Belföld

Építő példák a teleprehabilitációra

Szakmaközi összefogás és az érintettek bevonása szükséges az integrációhoz

Magyarország és a magyar szakpolitika értékként, kulturális erőforrásként tekint a társadalmi kirekesztettségben élőkre, akár szegény, akár roma, akár tanulatlan emberekről van szó.

Megfelelő oktatással lehetőséget kell teremteni nekik és bízni kell bennük – mondta lapunknak az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára. Langerné Victor Katalin tegnap Nagyváradon a Nemzetközi jó gyakorlatok – Közös utakon című szakmai konferencián – magyarországi, erdélyi, kárpátaljai és felvidéki szakemberek előtt – a komplex roma felzárkózás magyarországi helyzetéről beszélt.

Az államtitkár lapunknak elmondta: szólt a Nemzeti Felzárkózási Stratégia eredményességéről és a rászorulókat megcélzó, jó teleprehabilitációs programokról, módszerekről. Sarokpontként említette, hogy a programok tervezésébe és végrehajtásába bele kell vonni az ott élőket is, hiszen meghatározó, hogy ők is akarják a változást. Másodsorban említette a szakmaköziséget, azt, hogy a különféle szakpolitikáknak együtt kell gondolkodniuk, a terepen pedig a segítő szakmáknak együtt kell felmérniük egy-egy adott helyzetet, és közösen kell megoldást is találniuk rá. Langerné Victor Katalin harmadik sarokpontként említette a többdimenziós megközelítést, ami annyit tesz, hogy nem lehet csupán egy felvetődő gondra reagálni, hanem például az egészségügyre, az iskoláztatásra és a szociális nehézségekre egyaránt kell. Hangsúlyozta, az újfajta szociálpolitikai szemléletnek kézzel fogható eredménye van: a munkával nem rendelkező roma családok száma 2014-ben közel felével 47 százalékról 26-ra csökkent, és 450 ezerrel kevesebb lett a szegénységgel és a társadalmi kirekesztődéssel fenyegetett emberek száma. Mint mondta, ehhez hozzájárult a rezsicsökkentés és a közfoglalkoztatás is, amelyben képzéseket is kínáltak.


Stratégiai partner a roma önkormányzat

A kormány továbbra is stratégiai partnerének tekinti az Országos Roma Önkormányzatot (ORÖ) – jelentette ki Hegedüs István ORÖ-elnök tegnap. Közölte: azért hívott össze tájékoztatót, mert a múlt héten „olyan hírek terjedtek”, hogy a szervezettől a kormány megvonta a bizalmat. Elmondta, kedden megbeszélést folytattak Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárral, Köpeczi-Bócz Tamás európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkárral és Garai Péterrel, az EU-fejlesztések végrehajtásáért felelős helyettes államtitkárral. Hegedüs kijelentette: nem gondolják, hogy a cigány programok megvalósítása elképzelhető az ORÖ legitim módon megválasztott képviselői nélkül, hiszen ők azok, akik „a végeken” találkoznak a legrosszabb helyzetben lévő emberekkel.