Belföld
Bakondi György: A kormány eltökélt migrációs politikája mellett
Nem akarunk a londonihoz hasonló súlyos következményeket - emelte ki a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója
Az Európa Tanács szerint a magyar bevándorlási törvények veszélyeztetik a gyerekeket
Az ET pénteki tájékoztatása szerint Claude Janizzi, az Európa Tanács úgynevezett Lanzarote Bizottságának elnöke Orbán Viktor miniszterelnöknek küldött levelében aggodalmát fejezte ki a határőrizet szigorításáról rendelkező szabályozás miatt. Ez a bizottság felügyeli a tanács égisze alatt 2007-ben elfogadott lanzarotei egyezmény végrehajtását. Az egyezmény - amelyet Magyarország 2015 augusztusában iktatott törvénybe - egyenlő védelmet kíván nyújtani a gyermekeknek, a részt vevő európai országoknak pedig közös követelményrendszert és meghatározásokat vezet be. A bizottság elnöke aláhúzta, hogy Magyarország a lanzarotei egyezmény egyetlen részes állama, amely nem alkalmazza azt az elvet, hogy bizonytalanság esetén a menedékkérőket mindaddig kiskorúnak kell tekinteni, míg a kormeghatározás le nem zárul. Az új szabályozás a kísérő nélkül érkezett 14 és 18 éves közötti kiskorúakat felnőttként kezeli, nem biztosítja számukra az őket megillető gyermekvédelmet, és felügyelőt sem nevez ki melléjük - emelte ki Janizzi. Hozzátette: a kiskorúakat a többi migránssal együtt az úgynevezett tranzitzónákban helyezik el, a korábbiaknál nagyobb mértékben kitéve őket a szexuális kizsákmányolás lehetőségének.
Bakondi György arról beszélt, változó intenzitással továbbra is támadják Magyarország migrációs politikáját, de a kormány nem fog változtatni azon. Nem akarunk olyan súlyos következményeket, mint amelyek történtek Londonban, Brüsszelben, Berlinben, Párizsban, Nizzában vagy Kölnben - mondta.
Hozzátette: a magyar kormány továbbra sem engedi a tömeges, agresszív és ellenőrzés nélküli beáramlást az ország határán, ehelyett közrendet és közbiztonságot akar,
és az újabb intézkedései is erre irányulnak. Bakondi György a kormány álláspontját megerősítette abban is, hogy Magyarország nem akar központi, felső korlát nélküli tömeges elosztást, betelepítést sem.
A miniszterelnök február 20-án, az Országgyűlésben jelentette be, hogy nemzeti konzultáció kezdődik annak az öt veszélyforrásnak a kérdésében, amelyekkel Magyarországnak az idén szembe kell néznie. Orbán Viktor ezek között említette az illegális bevándorlás kérdését.
Bakondi György azt mondta, szeretnék, ha az újabb nemzeti konzultációban minél többen részt vennének, és minél többen véleményt nyilvánítanának a sorskérdésekről, hogy a magyar kormánynak megfelelő támogatása legyen az európai uniós és más nemzetközi fórumokon, amikor a politikáját támadják.
A belbiztonsági tanácsadó szerint azért is indokolt a témában egy újabb nemzeti konzultáció, mert azóta jelentős változások történtek világ- és Európa-szerte. Ezek között említette, hogy változás figyelhető meg a migránsok számában és összetételében.
Ismertetése szerint másfél millióan biztosan többen érkeztek Európába. 2015-ben csak Magyarországon 104 ország állampolgára haladt át, közülük legjelentősebb számban a szíriai és iraki térségből. Azóta elsősorban Afganisztán, Pakisztán és fekete-Afrika lett a meghatározó kiinduló ország.
A változások között arról is beszélt, hogy a nemzetállamok is védekezni kezdtek szerte Európában a belső határellenőrzés visszaállításával, a rendőri szervek megerősítésével, jogszabálymódosításokkal, a titkosszolgálatok megerősítésével, a terrorelhárítási együttműködés fejlesztésével.
Csak azok léphetnek be Magyarországra, akikről mindent tudunk, és valóban jogosultak politikai menedékjogra - emelte ki a miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója az M1 aktuális csatorna péntek esti műsorában.
Bakondi György kitért arra is, hogy kiskorúnak a 14 éven aluliak számítanak, a 14 és 18 év közöttiek fiatalkorúak.
Az egyedül érkező kiskorúak különleges bánásmódban részesülnek, a családokkal érkezőket viszont nem választják el családjuktól. Addig viszont, amíg nem bizonyosodik be az ellenkezője, a gyermekeket kiskorúnak kell tekinteni - mondta a főtanácsadó, megjegyezve: a németországi baltás gyilkos is kiskorúnak vallotta magát.
Közölte azt is, várhatóan kedden Magyarországra érkezik Dimitris Avramopoulos migrációs és belügyekért felelős EU-biztos, és találkozik Pintér Sándor belügyminiszterrel. Kérdésre azt mondta, a biztos várhatóan tájékozódni fog a kedden hatályba lépő új magyar jogszabályokról. Felidézte azt is, hogy a biztos korábban egy esetleges, Magyarországgal szembeni kötelességszegési eljárás indításáról nyilatkozott.
Közölte, a magyar kormány ragaszkodik a legutóbbi törvénymódosításához, és ha Brüsszel továbbra is azt a véleményt képviseli, mint "amit a médiában üzengetett", akkor láthatóan nem sokat tanult a 2015 óta történtekből. Arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs problémája a törvényesen működő civil szervezetekkel, de problémája van a magyar érdekeket semmibe vevő szervezetekkel.