Belföld
Azonnali kérdésekre válaszolt a kormányfő
Rendkívüli ülést tart a parlament
Interpellációk: A Fidesz azt firtatta, mit tesz a Belügyminisztérium menekült-ügyben
A fideszes Németh Szilárd arról beszélt, hogy Magyarország lakosságszámához képest a legnagyobb terhet viseli menekültügyi szempontból, és az Európa-szerte szigorodó szabályok miatt több ezer menekültet küldenek vissza Magyarországra. Fontosnak nevezte, hogy a parlament még a nyári szünet előtt elfogadja azt a jogszabályt, amellyel a rendőrség visszafordíthatná a biztonságos országból érkezőket. A kormánypárti politikus szerint Ukrajna kivételével csak olyan szomszédos országok vannak, ahol nem fenyegetik az emberek életét. Szólt arról is, hogy a határok megvédésével a társadalom jelentős része egyetért, a nemzeti konzultáció kérdőívét visszaküldő 800 ezer ember 80 százaléka a keményebb fellépés mellett foglalt állást. A politikus a Belügyminisztérium terveiről érdeklődött.
Kontrát Károly, a tárca parlamenti államtitkára egyetértett abban, hogy Magyarországot súlyosan érinti a probléma és nem engedheti meg magának, hogy várjon. Példaként hozta, hogy hétvégén a rendőrség 1943 illegális határátlépőt fogott el, közülük 1817-en a szerb határ felől érkeztek. A közel 60 ezer menekültstátusz iránti kérelemre utalva pedig azt mondta: többségük nem valódi menekült, így nem indokolt a kérelmek elfogadása. Kitért arra is, hogy Pintér Sándor belügyminiszter szerdán ad tájékoztatást a déli határvidékre tervezett kerítés előkészítéséről. A kormány minden javaslatot támogat, ami segíti a megoldást - tette hozzá.
Az államtitkár válaszát Németh Szilárd elfogadta.
A kereszténydemokrata Vejkey Imre szerint a sajtóhírek a mentőszolgálat alulfinanszírozottságáról szólnak, miközben a költségvetésben szembetűnő az OMSZ jelentős többlettámogatása. Fontosnak tartotta a mentőállomások térbeli elhelyezkedésének optimalizálását, a korszerűsítést és a megfelelő számú és felszereltségű mentőautó meglétét. Arról érdeklődött, hogy milyen fejlesztések várhatók a területen.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára kiemelte, hogy 2010-hez képest 50 százalékkal, 23,4 milliárdról 36 milliárd forintra emelkedett a terület költségvetési támogatása, s az egészségügyi ágazat 12,8 milliárd forintos béremeléséből az Országos Mentőszolgálatnak is jut. Az államtitkár a sürgősségi ellátás fejlesztését célzó 11 milliárd forintos projektet ismertetve szólt 22 új mentőállomás építéséről, 60 korszerűsítéséről, esetkocsik és orvosi eszközök beszerzéséről. Kiemelt célként jelölte meg, hogy a lakosság 90 százalékához 15 percen belül megérkezzen a segítség.
A szocialista Harangozó Tamás arról beszélt, hogy az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) dolgozóinak folyamatosan romló működési feltétele, alulfinanszírozottság, létszámhiány mellett kell végezniük munkájukat. Jelenleg 898 olyan település van, ahol az ott élők nem számíthatnak 15 percen belül a mentő kiérkezésére. Ilyen körülmények mellett nemhogy tehermentesítik az OMSZ-t, de egy márciusi rendeletmódosítás következtében a 10 ezer fősnél nagyobb szabadtéri rendezvények biztosítását is nekik kell ellátniuk. Az ellenzéki képviselő azt firtatta, hogy a nyári fesztiválidőszakban a tartalékmentők erre mennyire lesznek elegendők, mekkora létesítmény és eszközparkot biztosítanak. Vagy visszavonják a rendeletet? - kérdezte.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára úgy reagált: nem tudni, hogy a fiatalokért való aggódást fogalmazott meg, vagy igazából az eddigi vállalkozások, cégek profitját sajnálja az ellenzéki képviselő. A kormány bízik abban a 7500 mentődolgozóban, akik valóban emberfeletti munkát végeznek nap mint nap - mondta. Rögzítette: leginkább az OMSZ tud az említett helyeken is fellépni, és a magas színvonalat ők tudják biztosítani. Ha az OMSZ úgy gondolja, hogy további külső kapacitásra van szüksége, dönthet ennek igénybevételéről.
Napirend előtt: bevándorlás, klímaváltozás, gázár, útépítés
Napirend előtti felszólalásában a jobbikos Z. Kárpát Dániel arra szólította fel a kormányzatot, hogy haladéktalanul biztosítsa a déli határ közelében élők biztonságát. Önálló határőrség felállítását is sürgette, emellett szükségesnek tartotta a migránsok bűnelkövetését segítő bűnbandák felszámolását. Ötpárti szakpolitikai fórumot tartott szükségesnek, és közölte: pártjának vezetése pánikhangulatot tapasztalt a helyszínen.
Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára drámainak nevezte az elmúlt napokban kialakult helyzetet. Ismertette ugyanakkor: több mint hatszáz fővel erősítették meg a déli határnál a rendőrséget, ÉS további erősítést terveznek. A magyar-szerb határ átkelőin egyetlen ember sem jelentkezett menekültkérelemmel, mindenki a zöldhatáron érkezik - tudatta. Hangsúlyozta: Magyarország a leginkább érintett az unió legnagyobb problémájával, az illegális migrációval kapcsolatban.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője kiemelte: olyan mértékben megnőtt az illegális határátlépők száma, hogy ez már nem bevándorlás, hanem népvándorlás. Rámutatott: 2012-hez képest tavaly több mint 20-szorosára nőtt az illegális határátlépők száma, s az első félév tendenciáját nézve, 43 ezerről 120 ezerre nőhet azok száma, akik törvénytelenül próbálják átlépni a határt. Európában is ugyanez a tendencia, és az így elindult népvándorlás hullám kezelése az unió országainak az eddig megszokott módszerekkel lehetetlen. Szembe kell nézni azzal, hogy tizenötezer felett van azok száma, akiket Németország és Ausztria szeretne visszaküldeni. Ha nincs közös megoldás, akkor minden országnak tennie kell kötelességét, s ez nem más, mint hogy megvédik Magyarország és Európa közös határát. Ezért helyes döntés, amit kormány hozott: szerb-magyar határon biztonsági határzárat alakítanak ki. Hozzátette: a közös kvóta nem távol tartja, hanem épp ellenkezőleg Európába csábítja majd az illegális bevándorlókat. Azt kérte, a baloldal hagyja abba bevándorlást támogató politikáját, a Jobbik pedig támogassa a kormány javaslatát.
Kontrát Károly államtitkár közölte: a kormány nem vitatkozik, hanem cselekszik a népvándorlás megállítása érdekében. Az unió legsúlyosabb problémája az illegális migráció elleni küzdelem, a jelenleg érvényben lévő szabályok erre a problémára nem adnak megoldást. Megerősítette: Pintér Sándor az eheti kormányülésen előterjesztés tesz, amelynek célja, hogy felvázolja azokat a lépéseket, amelyek a déli határon a kerítés kialakításához szükségesek.
Az MSZP-s Tóth Bertalan szerint a Fidesz-KDNP tízszázalékos gázárcsökkenést lopott el az emberektől, a rezsicsökkentés mögé bújva. Kijelentette: a kabinet csak eltakarta az emberek szemét" arról, hogyan keresnek kormányközeli cégek havi 3 milliárd forintot az olcsón behozott gázzal, amellyel az embereket és az államot szerinte 150 milliárd forinttal károsították meg. Közölte azt is: uniós eljárást is kezdeményezni fognak tiltott állami támogatás miatt.
Fónagy János, a fejlesztési tárca államtitkára kijelentette: a földgáz-kereskedelemmel foglalkozó társaságok a szigorú törvényi keretek között köthetnek szerződéseket. A biztonsági földgáz mértékének csökkentése a fogyasztás visszaesése miatt indokolttá vált - szögezte le, hangsúlyozva: az MVM Partner Zrt. a felszabadított mennyiséget transzparensen, a rendeletben meghatározott célokra használta, és nyílt ajánlat formájában ajánlotta fel. Több kereskedő is vásárolni tudott abból, valamennyien vállalták, hogy az előírt célokra használják a gázt, közülük a MET ugyanazon az áron vásárolt, mint bármelyik más aukcióban résztvevő szereplő - jelentette ki Fónagy János.
Az LMP-s Ikotity István a katolikus egyházfő friss enciklikájára hívta fel a figyelmet, amelyben a pápa a globális felmelegedés problémájára mutatott rá. Mohóság és rövidlátás okozza azt, ahogy országok vagy egész kontinensek nyomorát is - szólt a képviselő, aki állatfajok kihalásáért is az emberi tevékenységet tette felelőssé. Bírálta a kormányt, mert szerinte az a gazdagokat szolgálja ki, míg a szegényeket magára hagyja, a zöldenergiát pedig kiszorítja az energiapolitikából.
Nagy István, a földművelésügyi tárca államtitkára vitába szállt a képviselővel a kormány tevékenységének értékelésében, célnak nevezve, hogy az ország a fenntartható fejlődés irányába induljon el, megőrizve az egészséges környezetet. Szerinte a környezetvédelem terén több mint húsz éve átfogó tervezés mentén zajlik a munka. A génmódosított szervezetek elleni fellépéssel kapcsolatban is a pápai enciklikában megfogalmazottakkal azonosan cselekszik a magyar kormány - emelte ki.
Azonnali kérdésekre válaszolt a kormányfőRendkívüli ülést tart a parlament - A Quaestor-ügyről és a kormányzatot külfö...
Posted by Magyar Hírlap on 2015. június 22.