Belföld

Bakondi: a határon teljes nyugalom van

A kormány nem támogatja, hogy a lezárt határokon át szállítsanak migránsokat

Magyarország nem támogat olyan javaslatot, amely arra irányul, hogy a lezárt határszakaszain keresztül szállítsanak migránsokat - közölte Kovács Zoltán kormányszóvivő szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Magyarország Szlovéniával, Horvátországgal és Szerbiával közös határszakaszain teljes nyugalom van - mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.

Magyarország nem támogat olyan javaslatot, amely arra irányul, hogy a lezárt határszakaszain keresztül szállítsanak migránsokat - közölte Kovács Zoltán kormányszóvivő szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.
A kormányszóvivő elmondta, a magyar, a horvát, az osztrák és a szlovén rendőri vezetők szerdai bécsi találkozójukon egyetértettek abban, hogy a migrációs áradat jelentette feladatot a török-görög határ megerősítésével, nemzetközi határőrizeti erők felállításával lehet megoldani.

Fidesz: A kvótarendszernek lehet katasztrofális következménye
A kvótarendszernek lehet katasztrofális következménye, ezért a Fidesz támogatni fogja a kormányt abban, hogy lépjen fel az erről szóló uniós döntés ellen - írta a kormánypárti frakció az LMP nyilatkozatára reagálva.
Schiffer András, az ellenzéki párt frakcióvezetője előzőleg azt mondta, hogy szerinte diplomáciai szempontból katasztrofális lehet a menekültügyi kvótarendszerről szóló uniós belügyminiszteri tanácsi döntés megtámadása, ha ugyanis a magyar kormány "tovább ugrál", Németország és Ausztria akár százezres nagyságrendben toloncolhat vissza menekülteket az országba.
A Fidesz válaszul közölte: az uniós kvótarendszer elhibázott, bátorítja a bevándorlókat, az embercsempészeket, vagyis erősíti a népvándorlást és már a mostani hírek is a kvóták bukásáról szólnak, a számok ugyanis teljesen megalapozatlanok, a bevándorlók pedig nem hajlandóak együttműködni a hatóságokkal az uniós tagállamok közötti elosztásban. A kvótarendszerről hozott döntési mechanizmussal az EU ráadásul súlyosan megsértette a tagállamok függetlenségét, a nemzetállamok szuverenitását - magyarázta a kormánypárt, hozzátéve: szerintük minden országnak joga van eldöntenie, hogy kiket fogad be és kikkel akar együtt élni, ilyen döntést nem lehet a nemzetekre erőltetni.
A Fidesz szerint éppen a kvótarendszernek lehet katasztrofális következménye. A kormánypárt továbbra sem tudja elfogadni azt és támogatja a kormányt az az elleni fellépésben.
A Fidesz álláspontja szerint az első számú feladat Európa határainak védelme lenne. Először meg kell állítani a népvándorlást, a migránsokat pedig kizárólag önkéntesen és nemcsak Európának kellene befogadni - rögzíti a közlemény.

Természetesen erre szükség van a görög és török oldalról is fogadókészségre - tette hozzá.
Kifejtette: Magyarország az egyeztetés előkészítésekor is teljesen egyértelművé tette, semmilyen olyan javaslatot nem támogat, amely arra irányulna, hogy a déli területen lezárt határszakaszokon keresztül, illetve a schengeni határokon belül szállítási lehetőségeket biztosítson a migránsoknak. Ezzel a felvetéssel a rendőri vezetők már nem is foglalkoztak az egyeztetésen - jegyezte meg Kovács Zoltán.
Közölte, rendőri vezetők a regisztrációs pontokkal kapcsolatban arra jutottak, hogy az Európai Unió irányába a hotspotoknak zártan kell működniük, azaz csak azok mehetnek tovább az unió irányába, akikről ott sikerült bebizonyítani, hogy valóban üldözöttek. A másik irányba a regisztrációs pontoknak nyitottnak kell maradniuk.
Kovács Zoltán kiemelte: Magyarország nem zárkózik el az együttműködés elől, és kész kivenni a részét a most már több százezer elutasított menedékkérő visszaszállításában is.
Közölte azt is, hogy az elmúlt időszakban Magyarország több mint 250 millió eurónyi összeget költött a határ megvédésére.

Bakondi: Teljes a nyugalom a határon

Magyarország Szlovéniával, Horvátországgal és Szerbiával közös határszakaszain teljes nyugalom van - mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.
Bakondi György ugyanakkor megjegyezte, ezzel együtt a magyar kormányzat figyelemmel kíséri, mi történik a határ túloldalán. Jelezte: a jövő héten többoldalú rendőrfőkapitányi találkozó lesz Bécsben, ahol egyeztetik a határ biztonsága érdekében szükséges rendészeti feladatokat.

A főtanácsadó közlése szerint hétfőn 22, kedden 36 határsértőt fogott el a magyar rendőrség, a horvát határszakaszon nem történt tiltott határátlépési kísérlet. A napi átlagos 25-30 tiltott határátlépés szinte "békeidőszaki" adat - mondta Bakondi György, hozzátéve, hogy normál állapot uralkodik a déli határszakaszon.

 Vigh László: Eddig hatvanmilliárd forintba került a migránshelyzet kezelése
Eddig több mint 60 milliárd forintba került az államnak a migránshelyzet kezelése - mondta Vigh László fideszes országgyűlési képviselő szerdán Rédicsen.
A zalai politikus a magyar-szlovén és a magyar-horvát határon, Rédicsen és Letenyén személyesen gyűjtött tapasztalatokat, azt követően újságíróknak elmondta: a határok megvédéséről szóló kormánydöntés beváltotta a reményeket, bár sokan szkeptikusok voltak, hogy ezt az óriási migránstömeget visszatartja-e a kerítés.
Hozzátette: eddig több mint 60 milliárd forintba került az államnak az illegális bevándorlással kapcsolatos helyzet kezelése, ebbe beletartozik a drótakadály és a kerítés telepítése, de a migránsok vonattal és buszokkal történő szállítása is.
Emlékeztetett arra, hogy október 15-e előtt, a magyar-horvát zöldhatár lezárását megelőzően még naponta mintegy kilencezer migráns lépett be Magyarország területére, míg azóta szinte "nullával egyenlő" a határon illegálisan átlépők száma.
A Rédicsen és Letenyén gyűjtött tapasztalatairól elmondta: a magyar-szlovén határon nincs ugyan drótakadály, de rendőrség és a honvédség komoly erővel van jelen, a magyar-horvát határon pedig megszűnt az egy hónappal ezelőtt még tapasztalható óriási migránsnyomás.

 

A miniszterelnöki főtanácsadó kiemelte: nagy eredménynek tartja a visegrádi négyek együttműködését, hogy már nemcsak egyeztetik álláspontjukat, de cselekvően együttműködnek a határok védelmében. Emlékeztetett: ennek keretében a közelmúltban cseh katonák, kedden pedig szlovák rendőrök is érkeztek Magyarországra, a határ védelmére.

Szavai szerint rendkívüli politikai jelentősége van az együttműködésnek. Nem véletlen, hogy a rendőröket a szlovák miniszterelnök búcsúztatta és a magyar belügyminiszter fogadta - mondta Bakondi György. A szlovák rendőrök a szerb határszakaszon a magyar rendőrökkel közösen látnak majd el járőrfeladatokat. A miniszterelnöki főtanácsadó utalt arra, hogy a közeljövőben hasonló megállapodást kötnek a lengyel féllel is.

Tisztifőorvos: nem kell kötelező szűrővizsgálatot elrendelni a menedékkérők körében

Magyarországon nem kell elrendelni kötelező szűrővizsgálatot a menedékkérők körében, mert jelenleg nem olyan a helyzet, amely indokolná a migráció miatti veszélyhelyzet kihirdetését, vagy e tekintetben bármilyen olyan egészségügyi kötelesség bevezetését, amelyet a most elfogadott jogszabály lehetővé tesz. Erről az országos tisztifőorvos beszélt az M1 aktuális csatorna szerda délelőtti műsorában.

Paller Judit jelezte, orvosi és szűrővizsgálat eddig is volt a menedékkérők körében, az egészségügyi törvény parlament által kedden elfogadott módosítása azonban felhatalmazást ad az országos tisztifőorvosnak arra, hogy ezeket a szűrővizsgálatokat kötelezően elrendelhesse a tömeges bevándorlás okozta vagy más egészségügyi válsághelyzetekben. Hozzátette: ha a menekültstátusért folyamodó a tranzitzónában adja be a kérelmét, akkor ott kell elvégezni a szűrővizsgálatot, és az ezt igazoló dokumentum birtokában léphet az ország területére.

A szakember jelezte, bármennyire is kevés az eddig elvégzett szűrővizsgálatok száma, az eredmények mindenképpen jelzés értékűek a mindennapi járványügyi kockázatértékelésnél. Paller Judit elmondta, leginkább vérrel és szexuális úton terjedő betegségekben szenvednek a menekültek, jellemző a hepatitis B és C, a szifilisz, de a tetvesség, rühesség is.