Belföld

Balog: Minősített eset legyen az erőszak oktatási intézményben

A gólyatáboros esetről is tárgyalt a kerekasztal

Az oktatási intézményben vagy az intézmény által szervezett programon elkövetett nemi erőszak minősített esetté nyilvánítását kezdeményezte az emberi erőforrások minisztere. Balog Zoltán közölte, a tegnap ismét összeülő Felsőoktatási Kerekasztalnál is téma lesz a gólyatábori erőszak.

balog
Balog Zoltán módosíttatná a büntető törvénykönyvet (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Az új kormány felállását követően tegnap először ült össze a Felsőoktatási Kerekasztal az oktatási kormányzat, a Magyar Rektori Konferencia, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete képviselőinek részvételével. Bár tavaly szeptemberben elvben lezárták a tárgyalásokat, s A felsőoktatás átalakításának stratégiai irányai és soron következő lépései címmel kidolgoztak egy közös javaslatot a kerekasztal tagjai, a dokumentum végül nem került a kormány elé. Most Klinghammer István helyett Palkovics László felsőoktatási államtitkár vezetésével újfent tárgyalásokba kezdett a kerekasztal, hogy – mint azt az emberi erőforrások minisztere kifejtette – folytassák azt a munkát, amelyet az elmúlt négy évben a felsőoktatás átalakításában elkezdtek.

Balog Zoltán a tegnapi ülés előtt bejelentette, kezdeményezte, hogy számítson minősített esetnek, ha valaki oktatási intézményben vagy az intézmény által szervezett programon követ el nemi erkölcs elleni bűncselekményt. Balog Zoltán minisztertársát, az igazságügyi tárca vezetőjét arra kérte, ennek érdekében tekintsék át a büntető törvénykönyvet, hogy abból világosan kiolvasható legyen a tényállás. Ismertetése szerint alapesetben a nemi erőszak egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, de ha minősített esetről van szó, akkor kettőtől nyolc évig terjedő büntetés jár érte. Balog Zoltán hozzátette, nem akar általánosítani, ugyanakkor a nyilvánosságra került gólyatábori ügyek felvetik azt a kérdést, jól van-e szabályozva az egész rendszer. Mint mondta, erről a kerekasztalnál is tárgyalnak majd.

Palkovics László az ülés előtt arról beszélt, hogy az új felsőoktatási stratégia kidolgozása során a korábban elkészült anyagokra is építeni fognak. Megjegyezte, az elmúlt hetekben minden intézmény vezetésével leültek tárgyalni, megvizsgálták az elképzeléseket, s ezek „összedolgozása” folyik most. A kerekasztal ülésén a felsőoktatási államtitkár ismertette a stratégiaalkotás folyamatát, annak aktuális állapotát, s javaslatot tett az ügyrendre és az éves munkatervre, amelyet a résztvevők elfogadtak. Palkovics László jelezte, azt szeretnék, hogy a kormány decemberben tudjon tárgyalni a stratégiáról.