Belföld
Érden aláírták a polgárosodás programját
Negyvenmilliárdos támogatást kap az évtized végéig a megyei jogú város

Biztosak az alapok. Orbán Viktor és T. Mészáros András (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Új korszakba léptünk, 2015 és 2020 között már nem a válságkezelés, újabb válságok elhárítása a feladat, hanem a fejlődési program végrehajtása – mondta Orbán Viktor miniszterelnök Érden, ahová a Modern városok program keretében látogatott el. A kormányfő együttműködési megállapodást írt alá T. Mészáros András (Fidesz-KDNP) polgármesterrel. Orbán Viktor kifejtette, a fejlesztési tervet politikai családjukban a polgári berendezkedés programjának – a polgári életminőség, polgári biztonság elérésének – nevezik.
Arra is kitért, Érd nincs könnyű helyzetben, mert a fejlesztési pénzek tekintélyes része uniós forrásokból érkezik hozzánk. Mivel azonban a Pest megyei települések Budapesttel közös fejlesztési régióba tartoznak és a főváros felhúzza a fejlődési átlagot, csak nagyon bonyolult és korlátozott formában juthatnak uniós forrásokhoz. Mint mondta, nem volna azonban méltányos az érdiekkel szemben, ha a földrajzi elhelyezkedés miatt nem támogatnák a települést, ezért a fejlesztéséhez szükséges forrásokat a magyar költségvetés állja majd.
Öt év alatt negyvenmilliárd forintot tudnak Érd számára biztosítani – jelentette be a kormányfő. Megjegyezte, valószínű, hogy öt év alatt eddig ekkora fejlesztési forrás még nem állt rendelkezésre Érden. A tervezett helyi fejlesztések között említette egy kétszáz hektáros ipari park kialakítását. Ennek területét az állam vásárolja meg, és kilencvenkilenc évre ingyenes használatra átadja Érdnek. Emellett rendőrkapitányságot, új középiskolát, huszonnégy tantermes általános iskolát, óvodát és sportcentrumokat is építenek. Ezek mellett felújítják és kibővítik a Batthyány-sportiskolát is.
Bíróság és ügyészség is létesül Érden, továbbá egy szakképzési központot is létrehoznak. Ebben működik majd a a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ. Kerékpárútrendszert építenek ki, a miniszterelnök arra kérte a város vezetését, hogy ragadják meg a Duna adta lehetőségeket is. Átadnak egy állami tulajdonban levő volt katonai bázist, amely szabadidőparkként működik majd. A kormányfő szerint mindezeknek köszönhetően a mostaninál egészségesebb településszerkezet jön létre, és Érd egy szervesen felépült város benyomását fogja kelteni.
A források megítéléséről akkor döntenek, amikor a tervek elkészülnek.
Orbán Viktor kifejtette, a Modern városok programot azért ebben az évben indították, mert 2010–14 között a válságkezeléssel kellett foglalkozni, hogy ne jussunk Görögország sorsára. Egy kérdésre elmondta, a jövő évi költségvetést azért tervezték jelentős tartalékkal, hogy a program pénzügyi hátterét biztosítsák.
Emlékeztetett, Érden az utóbbi évek válságkezelése mellett több fejlesztést is állami támogatásból finanszíroztak. Így harmincmilliárdból csatornaépítést végeztek el, 1,7 milliárdot biztosítottak működési támogatásra, és a sportcsarnok építésének bonyolult ügyét is megoldották, nyolcszázmilliós támogatás jutott erre a célra.
T. Mészáros András polgármester kifejtette, a megállapodás Érd fejlődésének biztos alapot ad. Szerinte jelenleg a hetvenezres város nincs kész állapotban, a lakossága gyorsan növekedett, azonban a korábbi városvezetések alatt nem tudott komolyan fejlődni. A kormánnyal közösen a helyi gazdaság, az oktatási, egészségügyi és szociális intézményei fejlesztése van soron, és bővítik a közműhálózatot.
A megállapodás legfontosabb pontjai
- Negyvenmilliárd forint helyi fejlesztésekre
- Kétszáz hektáros ipari parkot alakítanak ki
- Új iskolák, óvodák, rendőrkapitányság épül
- Állami tulajdonú volt katonai bázist adnak át
- Felújítják és bővítik a Batthyány-sportiskolát
- Kiépítik a helyi kerékpárútrendszert