékhelyre, illetve mintegy százmilliárdnyi fejlesztési lehetőséget teremtettek. Azt is mondta, tíz év alatt húszezerrel százharmincezerre is bővülhet Kecskemét lakossága, a város a Szolnokkal, Cegléddel és Dunaújvárossal közösen alkotott nagy régió központja lehet. A kecskeméti Mercedes-gyárral folyamatosan tárgyal a kormány, a cégnek több elképzelése is van a fejlesztésekről. Három lengyel, két cseh és egy magyar település is versenyez ezekért, és van olyan fejlesztés is, amely korábbi beruházásokhoz kapcsolódik, de lesz olyan is, amely a magyar beszállítók számára nyit újabb lehetőséget.
Hangsúlyozta, a kormány a felsorolt támogatásokat azért tudja biztosítani, mert az ország jól teljesít. Felhívta a figyelmet, hat évvel ezelőtt Magyarország pénzügyileg összeomlott, csak a hitelek tartották életben. Az IMF-hitelek korábbi visszafizetése után az idén az Európai Uniótól felvett hitelek utolsó részletét, mintegy hatszázmilliárd forintot is törleszti a kabinet. Szerinte fantasztikus a magyarok teljesítménye, ezeknek az óriási erőfeszítéseknek köszönhetők a fejlesztések. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta, az uniós támogatások nem „talált pénzt” jelentenek, hiszen ha a hozzánk érkező forrásokat és az országból a külföldiek által, különböző jogcímeken kiáramló összegeket nézzük, akkor a két tétel nagyságrendileg megegyezik.
Kecskemét polgármestere, Szemereyné Pataki Klaudia elmondta, az utóbbi tíz évben megduplázódtak a város helyi adóbevételei. Lakosságszámukat tekintve jelenleg az ország hetedik legnagyobb településének számítanak, de gazdaságilag és kulturálisan már Debrecen és Győr után következnek.
A megállapodás főbb pontjai
- Gazdaságfejlesztési alap a helyi vállalkozásoknak
- Hárommilliárd jut a Kodály-központ megújítására
- Tizennyolcmilliárdból lesz teljes az elkerülő gyűrű
- Négysávossá bővítik ki az 52-es bekötőutat
- Kialakítják az elővárosi vasúti közlekedést
- Gazdasági-műszaki főiskola és kollégium épül