Belföld

Biztosított tanári béremelés

Az iskolaigazgatók ismét az egyeztetést hiányolják

Újabb levelet tett közzé tegnap tizennégy neves állami és egyházi középiskola igazgatója, köztük Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke.

pedagógus 20141216
„Ne csorbítsa a parlament a pedagógusok szerzett jogait” (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Korábban azt kérték a kormányfőtől, a szakminisztériumtól és a parlamenti pártok frakcióvezetőitől, hogy ezentúl is „kössék a pedagógusbéreket a minimálbérhez, ne változtassanak az erről szóló jogszabályon”. Az iskolavezetők továbbra is fenntartják kérésüket, mert – mint írták – az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) múlt szombati közleménye „megkerülte a választ” a korábban megfogalmazottakra.

A levél írói emlékeztettek, hogy a 2012-ben hatályba lépett törvény 2013. szeptember 1-jétől jelentős béremelést helyezett kilátásba a pedagógusoknak. „Ezzel szemben még a bevezetés előtt módosították a törvényt, a béremelést több lépcsőben kezdték megvalósítani, így a pedagógusok bére még 2016-ban sem éri el azt, amit eredetileg 2013-ra ígértek. Most pedig a minimálbérhez való igazítás szűnne meg, ezzel az eredeti ígéretekhez képest tovább romlik a helyzet” – fogalmaztak, azt kérve, hogy az Országgyűlés ne csorbítsa a pedagógusok szerzett jogait az értékálló bérezésre, és azt, hogy a közoktatást érintő változtatásokról előzetesen, kellő időt biztosítva egyeztessen a szaktárca az érintett karral és szervezetekkel.

Az Emmi köznevelési államtitkársága a lapunknak tegnap megküldött reagálásában lényegében megismételte a múlt szombaton közölteket, de a minimálbérhez kötött bérek kérdésére nem tért ki. Szerintük több évre biztosított a pedagógusok fizetésének értékállósága, mivel 2013 szeptembere és 2014 szeptembere között egy év leforgása alatt háromszor is emelkedett az alapilletmény. Mint írták, az előmeneteli rendszer bevezetése az előzetes ütemezésnek megfelelően folyik, szeptembertől újra 3,4 százalékkal emelkednek majd a bérek. Hozzátették, hogy januártól több mint húszezer pedagógus bére növekszik nyolc százalékkal, azoké, akik pedagógus II. vagy mesterpedagógus minősítést kaptak ebben az évben.