Belföld
Egyetemmé vált az Eszterházy
Balog Zoltán: Eger a térség szellemi központja lesz
Az egri Eszterházy Károly Egyetem létrejöttével még jobban megerősödhet a korábbi főiskola a hazai pedagógusképzés fellegváraként – mondta az emberi erőforrások minisztere tegnap Egerben, az intézmény július elsejei önállóvá válása alkalmából rendezett ünnepségen. Balog Zoltán úgy fogalmazott, az intézmény már főiskolaként is alkalmas volt az alkalmazkodásra, hiszen bevezette a tanárképzést, és élen jár a digitális (e-learning) képzésben is. Mint kifejtette, a campus hazánk legnagyobb vidéki alkalmazott tudományok egyeteme, amely Észak-Magyarország egyik legkiterjedtebb hálózati struktúrájával fog rendelkezni, és térségi tudásközpont lehet.
A miniszter arról is beszélt, hogy a Heves megyei intézet úttörő szerepet játszhat a magyar szőlész-borászképzés modernizálásában is. Hozzátette, ugyancsak nagy értéke az egri egyetemnek a roma szakkollégium, amely egy olyan cigány középosztály felzárkózását és felemelkedését segíti, amely nem a konfrontációban, hanem az együttműködésben érdekelt. Enélkül veszélybe kerülne unokáink jövője is.
Liptai Kálmán, a főiskola eddigi rektora és jelenlegi ideiglenes vezetője arról beszélt, kétszázötven éves álmuk teljesült, hogy a főiskola egyetemmé válhatott. Hozzátette, olyan egyetemet szeretnének, amely a csöndes tehetségeknek varázsol alkotó életet.
Lassan lenullázódik a Klik tartozása
Csaknem kilencvenhét százalékkal csökkent a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) adóssága a február közepi állapothoz képest: az akkori 17 milliárd helyett jelenleg 620 millió forint a lejárt tartozásállomány – nyilatkozta a Magyar Időknek az oktatási államtitkár. Palkovics László elmondta: a Klik folyamatos fizetőképessége biztosított, és a jelenlegi adósságállomány már biztosan nem fog nőni, illetve a fennmaradó 620 millió forintos tartozás néhány héten belül nullára csökkenhet.