Belföld

„Emelkedett az oktatás színvonala”

Hoffmann Rózsa bizottsági alelnök: át kell tekinteni a hallgatói önkormányzatok működését, és szigorúbban ellenőrizni azokat

Hoffmann Rózsa szerint meg kellene vizsgálni, hogy a hallgatói önkormányzatok megfelelően működnek-e, s szigorúbb ellenőrzésre lenne szükség esetükben. Az Országgyűlés kulturális bizottságának KDNP-s alelnöke kifejtette, az oktatás színvonala emelkedett.

evnyito
Az idén már a diákok hatvan százaléka jutott ingyenesen tankönyvhöz (Fotó: Csudai Sándor)

Sajtótájékoztatót tartott tegnap oktatási kérdésekről Hoffmann Rózsa. Az Országgyűlés kulturális bizottságának KDNP-s alelnöke szerint a jelenlegi oktatásirányítás jól felkészült a tanévkezdésre, ezt bizonyítja többek között, hogy „minden tankönyv idejében ott volt az iskolákban”. Az előző ciklus oktatási, majd köznevelési államtitkára hangsúlyozta, a 2011-ben elfogadott szabályozás alapján a mostani tanévre a diákok hatvan százaléka kapta meg ingyenesen a tankönyveit. A pedagógus-életpálya részeként – folytatta – egy év alatt már harmadjára nőttek a bérek, s a növekedés 2017-ig folytatódik. Hoffmann Rózsa közölte, eddig országos átlagban negyven százalékkal nőtt a pedagógusok keresete, s példaként egy 16 éves gyakorlattal rendelkező napközis nevelőtanár esetét hozta fel, aki 2013 augusztusában 145 ezer forintot, most 240 ezer, jövőre pedig 265 ezer forintot keres majd. A KDNP-s képviselő a The Economist című brit lap e heti számában ismertetett felmérésre hivatkozva kijelentette, a körülményekhez képest a magyar iskolarendszer jól teljesít. A tanárok fizetését, az osztályok méretét és a diákok PISA-felmérésen elért eredményeit figyelembe vevő vizsgálatban Magyarország a negyedik helyre került, s a felmérésben az is szerepelt, hogy a magyar gyerekek mennyire szeretnek iskolába járni. Hoffmann Rózsa kiemelte, ebben a tekintetben a szomszédos országoknál, de Németországnál és az Egyesült Államoknál is sokkal jobb nálunk a helyzet. Kérdésre válaszolva a politikus támogatandónak nevezte a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ átalakítását és a megyei szint megerősítését, mondván, nem helyes, hogy egy központból irányítanak 198 tankerületet. Az átszervezést – tette hozzá – ő maga kezdeményezte annak idején. Hoffmann Rózsa végül kitért az ELTE egyik gólyatáborában történt erőszakra is, hangsúlyozva, hogy mélységesen elítél minden erőszakot, bárki ellen irányul is. Szerinte alaposan át kell tekinteni a hallgatói önkormányzatok működését, azt pél­dául, hogy van-e olyan jogosítványuk, amely visszaélésre ad lehetőséget. Mint mondta, míg államtitkárként a felsőoktatást is irányította, a szigorúbb ellenőrzés híve volt, s reményét fejezte ki, hogy ebben az irányban lesznek most fejlemények. Hozzátette, a héten találkozik Palkovics László felsőoktatási államtitkárral, akivel erről is szeretne beszélni.



Diákhitel: nyolcezer-kétszáz új igénylés
Mintegy 8200 új hallgató igényelte a diákhitelt az idei tanév első határnapjáig, szeptember 15-ig – tájékoztatta lapunkat Imre Zita, a Diákhitel Központ kommuniká­ciós igazgatója. A szabad felhasználású, 5,75 százalékos kamatozású Diákhitel 1-et 3600-an, a csak tanulmányok önköltségére fordítható, fix kétszázalékos, államilag kamattámogatott Diákhitel 2-t pedig 4600-an kérték. Akik a határidőig jelentkeztek, már az első őszi folyósításkor, azaz október 15-én megkapják a kért hitelösszeget, de később is van lehetőség a kölcsönt kérelmezni. A diákhitelt már a felsőoktatási tanulmányi rendszereken (Neptun, ETR) keresztül is lehet igényelni, s mivel azokban a hallgató minden szükséges adata szerepel, így különösebb adminisztráció sem szükséges hozzá. A mostani igénylőkkel együtt a központnak több mint háromszázötvenezer ügyfele lett. Eddig 128 ezer szerződést zártak le (ők azok a diákhitelesek, akik már teljes egészében visszafizették a korábban felvett kölcsönt), jelenleg mintegy 137 ezren törlesztenek.