Belföld

Előkészületek a magyar–horvát határ lezárására

Sohasem mondtuk, hogy a déli biztonsági határzár megoldás, de olyan eszköz a magyar kormány kezében, amely próbálja ellenőrizhetővé tenni az átkelést – mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő. Behívják a tartalékos katonákat, átcsoportosítják az emberi és gépi erőket, és folytatódik a kerítés építése a horvát határon.

beremendi átkelőhely 20150921
Átszállás a beremendi átkelőhelyen. Tömegek érkeznek (Fotó: MTI - Sóki Tamás)

Horvátország nemcsak Magyarországot, hanem az Európai Uniót is cserbenhagyta, és feladott minden, rá nézve is érvényes jogi kötelezettséget – jelentette ki a kormányszóvivő szombaton, Mohácson. Kovács Zoltán beszámolt arról, hogy a horvátok folyamatosan szállítják a magyar határra az illegális migránsokat, hazánk pedig teljesíti és a továbbiakban is teljesíteni fogja az unióval kapcsolatos eljárásokhoz kötődő feladatait. „Regisztrálunk, és ellátunk minden hozzánk érkező illegális migránst” – fogalmazott. Beszélt arról is, hogy Benkő Tibor vezérezredes, vezérkari főnök bejelentette az önkéntes műveleti tartalékos katonák részleges behívását, amellyel további ötszáz ember segítheti a déli biztonsági határzár építését.

Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója közölte, a horvát határszakaszon pénteken és szombaton mintegy tizenegyezer bevándorló lépett hazánk területére. Elkészült a negyvenegy kilométeres határzár első védvonala, azonban a kerítés építése a terepviszonyok miatt nehezebb lesz, mint a magyar–szerb határon.

Azzal összefüggésben, hogy Tovarniknál a horvát hatóságok lehetővé tennék a migránsoknak, hogy szervezett szállítás nélkül a zöldhatár felé tartsanak, Bakondi azt mondta: ennek közbiztonsági szempontból komoly következményei lehetnek, ezért intenzív munka folyik a honvédség bevonásával, hogy a legfrekventáltabb helyeken előkészüljenek a magyar–horvát államhatár biztonságos lezárására. Átszállítják az anyagokat és a gépi eszközöket, átcsoportosítják a honvédségi erőket, így az eddig elkészült negyvenegy kilométeres szakasz mellett tovább folytathatják a határzár kialakítását.

Az országos rendőrfőkapitány bizottsággal vizsgáltatja ki a magyarbólyi vasútállomáson pénteken történteket, amikor is nyolcszáz migránst kísérve harminchat horvát fegyveres rendőr érkezett az állomásra, anélkül, hogy a magyar féllel erről egyeztettek volna. A vonat vezetőjét előállították, jelenleg szabadlábon védekezhet. Kovács Zoltán kormányszóvivő hangsúlyozta, az ügyben több bűncselekmény gyanúja is felvetődik. Horvátországban állami segédlettel folyik az embercsempészet, magatartásuk felelőtlen és cinikus – vélekedett a kormányszóvivő.

Az M1 aktuális műsorában Kovács Zoltán kijelentette, az Európai Uniónak nem nagyon van más választása, mint az, hogy gondoskodik külső határai védelméről, és ehhez minden szükséges lépést megkövetel a tagállamaitól. A kormányszóvivő szerint „sohasem mondtuk, hogy a kerítés, a déli biztonsági határzár megoldás”, de olyan eszköz a magyar kormány kezében, amely megakadályozza a zöldhatáron való szabad átjárást, és próbálja ellenőrizhetővé tenni a határátkelést.

Tállai András nemzetgazdasági államtitkár közlése szerint az idei költségvetésnek hatvanmilliárd forint kiadást jelent majd a bevándorlási hullám. Az M1-nek szombaton azt nyilatkozta, a többletkiadásokat a büdzsé tartalékából fedezik. Leszögezte, az ország határainak védelmét nem befolyásolhatják gazdasági szempontok, így arra szükség esetén készek több forrást felszabadítani.