Belföld
Évtizedek bilincseit törték le
„Hősökre volt szükség, olyanokra mint Filep Mária és Kozma Imre atya”
Schmidt Mária emlékeztetett, még mindig hajlamosak vagyunk arra, hogy a felelősséget a politikusokra hárítsuk, miközben megfeledkezünk a saját felelősségünkről.
A közép-európai népek szabadságáért kifejtett tevékenységük elismeréseként a Petőfi-díjat idén Filep Mária, a Páneurópai Piknik debreceni főszervezője és Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke, az 1988–89-ben Magyarországra menekülő keletnémetek segítője kapta a XXI. Század Intézettől és a Mol-csoporttól. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter laudációjában arról beszélt, hogy „azért élhetünk ma külső szabadságban, mert a kommunizmus ideje alatt voltak olyanok, akik belül szabadok voltak”, köztük a két kitüntetett. Szerinte belülről szabadnak lenni ma sem könnyű, ez főként elhatározás kérdése. Az 1989 augusztusi Páneurópai Piknik a határok megnyitását eredményezte, és mérföldkő volt a közös európaiság felé vezető úton. Idézte Kozma Imre atyát, hogy „Isten írta nekünk ezt a feladatot, megtettük, ami tőlünk tellett”.
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója szerint a díjazottak azok közé tartoznak, akik előremozdították szabadságunk ügyét és visszaadták hitünket. Szájer József, az Európai Néppárt alelnöke videoüzenetben köszöntötte a díjazottakat, rámutatva, hogy „1989-ben iránytűjüket vesztett politikusok helyett civil emberek mutattak példát, figyeljünk rájuk, s ne feledjük, most sokan vannak, akik ma osztozni akarnak a sikerben, de akkor nem vállalták a felelősséget”.