Belföld
Egymilliárd aláírás a jövőért
Délben indul a klímaváltozás elleni összefogást támogató magyar honlap
Al Gore egymilliárd szignót szeretne összegyűjteni, s ezzel elérni, hogy a világ vezetői az év végi párizsi klímacsúcson az eddiginél hatékonyabb megállapodást kössenek a globális felmelegedés és a klímaváltozás káros hatásai ellen. Az államfő a magyarokat nyerné meg az akciónak, s honlapot indított elobolygonk.hu címmel, ahol bárki csatlakozhat a kezdeményezéshez.
Áder János szerint ezzel az egymilliárd aláírással jó értelembe véve nyomást lehetne gyakorolni a döntéshozókra, hogy komolyabb lépésekre szánják el magukat.
A honlapon a csatlakozók nevét, e-mail címét és irányítószámát kérik, de a magyar adatvédelmi szabályok betartása érdekében neveket, személyes adatokat nem küldenek át az amerikai félnek, mindössze - közjegyzői hitelesítést követően, rendszeres időközönként - a regisztrálók számát.
A www.elobolygonk.hu oldalon felhívás fogadja az oldalra látogatókat: "Közösen felemelve a hangunkat küldjük el egyértelmű üzenetünket a világ vezetőinek: haladéktalanul cselekedjenek az éghajlatváltozást okozó környezetszennyezés ellen." A honlap amerikai "anyaoldala" a www.liveearth.org.
Délben kezdi meg működését Áder János államfő kezdeményezésére az a honlap, amelyen keresztül a klímaváltozás elleni összefogást támogathatják a magyarok - közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal csütörtökön.
A köztársasági elnök kifejezte egyetértését Barack Obama amerikai elnökkel, aki azt mondta: "mi vagyunk az első generáció, amelyik már érzi az éghajlatváltozás káros hatásait, s az utolsó, amelyik tehet ellene".
Áder János szerint Párizsban az esőerdők irtásának tilalmáról, a felmelegedést leginkább elősegítő szén-dioxid kibocsátásának mérsékléséről, illetve az új, környezetszennyezést kiváltó technológiák bevezetéséről kellene megállapodni.
Hangsúlyozta, hogy a magyarokat is súlyosan érinti a probléma, hiszen a klímaváltozás szélsőséges időjáráshoz vezet. A két évvel ezelőtti dunai árhullám kapcsán utalt arra, hogy "a II. világháborúig a 8 méteres szintet soha nem haladta meg az ár Budapesten, viszont az elmúlt tíz évben már négyszer volt 8 méter fölött a vízszint, két éve pedig 6 centiméter hiányzott a 9 méterhez. Ha nem cselekszünk, a klímaváltozás okozta helyzet csak súlyosbodni fog, az árvízzel járó károk pedig ugrásszerűen nőni fognak" - tete hozzá.
Áder János szerint mindenkin sok múlik. A Tiszával kapcsolatban saját példát említett. "A családunk és baráti körünk vízitúrázó társaság. Néhány éve voltunk a Felső-Tiszán és azt tapasztaltuk, hogy elképesztő mennyiségű szemét van ezen a környéken, rengeteg műanyag palack úszik a vízen. (...) ez már személyes felelősség: az, hogy a műanyag palackot szelektív hulladékgyűjtőbe tesszük vagy eldobjuk" - fogalmazott.
A köztársasági elnök a szén-dioxid kibocsátás csökkentése, a hatékonyabb energiafelhasználás érdekében szintén személyes példát hozott. "Három-négy éve napkollektort szereltünk fel a házunk tetejére. Ez egy hattagú család számára megfelelő mennyiségű meleg vizet termel a mosakodáshoz és a mosogatáshoz. Vagyis a gázkazánt márciustól októberig leállíthattuk, nem szennyezzük a környezetet" - mondta. Az államfő örömtelinek nevezte, hogy ma már egyre több ház tetején lehet napkollektort látni, és egyre több háztartás alkalmaz környezetkímélő megoldásokat. Arra is érdemes figyelni, hogy erre a célra uniós támogatást is lehet kérni: ez az 50 százalékos hozzájárulás pedig a beruházás megtérülését 7-8, maximum 10 évre csökkenti - jegyezte meg.
A Blikk felvetésére, miszerint a megújuló energiák térnyerését aligha segíti a magyar szabályozás, a napelemeket például különadóval, termékdíjjal sújtották, Áder János úgy reagált: "ez valóban ellentmondásos és logikátlan, amiről ki is adtam korábban egy közleményt. Ezen felül azt ígérhetem, hogy a jövőben is rágni fogom a döntéshozók fülét, hogy jobb belátásra bírjam őket".