Belföld

Balog: A kereszténység inspirál

Történelmi emlékhely a Szilágyi Dezső téri templom

A magyar kereszténységnek az a különös és fontos közéleti feladata, hogy inspirálja a közéleti szereplőket – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a budapesti Szi­lágyi Dezső téri református templom felújításáért tartott szombat esti hálaadó istentiszteleten.

Szerinte ez az inspiráció azt jelenti, hogy „életünkkel, munkánkkal mindig szolgálunk valami magasabb rendűt”. Az MTI beszámolója szerint hozzátette, ez nemcsak a politikusokra igaz, hanem minden emberre. A keresztények feladata, hogy újra és újra figyelmeztessenek erre mindenkit, Magyarországon és a világban. Elmondta, személyesen is fontosnak tartotta, és az Országház ablakából figyelte a templom felújítását, amely 1989-ben kezdődött el, és most, a templomtorony felújításával fejeződött be. Nagy Gábor Tamás, az I. kerület Fidesz-KDNP-s polgármestere beszédében hangsúlyozta, minden templom múltja, jelene és jövője a közösségé is egyben. A közösségé, „amely egykor a templomot világának középpontjába helyezte, és amely a fundamentumokkal együtt saját jövőjének is alapot vetett” – fogalmazott a polgármester, megjegyezve, hogy a mostani ünnep nem csupán a budavári református gyülekezeté, hanem az egész I. kerületé. Emlékeztetett, a budaiak hozzászoktak ahhoz, hogy a történelemnek milyen „sűrű” a levegője – mondta a Nagy Gábor Tamás. Szerinte a történelem ott van a várfalakban, a templomtornyokban, az utcák macskaköveiben. Az istentisztelet előtt történelmi emlékhellyé avatták a templomot.


Veres András püspök a szeretet erejéről
A szeretet fontosságát hangsúlyozta szombaton Veres András szombathelyi megyés püspök a katolikus társadalmi napok, a Kattárs miskolci hivatalos megnyitóján. A főpásztor a miskolci minorita templomban arról beszélt, hogy bármennyire idegen is a mai gazdasági és politikai gondolkodástól, de „mi hiszünk a szeretet mindent átformálni képes erejében, hiszünk a szeretet végső győzelmében”. „Szeretnénk, ha semmiképpen sem nyugodnánk bele se jó-, se balsorsunkba, szeretnénk, ha a kompassió érzése - amelynek eredeti jelentése részvét, együttérzés - felébredne mindnyájunkban” – fogalmazott. Ennek nyomán pedig – folytatta a püspök – fáradhatatlanul keressük a segítés és az önsegítés lehetőségeit. Szavai szerint nagyon is emberi dolog, hogy részt veszünk egymás szenvedéseiben – ugyanakkor örömeiben is.