Belföld
Budapestből nem lesz Majdan
Amerikai követségek döntenek meg kormányokat
„A magyarok állítólag jók matekból. Elvégre is, a hidrogénbomba atyja, a Rubik-kocka feltalálója és még számos valóban zseniális matematikus mind-mind magyar származású” – jegyezte meg tanulmányának bevezetőjében Daniel McAdams, az amerikai Ron Paul Institute vezetője. A szerző hozzátette: manapság a matematika úgy tűnik, inkább akadályozó tényezővé vált Magyarországon, mintsem előnnyé: ezt bizonyítja az is, hogy a budapesti megmozdulások mögött álló Gulyás Balázs, egykori MSZP-s politikus a vasárnapi tüntetők számát háromezerre becsülte, és ez – szerinte – a tízmilliós lélekszámú ország abszolút többségét képezi.
Komikusnak tűnik, de érdemes emlékezni, hogy a demokratikusan megválasztott ukrán kormányt megdöntő demonstrációk szintén egy kis hányadát vonzották a tényleges szavazóknak, bár az apró tömeget a nép hangjaként kommunikálták – jegyezte meg McAdams. Szerinte a célok mindkét esetben azonosak voltak: elszigetelni és megdönteni egy kormányt, amelyről azt tartják, hogy az amerikai és uniós érdekeknek való alárendeltség helyett önálló külpolitikára törekszik. Ezekben az „erőfeszítésekben” az Egyesült Államok nagykövetségei különösen fontos szerepet játszanak. Mint arra a cikkíró emlékeztetett, az ukrajnai feszültség szításában és annak eltervezésében, hogy ki kerüljön hatalmi pozícióba, nagy szerepe volt Geoffrey Pyatt amerikai nagykövetnek és Victoria Nulandnek, az Egyesült Államok külügyi államtitkárának. Budapesten ezt a szerepet az amerikai diplomáciát képviselő André Goodfriend töltötte be.
Az amerikai nagykövetség (és a magyarországi ellenzéki pártok között felbukkanó szövetségesei) nem tolerálják tehát, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök eltér a standard nyugati iránytól, és Oroszország felé fordul, ahol egy „reinkarnálódott cár” a Szovjetunió felélesztésén munkálkodik – írta McAdams.
Mint azt McAdams megjegyzi, tegnap azzal az ürüggyel szerveztek tüntetéseket, hogy a Budapestre látogató Angela Merkel határolódjon el Orbán Viktortól, és tagadja meg a vele való találkozást. Ismét nyíltan a kormány megdöntésre szólítottak fel.
A tanulmány szerint a világ rendszerváltozásait és színes forradalmaiban, a lakosság egy aprócska százalékát Washington és szövetségesei hajlandók „a népnek” nevezni. Végül, ezt a „furcsa matekot” elfogadhatjuk, mint az Egyesült Államok többségének véleményét, ami könnyen vezethet egy zavaró, önállóan gondolkodó Orbán Viktor megbuktatásához – hiába örvend nagy népszerűségnek és hiába kapott szilárd demokratikus felhatalmazást.