Belföld
„Elutasítjuk a betelepítési javaslatot”
Orbán Viktor: Újra a szuverenitásunkat támadják, nemet mondunk a kvótákra
„Nem akarjuk megfosztani az embereket a vasárnapi munkavégzés lehetőségétől, s vannak, akik ezt nem akarják feladni, de azt szeretnénk, ha nem lenne kényszer, a munkaadó ne várhassa el, hogy akkor is dolgozzanak az emberek, ha nem akarnak” – fogalmazott Orbán Viktor a vasárnapi pihenőnapról. Az első lépést a kereskedelemben kezdték meg tavaly, és azóta is dolgoznak azon, hogy miképp lehetne más szektorokra is kiterjeszteni a szabad vasárnap elvét. Kifejtette, a kormány hétfőn kap jelentést a gazdasági minisztertől az intézkedés egyéves tanulságairól – arról, hogy csökkent-e a forgalom, illetve átterelődött-e a nagyobb áruházaktól a kisebbekhez –, s ezt az anyagot nyilvánosságra is hozzák. Csak ezután döntik el, hogy a héten a Kúriától zöld utat kapott népszavazási kampány során milyen politikai magatartást kövessenek.
„Ha nem fordulunk szembe a kötelező betelepedési kvótára tett javaslattal, és azt elfogadják, akkor nem mi, hanem Brüsszel mondja majd meg, kivel kell együtt élnünk a jövőben” – jelentette ki az Európai Bizottság (EB) javaslatáról Orbán. Ismeretes, az EB a dublini menekültügyi rendszert akarja felülírni. Ez a miniszterelnök szerint téves politika, hiszen bevándorlásügyben a schengeni megállapodást kell betartatni és kiegészíteni, erre Magyarország javaslatot is tesz. Ehhez a következő hetekben szövetségeseket keres majd a tagállamok közt.
A kormányfő úgy vélekedett, teljes félreértés, hogy az EU–török-egyezmény bármit is megoldana hosszú távon. Az csupán a migráció balkáni haladásának megállítását eredményezi, gond marad az unión belül lévő másfél millió migráns helyzete, és új migránsútvonalak jöhetnek létre. A miniszterelnök a terrorellenes akcióterv keretében a nyugati országokéhoz hasonló elhárítási eszközöket adna a hazai szervezeteknek. Szerinte egy felelős ellenzéknek partnernek kell lennie ebben, de nem veszik komolyan a fenyegetést. Hozzátette, a kormány tiszteletben tartja az emberi jogokat védő álláspontot, azok viszont másodlagosak, amikor a magyarok élete kerülhet veszélybe. A CIA-től kértek információkat egy esetleges hazánkat érintő terrorfenyegetésről, de az amerikai hírszerző ügynökségnek sincs ilyenről tudomása. A létrehozandó terrorellenes központ mellett úgy érvelt, a fontos információk ide kerülhetnek, így az összefüggések azonnal kiderülhetnek. Az országok között bizalmi alapon működő koordinációs egyeztetésre lesz szükség.
Az offshore-botránnyal kapcsolatban kifejtette, a hazai szálak egyenkénti kivizsgálására kéri a belügyminisztert, a titkosszolgálatokat, valamint az adóhivatalt felügyelő minisztert. Szerinte ezek leginkább a bankárokhoz és szocialista nagytőkésekhez köthetők. Az angliai Alstom-botrányról és a magyar kapcsolatairól azt mondta, az angoloktól meg kell kérni a visszaélésekre utaló bizonyítékokat, s ezzel a rendőrségnek és az ügyészségnek komoly munkája lesz.
A kormány hétfőn kezd tárgyalni a jövő évi költségvetésről, a cél az, hogy minden állampolgár ismét előre léphessen egyet. Orbán újra sikertörténetnek minősítette az IMF–EU-hitel teljes visszafizetését.