Belföld

Emmi: Nem lehet szegregálni

A tárca a civil szervezeteknek válaszolt

A köznevelési törvény tervezett módosítása nem teszi lehetővé a gyermekek elkülönítését, éppen ellenkezőleg: megfelelő keretszabályokat kíván biztosítani a hatályos törvények betartásához. A módosítás nem hatalmazza fel az oktatásért felelős minisztert arra, hogy eltekintsen az elkülönített oktatás törvényi tilalmától - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).    

A minisztérium ezt arra reagálva közölte, hogy tizenegy civil szervezet levélben kérte Székely László ombudsmant, szólaljon fel a parlamentben a köznevelési törvény egy tervezett kormányzati módosítása ellen, amely a civilek szerint lehetővé tenné a gyerekek iskolai elkülönítését, az oktatásért felelős miniszternek felhatalmazást adva arra, hogy engedélyezze az iskoláknak a szegregálást.
Az Emmi közleménye leszögezi: a sajtóban megjelent "rosszindulatú és alaptalan híresztelésekre" reagálva a tárca ismételten hangsúlyozza, hogy Magyarország kormánya elítéli a szegregációt, amelyet a magyar törvények is tiltanak. 
Az Emmi szerint a köznevelési törvény "egyesek által félremagyarázott és a sajtóban torzított módon megjelenített" módosító javaslatának az a fő célja, hogy a törvényt összehangolja az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvénnyel.

A tárca szerint a módosítás (a jelenlegi alapjogvédelem és a törvényi garanciák megőrzése mellett) felhatalmazza a kormányt, hogy bizonyos, eddig hiányzó, alaki részletszabályokat rendeleti szinten határozzon meg. A módosítás nem hatalmazza fel az oktatásért felelős minisztert arra, hogy eltekintsen az elkülönített oktatás törvényi tilalmától - emeli ki a közlemény, amely arra is emlékeztet: a hatályos törvények lehetőséget adnak, hogy a szülő kezdeményezésére és önkéntes választás alapján nemzetiségi vagy egyházi iskolát szervezzenek, ez azonban nem jelenthet hátrányt az érintetteknek. A tárca által benyújtott módosítás "éppen a hátrányos megkülönböztetés lehetőségét kívánja kizárni".
A kormány elítéli a hátrányos megkülönböztetés és elkülönítés valamennyi formáját, valamint minden szükséges intézkedést megtesz, amikor iskolai vagy más jellegű szegregáció alapos gyanúja merül fel vagy bizonyosodik be.
A tárca arra is kitér, hogy a héten összeül az antiszegregációs kerekasztal, amely az említett törvénymódosítást is tárgyalni fogja.


Forrás: MTI