Belföld

Fejet hajtottak a kommunizmus leleplezői előtt

Az 1950-es évek első felének legjelentősebb antikommunista ellenálló szervezetének állít emléket a Békéssámsonban csütörtökön megnyitott Szabadság Háza.

„A fejekben és a szívekben is legyen jelen 1956, ismerjük, szeressük a forradalom és szabadságharc történetét, mert akkor a történelem a nemzeti tudat részévé válik, és a fiatalok is jobban fognak ragaszkodni Magyarországhoz” – mondta az emberi erőforrások minisztere. Balog Zoltán kifejtette, egyedülálló teljesítményt nyújtott az a húsz békéssámsoni fiatal, aki 1951 és 1955 között terjesztette a kommunista rendszert leleplező röpiratokat, és az ellenállás lángját még a fővárosba is eljuttatta. Úgy fogalmazott, 1956 megmutatta: a szabadság megéri az áldozatot, és meg kell védeni, néha drótakadályokkal is.

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója arról beszélt, hogy a szabadság nem magától értetődő, mindenkinek meg kell érte harcolnia a maga eszközeivel. A Magyar Ellenállási Mozgalom tagjait összesen 186 év börtönre ítélték, két vezetője halálbüntetést kapott, majd ezt életfogytiglanra változtatták.