Belföld

Budapesten tanácskoznak az európai szocialisták

Schulz nyitó beszédében az európai munkanélküliség elleni küzdelemre hívta fel a figyelmet

A munkanélküliség, különösen a fiatalok munkanélküliségének csökkentését, az adócsalás elleni küzdelmet, a magánbefektetések támogatását nevezte kiemelten fontosnak Martin Schulz, az Európai Parlament (EP-) szocialista elnöke az Európai Szocialisták Pártjának budapesti kongresszusán pénteken. A rendezvényen újraválasztották a PES elnökének Szergej Sztanisev bolgár politikust.

lead szocSchulz: Tenni kell a munkanélküliség ellen

A politikus megnyitó beszédében - amelyet felváltva angolul, németül és franciául mondott el - közölte, több mint 23 millió ember nem talál munkát Európában, közülük ötmillióan 25 évnél fiatalabbak. A munkahelyteremtésnek kell a legfontosabb feladatnak lennie, mert az botrány, hogy a világ leggazdagabb részében egy teljes generáció nem talál munkát a válság miatt - hangsúlyozta.
Martin Schulz kijelentette: megállítják a szélsőjobbot és a populistákat. 

Újraválasztották Sztanisevet
Újraválasztották a PES elnökének Szergej Sztanisev bolgár politikust a tisztújító kongresszuson. Kihívója, a spanyol Enrique Barón Crespo visszalépett a jelöltségtől.
Szergej Sztanisev a megválasztása utáni sajtótájékoztatón azt mondta, a problémák megoldásának nem az a módja, hogy a bevándorlókat bűnbakoknak kiáltják ki vagy a halálbüntetés bevezetéséről beszélnek. Szerinte nem fogadhatják el azt folyamatot, amit a Fidesz indított el és amely meg akarja szabadítani Magyarországot az európai értékektől.
A PES-elnök beszélt arról is, hogy miközben 300 millió forintot költött a kormány a bevándorlókkal kapcsolatos kampányra, mintegy 500 ezer magyar hagyta el az országot, mert nem volt munkája. Ez a kampány nem old meg semmilyen problémát - hangsúlyozta.
Szergej Sztanisev szerint Európa nem válhat erőddé, és azt kell szem előtt tartania, hogyan tudja a menekültek életét megmenteni.
Elmondta, azért tartja a PES Budapesten a kongresszusát, mert tiszteli Magyarországot, és szeretnék, ha az ország továbbra is az európai értékeket követné. A volt bolgár miniszterelnök nagy kihívásként értékelte, hogy nehéz időkben vezeti az európai szocialistákat, és célként jelölte meg a 2019-es EP-választás megnyerését. 
Martin Schulz azt mondta, hogy az európai országok demokratikus úton haladnak, és nincs olyan ország, amely ne lenne demokratikus. A tagállamokban azonban egyre inkább növekszik a vita a demokratikus alapértékek megkérdőjelezéséről - tette hozzá.

 

Az EU és az Egyesült Államok között tervezett szabadkereskedelmi megállapodásról közölte, a szocialisták csak olyan megállapodást támogatnak, amely nem ássa alá a szociális, a jogi, a gazdasági normákat. Különben nem fogadják el ezt a megállapodást - jelentette ki.

Úgy fogalmazott: "már nagyon régóta vagyunk válságüzemmódban", a növekedésre, a beruházásokra kell koncentrálni, mert így jönnek létre munkahelyek.
Martin Schulz célként jelölte meg, hogy az átlagembereknek minden egyes napon jobbá tegyék az életet. Fontosnak nevezte, hogy az Európai Bizottság elnöke - a lisszaboni szerződés megváltoztatása nélkül - olyan változásokat érjen el, amelyek az emberek érdekeit szolgálják.

Fókuszban a munkahelyteremtés és az innováció

Beszélt arról is, hogy kezet kell nyújtani Görögországnak, mert a görögök eleget szenvedtek. Egy kis fellélegzésre van szükségük - mondta.
Ösztönözték Alekszisz Ciprasz görög miniszter-elnököt, hogy az adósságválság megoldásáért fogadjon el kompromisszumot, de magukat is arra bátorítja, hogy hozzák meg a szükséges kompromisszumokat - mondta. A szocialista politikus - aki szerint Görögország jó példa arra, hogy az egyszerű emberek fizetik meg az árát az előző rendszer rengeteg felelőtlenségének - arra kérte a görög kormányt, hogy fogadja el a kinyújtott kezet.

Az EP-elnök szerint "egy egészen jó" beruházási tervet fogadtattak el, amely demonstrálja, hogy ki akarják húzni Európát a válságból. Szerinte a megszorító intézkedések évei után ez a beruházási terv azt mutatja, hogy elkötelezettek az új megoldás mellett, amellyel munkát teremtenek, támogatják az innovációt.
Szenvedélyesen beszélt arról, hogy beruházásokra van szükség, mert a fiatalok munkanélkülisége túl magas. Véleménye szerint a fiatalok munkanélküliségének ekkora aránya tönkreteszi az európai társadalmakat.

Martin Schulz szerint az adóelkerülés elleni küzdelmet is zászlajukra tűzték, mert "a profit országait az adózás országaivá kell változtatni". A szocialistákon is múlik, hogy megszüntessék a botrányos adócsalást és adóelkerülést, mert évente ezzel több milliárd eurónyi közpénz vész el - jelentette ki.
Úgy fogalmazott, megérti azokat az embereket, akik kételkednek az EU-ban, mert a spekulánsok több milliárd eurónyi nyereségre tesznek szert és nem fizetnek adót, így a veszteségeket az adófizetők állják. 

Az Európába érkező menekültekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy támogatni kell a Földközi-tenger menti országokat a probléma megoldásában. Gyorsan meg kell állapodni, hogy a menekültek elhelyezésével kapcsolatos terheket tisztességesen osszák el a tagállamok - tette hozzá.
Európának többet kell tennie a menekültekért - hangoztatta, megjegyezve, hogy az EU-nak jogi szabályokon nyugvó bevándorlási rendszerre, hatékony és emberséges migrációs politikára van szüksége.

Martin Schulz szerint a szélsőséges pártok egész Európában elvetették a gyűlölet magvait, másokat hibáztatnak, és egyszerű válaszaik vannak a komplex problémákra: le kell zárni a határokat, ki kell rúgni a külföldieket, be kell tiltani az eurót - sorolta.
Az EP-elnök az igazi veszélynek azt látja, hogy e pártok globalizmus-, EU- és iszlámellenessége mint szlogen kezd gyökeret verni a társadalomban. Az európai szocialisták mindig harcolni fognak egy nyitott, toleráns Európáért, amely tiszteli az egyéni jogokat és az emberi méltóságot - közölte.

Büszke arra - folytatta -, hogy az EU Orbán Viktor miniszterelnököt, akinek pártja az Európai Néppárt tagja, "arra kényszerítette", vonja vissza azt a "borzalmas ötletét", hogy bevezeti Magyarországon a halálbüntetést. Az uniós törvényhozás elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az EP határozatában is hangsúlyozta, az európai értékekkel összeegyeztethetetlen a halálbüntetés, annak betiltása mérföldkő volt az alapvető jogokért folytatott küzdelemben.

Martin Schulz elítélte a Krím félsziget illegális annektálását. Majd úgy folytatta, az annektálás elítélésének dacára fent kell tartani a párbeszédet az oroszokkal. 
Az európai szocialisták 10. kongresszusán felszólalt Gurmai Zita, a nőszervezet csütörtökön újraválasztott elnöke is, aki bírálta a magyar kormány bevándorlóellenes politikáját.

PES
az Európai Szocialisták Pártjának (PES) kétnapos budapesti tisztújító kongresszusához kapcsolódó tanácskozáson szólalt fel.

Tóbiás József A szegénység elleni küzdelem és a generációk együttműködése című pénteki budapesti konferencián azt mondta: sem a közmunkaprogram, sem pedig "a plakát-gyűlöletkampány" nem méltó ahhoz, amit ma a szegénység elleni küzdelemben kellene tenni.
Hangsúlyozta: elfogadhatatlan, hogy ma egy szétszakított társadalmat és egy leszakadó Magyarországot látunk magunk előtt. "Ezzel semmilyen módon nem vállalhatunk semmilyen közösséget" - fogalmazott Tóbiás József, aki szerint ma egy olyan országban élünk, amelyben bűn beszélni arról, amit az utcán látunk. Azt mondta, a kormány egy sajátos utat választott: a problémák kezelésének első dolga eltüntetni azt, ami a való; a második pedig az, hogy ha lehet, akkor a problémamegoldást fogalmazzuk meg "unortodoxiával", próbáljunk úgy tenni, ami ellenkezik mindazzal, ami Európa közös értékeiből fakad.
Tóbiás József kiemelte: nincs sikeres ország, hogyha nagyok a jövedelemkülönbségek, nagy a kiszolgáltatottság és "nincs remény a jövőben".
Korózs Lajos, az Országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista alelnöke azt mondta: az a baja a kormánnyal, hogy "embertelen döntéseket" hoz. "Ahogy elbántak a rokkantakkal, ahogy elbánnak a szegényekkel, ahogy megbélyegzik a hajléktalanokat (...) az baloldali politikus számára elfogadhatatlan" - fogalmazott.

Az Altus-szerződés felbontását követeli a Fidelitas
A Fidelitas arra kéri az Európai Szocialisták Pártját (PES), hogy szólítsa fel az Európai Uniót a Gyurcsány Ferenccel kötött szerződés felmondására, a volt miniszterelnököt pedig az eddig felvett pénz visszafizetésére - jelentette be a szervezet elnöke pénteken Budapesten.
Az Európai Unió azzal, hogy 1,5 milliárd forintos megbízási díjú szerződést juttat Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnöknek, illetve háztáji vállalkozásának az Altusnak, burkolt pártfinanszírozást hajt végre - fogalmazott Böröcz László, a PES tanácskozásának otthont adó Budapest Kongresszusi Központ előtt megtartott sajtótájékoztatóján. Az európai szocialistáknak és az Európai Uniónak is az az érdeke, hogy ne keveredjenek burkolt pártfinanszírozás gyanújába - tette hozzá.

Kijelentette: az MSZP kormányra fog kerülni, és akkor alkotmányos alapjog lesz a szociális biztonság mellett a lakhatáshoz való jog, valamint az emberhez méltó jövedelem.   
Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, európai parlamenti képviselő előadásában aggasztónak nevezte, hogy az ifjúsági munkanélküliség kezelésében az Európai Unió és a Magyarország mennyire rossz úton indult el. Valamit nagyon elrontottak az elmúlt évtizedben az európai vezetők, hiszen Európában 5,5 millió 25 év alatti fiatal munkanélküli - mondta.
Közölte: a PES célkitűzései között szerepel az, hogy a 25 év alattiak teljes foglalkoztatása megvalósuljon.
Ujhelyi István beszélt arról is, hogy 2010 óta megsokszorozódott a külföldön dolgozó magyarok száma, ma már minden hatodik magyar külföldön szeretne boldogulni. Magyarországot az Orbán-kormány a kivándorlók országává tette - jelentette ki.
Jutta Steinruck, az Európai Parlament szociális és foglalkoztatási bizottságának tagja előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben uniós célkitűzés a szegénységben élő európaiak számát 20 millióval csökkenteni, addig a szegények száma 7 millióval növekedett.
A fiatalkori munkanélküliség kapcsán arról beszélt, hogy a probléma kezelésében nincs igazi előrehaladás. Azt mondta, csökkenteni kell az iskolából kimaradó fiatalok számát, növelni kell a felsőoktatásban végzettek számát, továbbá jó oktatásra és munkahelyek létrehozására van szükség.
Szanyi Tibor szocialista európai parlamenti képviselő a minimálbér kérdései kapcsán arról beszélt: egyre növekszik a gazdagok vagyona, a körük szűkül, miközben a széles tömegek "romlásnak lettek kitéve".
Közölte, az MSZP Magyarországon a nettó 100 ezer forintos minimálbért szeretné elérni, arra törekednek, hogy a minimálbérrel meghaladják a magyarországi létminimum összegét.
A PES péntek késő délután kezdődő kongresszusán mintegy 800 küldött vesz részt.