Belföld
Balos diplomáciai offenzíva
Kampány népszerűtlen nyugati politikusokkal
Ujhelyi István, a szocialisták uniós képviselője a napokban beszélt arról, hogy „európai diplomáciai offenzívát kezdenek jövőre azért, hogy Magyarországot visszavezessék az európai demokratikus értékekhez”. Júniusban az európai szocialisták Budapesten tartják a kongresszusukat, amelyre egy sor szocialista vezetőt várnak.
Érthetetlen azonban, miért olyan büszke erre Ujhelyi. Az egyetlen szocialista vezetésű, meghatározó állam Franciaország, azonban Francois Hollande államfő és kormánya a népszerűtlenségi mutatókat ostromolja, az ország egyre mélyebbre süllyed a válságban. A német szocialisták – akik koalíciós társai a kereszténydemokratáknak – pedig évek óta elvesztik a központi választásokat és válságban vannak. Olaszország baloldali kormányát is gazdasági-társadalmi feszültségek kötik le, és Svédországban sem áll stabilan a baloldali kabinet.
A DK is diplomáciai offenzívát hirdetett, igaz, ők inkább az „amerikai vonalat” viszik, feltűnő André Goodfriend amerikai ügyvivő és Gyurcsány Ferenc kiváló kapcsolata. Ez a barátság, visszatekintve az elmúlt évekre, azért tűnhet furcsának, mert Gyurcsánnyal a 2006. szeptember-októberi események után nem álltak szóba az amerikai elnökök, sem George W. Bush, sem Barack Obama. Ezzel szemben az orosz elnökkel olyannyira baráti volt a viszonya, hogy Vlagyimir Putyin 2009 őszén is meghívta magához vacsorázni Gyurcsányt, aki már nem is volt kormányfő. A két vezető Gyurcsány miniszterelnöksége idején ötször is megbeszélést folytatott, Gyurcsány még a budai házában is vendégül látta Putyint.
Baloldali forrásaink – annak ellenére, hogy ez az elmúlt években is visszaütött – meg vannak győződve arról, hogy a Nyugat támogatásával hazai szavazatokat is tudnak szerezni. Szerintük nyugatiasítani kell az országot, követni kell azokat a mintákat, amelyek ott jóléthez vezettek.