Belföld
Emmi: Elfogadhatatlan a pedagógusok által ajánlott elégséges szolgáltatás
A tárca a tervezett sztrájk idejére is minden köznevelési intézményben szükségesnek tartja a felügyelet biztosítását
A pedagógusok sztrájkbizottsága kedden jelentette be, hogy megkezdik április 20-ra országos pedagógussztrájk előkészítését. Erről levélben tájékoztatták Orbán Viktor miniszterelnököt.
A válaszlevélben a miniszter és az államtitkár kitértek arra, hogy a sztrájkbizottság járásonként egy intézményben biztosítaná az országos pedagógussztrájk idejére a gyermekek megőrzését.
A minisztérium a gyermekek és a szülők érdekében minden köznevelési intézményben szükségesnek tartja a gyermekek felügyeletének biztosítását - rögzítette a tárca vezetője és az oktatási államtitkár, akik a még elégséges szolgáltatás részleteiről való egyeztetés megkezdésére a sztrájktárgyalást követő azonnali megbeszélést javasolják, azzal azonos helyszínen. Az Emmi kormány által kijelölt tárgyalóként hétfőn a tárca épületébe várja a szakszervezeteket.
Emmi: Huszonöt pontból húszban már megegyezés született
A Pedagógusok Szakszervezete, az Oktatási Vezetők Szakszervezete és a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet vezetőinek címzett levélben kitértek arra is, hogy az elmúlt két hónapban tárgyalássorozatot folytattak, és közben a kormány a tanulókat és a pedagógusokat egyaránt kedvező bejelentéseket tett. A sztrájkbizottság által megfogalmazott huszonöt pontból húsz esetében már sikerült megállapodni - jelezték, hozzátéve: a most bejelentett négy pont - amelyek közül három a bérek emelésére irányul - költségvetési kihatása mintegy ötvenmilliárd forint.
A miniszter és az államtitkár megismételte, hogy a kormány nem tud többet fordítani a pedagógusbérek emelésére, mivel most az egészségügyi dolgozók és a más közszolgálatban dolgozók következnek.
Kitértek a sztrájkbizottság azon fenntartó felé megfogalmazott kérésére is, hogy a sztrájkban résztvevő dolgozók kapják meg a kieső munkaidőre járó díjazást és a munkavégzés alapján járó egyéb juttatásokat. A minisztérium ezzel kapcsolatban rögzíti: a sztrájktörvény előírásai szerint a sztrájk miatt kiesett munkaidőre - eltérő megállapodás hiányában - a dolgozót díjazás és egyéb juttatás nem illeti meg.
PSZ: A Klik egy intézményt jelöl ki tankerületenként sztrájk esetére
A pedagógusok sztrájkbizottsága nem osztja az Emberi Erőforrások Minisztériuma álláspontját az esetleges munkabeszüntetés idejére a még elégséges szolgáltatásról. A sztrájkbizottság ugyanakkor elfogadja a tárgyalások időpontjául javasolt hétfői napot.
A Pedagógusok Szakszervezete, mint a sztrájkbizottság tagja, közleményében rámutatott: a még elégséges szolgáltatások meghatározásánál a sztrájkbizottság az eddigi sztrájkügyekben meghozott fővárosi törvényszéki végzésekből indult ki, vagyis tankerületenként a Klik egy, szükség esetén több intézményt jelöl ki a tanulók felügyeletére.
A közleményben azt is jelezték, hogy elfogadják az Emmi javaslatát az egyeztetés hétfői időpontjára, és elküldték Balog Zoltán miniszternek a még elégséges szolgáltatások meghatározásához készített megállapodás-tervezetet.
Kitértek arra is, hogy az Emmi közleményében a pedagógusok béremelésére vonatkozó megállapítások szerintük tévesek. A sztrájkbizottság álláspontja az, hogy a sztrájk gyakorlásának jogát nem érinti az, ha más munkavállalói csoportoknak - például az egészségügyieknek - is van jogos bérkövetelése.
A civil közoktatási platform nem vesz részt „erősen korlátozott hatókörű” tárgyalásokon
A civil közoktatási platform visszautasítja, hogy az Emmi ismét az általa létrehívott köznevelési kerekasztalhoz rendelné a tárgyalásokat szervezetükkel, amelyhez „félszáz, az oktatás teljes spektrumát, a pedagógusokat, szülőket és diákokat képviselő szervezet csatlakozott”.
A platform állásfoglalásában azt írta: kezdettől fogva a kormányzat értésére adták, hogy olyan „erősen korlátozott hatókörű” tárgyalásokon, amelynek kereteit az Emmi egyoldalúan határozza meg, nem vesznek részt.
Álláspontjuk szerint az Emmi ki akar hátrálni a szemtől szemben folytatott, nyílt tárgyalásból; elvárják, hogy a tárca közölje: elfogadják vagy visszautasítják meghívásukat. Válasz hiányában április 12-én tárgyalódelegációjuk ott lesz a megjelölt helyszínen, és a sajtó jelenlétében várják a kormányzat tárgyalásra felhatalmazott, „döntési jogosítványokkal bíró” képviselőit - tették hozzá. Amennyiben a kormányzat mégsem képviselteti magát megfelelő szinten és megegyezési készséggel, a tiltakozás, nyomásgyakorlás minden célszerű eszközével élni fognak, számítva számos civil szervezet, szakszervezet és a Tanítanék mozgalom támogatásán túl a társadalom aktív szolidaritására - fogalmaztak.
A szaktárca csütörtökön közölte, hogy tájékozódó megbeszélést tartottak a platform képviselőivel. Tudatták: a platform képviselőjét várják a köznevelési kerekasztal következő ülésére. A közlés szerint a megbeszélésen meggyőződtek - és erről levélben tájékoztatták a platform képviselőit -, hogy követeléseik mindegyikével foglalkozik a kerekasztal, és azok többsége szerepel a pedagógusok sztrájkbizottsága felvetései között is.