Belföld
„Csak a világ összefogásával kezelhető a migráció”
Kósa Lajos: A kormány lépjen fel a kötelező kvóták ellen!+VIDEÓ
Lesbosi partraszállás - Fotó: Csudai Sándro/Magyar Hírlap
Kósa: Nemet a kötelező kvótákra!
A kötelező kvótarendszer bevezetése elleni fellépésre kéri fel a kormányt a Fidesz-KDNP-frakció - közölte Kósa Lajos, a Fidesz új frakcióvezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
Mint mondta, a kormánypárti képviselőcsoport arra kéri a kabinetet, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a kötelező európai kvótarendszer ne valósuljon meg. A lehetséges eszközök között említette az úgynevezett európai polgári kezdeményezést, valamint az Európai Unió luxembourgi székhelyű bíróságához való fordulást. Utóbbival kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a szlovák kormány már bejelentette: az EU-bírósághoz fordul.
Lengyelország helikoptert küldött a magyar-horvát határ védelmére
Lengyelország egy helikoptert küldött Magyarországra a magyar-horvát határvédelem megerősítésére. A misszió része az uniós határőrizeti ügynökség (Frontex) által a migrációs nyomás megoldására tett erőfeszítéseknek.
A lengyel határőrség helikoptere nyolcfős legénységgel és egy összekötő tiszttel a fedélzetén Magyarországra érkezett szombaton - közölte hétfőn Joanna Rokicka, a lengyel határőrség szóvivője. A küldetés péntekig tart.
Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország belügyminiszterei október 8-án Luxemburgban, az uniós belügyi találkozó előtt különtárgyalásokat folytatnak a Magyarországnak nyújtandó további támogatásokról.
Martin Stropnicky cseh védelmi miniszter ugyancsak hétfőn közölte, hogy Csehország 25 katonát és szárazföldi műszaki eszközöket küld Magyarországra, hogy segítsen a schengeni határ őrzésében.
Az Európai Unió 120 ezer illegális bevándorlót osztana szét a tagállamok között - idézte a korábbi brüsszeli döntést Kósa Lajos. A magyar kormánypártok ezt elutasító álláspontját egyrészt azzal indokolta: senki nem hatalmazta fel az EU-t a tagállamok önrendelkezésének elvonására az ügyben, hogy kik lakhatnak az adott országban. "Minden országnak alapvető joga meghatározni, hogy kik az állampolgárai, hogy kiket enged be a területére" - hangsúlyozta.
Másrészt - folytatta - a Fidesz-KDNP azért is abszurdnak tartja a kvótarendszer tervét, hiszen míg az 120 ezer illegális bevándorló szétosztásáról szól, addig csak Magyarországra az idén több mint 300 ezer migráns érkezett.
"A kvóta a semminek a semmije, viszont rendkívül ártalmas, mert a kvótáról szóló vitát egyenesen meghívólevélnek értékelték a bevándorlók és azok a nemzetközi bűnszervezetek is, amelyek az embercsempészetet szervezik" - fogalmazott a frakcióvezető.
Közölte: Magyarország álláspontja szerint az EU-nak meg kell védenie a határait, és a probléma gyökerénél kell politikai megoldást elérni. Bombázással nem lehet megfékezni a migrációs áradatot - mondta kérdésre.
Kósa Lajos a kvótarendszerről való népszavazás lehetőségét - kérdésre válaszolva - elvetette, mivel az ügy nemzetközi szerződésben foglalt jogokat érint, amelyekről az alaptörvény szerint nem lehet referendumot kezdeményezni.
Egy másik felvetésre azt is mondta, hogy a világkvóta terve teljesen más, mint az európai, mert előbbi önkéntes lenne.
Kósa Lajost arról is kérdezték, hogy az európai liberálisok frakciója a következő héten kezdeményezni akarja az úgynevezett 7. cikkely szerinti eljárást, azaz Magyarország szavazati jogainak felfüggesztését. A fideszes politikus ezt úgy kommentálta: a liberálisok bevándorláspártiak, és politikai bosszúhadjáratot indítanak azok ellen, akik nem értenek egyet velük.

Év eleje óta 312 111 illegális bevándorlóval szemben intézkedett a rendőrség - mondta Csiszér-Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője hétfőn az M1 aktuális csatornán.
Vasárnap 5925 ember lépte át a határt, ebből a magyar-szerb határszakaszon 43-an, a magyar-horvát határon át pedig 5878-an érkeztek - ismertette. Szeptember 15. óta 563 határzárral kapcsolatos bűncselekmény miatt indított eljárást a rendőrség, 542 esetben határzár tiltott átlépése, 21 esetben határzár megrongálása miatt - tette hozzá.
Kiss Attila, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) általános főigazgató-helyettese a műsorban elmondta, hogy vasárnap 42 menedékjogi kérelmet nyújtottak be, ezek közül azonban egyet sem a tranzitzónákban regisztráltak. Január óta összesen 176 168-an kértek menedékjogot. Hozzátette, a befogadóintézményekben jelenleg 638 ember van.
Kiss Attila beszélt arról is, hogy az eddig regisztrált kérelmezők 80 százaléka férfi, akiknek 51 százaléka a 18-34 éves korosztályba tartozik. Év eleje óta több mint 8600 kísérő nélküli kiskorú kérelmét is regisztrálta a BÁH - fűzte hozzá.