Belföld
Emmi: Példaértékű a fogyatékosság magyarországi kezelése
Egy nemzetközi szervezet szerint is jó a helyzet
Tájékoztatása szerint ez Európa legjelentősebb ilyen típusú szövetsége, amelynek több mint 12 ezer tagja van, és komoly lobbierővel bír Brüsszelben.
Az EASPD a fogyatékossággal élő emberek szociális ellátását vizsgálta Magyarországon, például azt, hogy milyen lakással rendelkeznek, milyen az életminőségük vagy mennyi pénzt költenek.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a szövetség – amelynek képviselői eljöttek megtekinteni a szép eredményeket produkáló hazai újításokat - azt az álláspontot alakította ki, hogy a magyar rendszer bárhol megállná a helyét Európában.
Nyitrai Imre arról is beszélt, hogy 1998, az első Orbán-kormány óta tudatosan fejlesztik a fogyatékosságügyet. Ekkor kezdtek lakóotthonokat építeni, az államszocializmus gyakorlata ugyanis az volt, hogy nagy intézményekbe rejtették el a világ elől a fogyatékossággal élő embereket, nehogy rontsák a társadalmi képet.
A második Orbán-kormány idején, 2011-ben hosszú távú stratégiát fogadtak el annak érdekében, hogy minél előbb önálló életvitelre kapjon lehetőséget az akkor még 11-12 ezer, tömegintézményben lakó fogyatékos ember.
Idén "soha nem látott mértékű", csaknem 40 milliárd forintos fejlesztést indítanak a nagy intézmények kiváltására - emelte ki a helyettes államtitkár, hozzátéve: úgy véli, ősszel együttműködési megállapodást írnak alá az EASPD-vel.