Belföld

Éllovasok lettünk a kontinensen

Hétértékelő. Fodor Csaba szerint visszaveszi a politika irányítását a kormány

Belpolitikai fronton a kormány, úgy tűnik, végre visszaveszi a politikai napirend irányítását, az ország szempontjából pozitív fejleményekre alapozva – mondta lapunknak Fodor Csaba, a Néző­pont Inté­zet ügyvezetője. A múlt hét történéseinek értékelésében kifejtette, hogy a brit választás eredménye talán kimozdíthatja az európai közösséget a mozdulatlanságból.

„A magyar gazdaság szempontjából kedvező jelentést tett közzé az Euró­pai Bizottság. Mindez azért fontos, mert az elmúlt bő egy esztendőben immár a korábban oly kritikus uniós, illetve nemzetközi szervezetek is sorra ismerik el a magyar gazdaság, ezáltal a magyar emberek teljesítményét” – vélekedett Fodor Csaba. Hangsúlyozta, kétségtelen, hogy hazánk gazdasági mozgástere az elmúlt években megerősödött, ma több mutató terén is Európa éllovasai vagyunk.

A magyar államháztartás helyzete az egyik legstabilabb a kontinensen, a foglalkoztatottak száma növekedett,  csökkent a munkanélküliség, sikerült átalakítani az államadósságot növelő egyes struktúrákat – hangsúlyozta. Mindezzel párhuzamosan csökkent az ország és a háztartások eladósodottsága, devizakitettsége. A kormányzat a szélesedő gazdasági mozgástér nyomán tovább tud lépni az aktív keresőket, családokat kedvezményező adópolitikai céljai elérése terén, és a közszférában is igyekszik rendezni az ott dolgozók helyzetét.

Szerinte kétség sem fér hozzá, hogy a magyar gazdaság sikereinek egyik legfontosabb előfeltétele a politikai stabilitás, a határozott, tettre kész, cselekvő, tehát erős politikai vezetés volt. Úgy tűnik, a sokak számára tabudöntögetőnek tűnő, ám valójában pragmatikus, realista kormányzás Európában is egyre nagyobb teret nyer. Mint folytatta, a konzervatív erők fölényes győzelme a brit választáson világosan mutatja, hogy az európai nemzetek egyre inkább kezdik értékeli a reális problémafelvetésre, aktív cselekvésre kész politikai erőket.

Fodor hozzátette, máshol is visszaszorulóban van a cselekvésképtelenség. Olaszországnak például minden bizonnyal új, a kormányzati stabilitást előmozdító választójogi rendszere lesz. „Magyarországról csak bátorítani tudjuk Olaszország kormányát: ne hallgassanak a liberális alkotmányjogi iskola álszakmai érveire, védjék meg azt a felismerést, hogy a politikai stabilitás fontos értéke az európai demokráciáknak” – fejtette ki. Úgy tűnik, Európa egyre több országa ismeri fel a sikeres kormányzati cselekvés alapját szolgáló politikai stabilitás és az erős, kezdeményező, realista, de ezzel együtt is demokratikus vezetés jelentőségét.
Fodor Csaba reméli, mindez talán az európai közösséget is kibillentheti idővel a mozdulatlanságból, és nyitottá teheti a bátor, előremutató kezdeményezésekre. „Valójában ez a realista pragmatizmusra épülő, valamint határozott politizálás az euró­paiak legelemibb közös érdeke, az egység hosszú távú megmaradásának alapja” – összegzett a politológus.