Belföld
Elismerések az idősek világnapján
Balog Zoltán: A fejlett nyugati országok bevándorlással oldják meg a demográfiai deficitet, mi, magyarok nem ezt az utat követjük

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az Idősbarát Önkormányzat díjat adta át a főváros III. és XII. kerülete, valamint Karcag, Lenti, Orosháza és Szanda önkormányzatának tegnap. Az idősek világnapja alkalmából több szakember kitüntetést kapott tegnap a Pesti Vigadóban.
Ünnepi beszédében a miniszter kiemelte: az idősek világnapja alkalom arra, hogy köszönetet mondjanak azoknak, akik nemcsak újjáépítették az országot, hanem – a nehéz, történelmi sorsfordító pillanatok után – tovább is építették azt, továbbá jó szolgálatot tettek önmaguknak és tágabb közösségüknek, a nemzetnek. A világnap alkalom arra, hogy köszönetet mondjanak azoknak is, akik sokat tesznek azért, hogy az időskor valóban szép, nyugodt kor legyen, ezt a munkát ismerik most el az Idősekért Díjjal. Balog Zoltán hangsúlyozta, hogy a kormánynak erkölcsi és alkotmányos kötelessége megbecsülni az időseket, ezért fontos, hogy a nyugdíjrendszer stabil, a nyugdíjak reálértékét megőrzik, sőt az emelkedik is, igaz, a nyugdíjkorhatár körül vihar dúl. Kifejtette, a világnap arra is alkalmat ad, hogy elgondolkozzunk a nemzedékek egymáshoz fűződő viszonyáról. Idő kell ahhoz, hogy megtanuljuk értékelni az előttünk járók tapasztalatát, de talán ahhoz is, hogy értékeljük a fiatalok útkeresését.
Később az Idősek Tanácsának ülésén, napirend előtti felszólalásában Balog Zoltán elmondta: választ kell találni arra, hogy ha Magyarország nem a bevándorlással akarja megoldani a demográfiai gondokat, akkor milyen megoldást adhat erre a kihívásra. A bevándorlási helyzettel kapcsolatban kifejtette: az a súlyos vita, amely az EU-t megrázza a jövő szempontjából, olyan kihívás, amelyre jó választ kell adni. Nagyon súlyos demográfiai vonatkozása is van a vitának, hiszen Európa legfejlettebb társadalmai elöregedő társadalmak. A fejlett nyugati országok eldöntötték, hogy a „demográfiai deficitet” bevándorlással oldják meg. Bár az emberiességi szempontok is fontosak, de alapvetően arról van szó, hogy a fiatal bevándorlókat be kell engedni, mert ők fogják megtermelni a nyugdíjt azoknak, akik ma beengedik őket – mutatott rá. Hozzátette, miközben menekültekről beszélnek – nekik valóban segíteni kell –, „olyan receptet akarnak eladni nekünk”, amelyet mi nem tudunk elfogadni. A tárcavezető az Idősek Tanácsának felvetette a nyugdíjkorhatár meghatározásának problémáját, valamint azt is, hogy miként lehetne a gyermekvállalást elismerni az adó- és nyugdíjrendszerben.
Elindult a Segítő Kezek modellprogram
Élesben is elindult tegnap az időseket támogató Segítő Kezek infokommunikációs modellprogram. Jeneiné Rubovszky Csilla, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium idősek alapszolgáltatásainak fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa lapunknak elmondta, hogy felmérésük szerint az idős embereket főként a magány, az egészségi állapotuk és a bűncselekményektől való félelem aggasztja, s ezekre adhat választ a Segítő Kezek, növelve biztonságérzetüket. A tudományos kutatással összekötött modellprogramban negyvenöt idős ember vesz részt Budapest V. kerületéből, Kisvárdáról valamint Szombathelyről, és az okostelefon, a Skype és a vészjelző karperec használatára diákok tanítják meg őket. A karperec figyeli viselője állapotát, a riasztógomb megnyomásával pedig a diszpécserközpont munkatársa jelentkezik.