Belföld

„Azért mert kritizáljuk az európai intézményrendszert, nem vagyunk Európa-ellenesek”

Kovács Zoltán: „A kormány nem készül a britekéhez hasonló akcióra”

Az Európai Unió (EU) intézményrendszerének a kritikája nem jelenti azt, hogy a magyar kormány Európa-ellenes lenne - erről Kovács Zoltán beszélt pénteken az M1 aktuális csatornán. A kormányszóvivő Lázár János azon mondatára reagált, mely szerint nem tudna jó szívvel az EU-ban maradás mellett voksolni egy esetleges népszavazáson. Kovács leszögezte: a kormány nem tervezi kivezetni Magyarországot az EU-ból. 

lead kovács zoltán
 „Főleg az európai baloldal és liberálisok véleményterrorja”, ami minden Brüsszelt érintő kritikát Európa-ellenesnek bélyegzett – véli a kormányszóvivő.
„Azért mert kritizáljuk az európai intézményrendszert, nem vagyunk Európa-ellenesek. Kimondottan azt szeretnénk, hogy Európa jó irányba induljon el, s erős legyen” – fogalmazott Kovács Zoltán, hozzátéve: ez egyetlen formában képzelhető el, mégpedig a tagállamokra való odafigyelésben, és abban, hogy a kompromisszumot meg kell találni, „nem pedig diktátumokból kell kiindulni.”

A kormányszóvivő az előbbiekről annak kapcsán beszélt, hogy a műsorvezető felidézte, ellenzéki pártok csütörtökön úgy reagáltak Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter aznapi nyilatkozatára, hogy a kormány ki akarja vezetni Magyarországot az EU-ból. A Kormányinfón a brit népszavazással kapcsolatban feltett kérdésre Lázár János személyes álláspontjáról beszámolva azt mondta: megerősödött az a meggyőződése, hogy jó szívvel nem tudna a bennmaradás mellett szavazni. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne Európa-párti, de nem ért egyet azzal, amit ma Brüsszel tesz – magyarázta.    

Lázár magánvéleményt fogalmazott meg 

Kovács Zoltán az M1 műsorában úgy fogalmazott: „lehet hisztérikusan reagálni egy-egy kijelentésre ahelyett, hogy megnéznék a valódi tartalmát, illetve azokat az okokat, amely miatt egyébként (...) valaki a magánvéleményét így fogalmazza meg.” Azt mondta, a Brexit az eredménye annak, hogy Brüsszel "elhibázott" illegális migrációt kezelő politikája és egy sor gazdasági és egyéb kérdésben vallott felfogása nem egyezett a brit választók véleményével.    

Kovács Zoltán szólt arról is, hogy a szlovák EU-elnökség egy jó lehetőség arra, hogy a közép-európai államok kicsit markánsabban hallassák a hangjukat azokban a meghatározó kérdésekben, amelyek előttünk állnak. Ilyen az illegális migráció kérdése is. A kormányszóvivő az EU jövőjével kapcsolatban azt mondta: a tagállamok egyenrangú együttműködésén és közös érdekén alapuló, a tagállamokat és így az egész uniót is erősítő politikára van szükség.

Balról érkező véleményterror 

A kormányszóvivő a Kossuth rádió 180 perc című műsorában „butaságnak” nevezte, hogy ellenzéki pártok szerint a britekhez hasonló akcióra készült a kormány például az őszi népszavazással, azaz kivezetnék Magyarországot az EU-ból. Szavai szerint az elmúlt években kialakult az a gyakorlat, "főleg az európai baloldal és liberálisok véleményterrorja", ami minden Brüsszelt érintő kritikát Európa-ellenesnek bélyegzett. Nem erről van szó, észre kellene venni, hogy Európa jövőjéről többféleképpen lehet gondolkodni – hangsúlyozta Kovács Zoltán.