Belföld

Az NVB és az NVI is feljelentést tesz a székháznál történtek miatt

Szimbolikus, de egyértelmű jelzésről beszél Patyi András

Feljelentést tesz a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a Nemzeti Választási Iroda székházánál február 23-án történtek miatt - erről egyhangúlag döntött csütörtöki ülésén a testület, az MSZP delegáltja, Litresits András javaslatára.

Február 23-án délelőtt tömegjelenet volt az NVI Alkotmány utcai épületénél, többen vártak ugyanis arra, hogy a Kúria honlapján megjelenjen a végzés arról, a bíróság elutasítja-e a vasárnapi boltzár ügyében benyújtott népszavazási kezdeményezést. Az épületben megjelentek arra vártak, hogy a bírósági elutasítás után elsőként adhassák le saját kérdésüket. A kérdést végül elsőként Erdősi Lászlóné tudta leadni, négy másodperccel megelőzve Nyakó István MSZP-s politikust; a szocialisták szerint mindez úgy fordulhatott elő, hogy több "kopasz férfi" akadályozta politikusukat.
Az NVB csütörtöki ülésén az MSZP delegáltja, Litresits András javasolta, hogy a bizottság tegyen büntetőfeljelentést a székháznál - az épületben és az épület előtt - történtek miatt. 
Közölte, az NVB-nél az ügyben nem érintett senki jobban, és nem mehetnek el szó nélkül a történtek mellett. Hozzátette: a választási iroda, valamint a választási bizottság az egész ország demokratikus működésére nagy hatással van. 
Hangsúlyozta: kell, hogy legyen következménye az ügynek, mert megítélése szerint súlyos bűncselekmény történt. Fontos, hogy kiderüljön, miért voltak itt a kopaszok - jelentette ki. 
A delegált jelezte azt is, sajnálatosnak tartja, hogy - bár kérte - nem kapta meg a február 29-i ülésre a külső kamera felvételeit, csak március 2-án, mert ha korábban megkapja azokat, akkor elmondta volna, hogy "a kopaszok hajnalban mappákat osztogattak és ennek jelentősége van". 
Bozsóki Éva elnökhelyettes jelezte: ha megteszi a bizottság a feljelentést, akkor annak csak szimbolikus jelentősége lehet, hiszen több mint húsz feljelentés érkezett már ebben az ügyben a nyomozóhatósághoz. Mint mondta, a rendőrség valószínűleg semmivel nem jár el körültekintőbben az NVB által megtett feljelentés, mint a többi esetében. 
Tóta Áronné választott tag az ülésen úgy fogalmazott: ha a február 29-i ülésen - ahol elbírálták Nyakó István és Erdősi Lászlóné népszavazási kérdését, illetve megtekintették a benti kamerák felvételeit - "egy szóval is említésre kerül", hogy a kinti felvételek "tartalmaznak olyan momentumot, ami érdekes lehet a bizottság számára, biztos azt szavaztam volna meg, hogy nézzük meg a felvételeket, és annak fényében hozhatta volna meg döntését a bizottság". Hozzátette: az ügy érdemi elbírálása szempontjából lényegtelen, hogy ki mikor érkezett, de a "dossziéosztogatást" érdekesnek nevezte. 
Fábián Adrián választott tag szerint a bizottságnak törvénysértés esetén kezdeményeznie kell az eljárást, ez nem választás kérdése. 
A bizottság végül az ülésen egyhangúlag úgy döntött, megteszi a feljelentést. 
Patyi András, az NVB elnöke azt mondta: a feljelentés megtétele lehet, hogy szimbolikus, de egyértelmű jelzés arra, hogy a bizottság ezt a magatartást nemcsak a választási eljárás alapelvei, a népszavazási törvény, de a büntetőjog szabályai szerint is elfogadhatatlannak tartja. 
Azt mondta, a bizottságot a jóhiszeműség vezette, amikor a benyújtást követően három napon belül döntött a népszavazási kérdésekről, a benyújtás körülményei miatt benyújtott kifogással együtt. Hozzátette: a testületet ugyancsak a jóhiszeműség és a népszavazási eljárásról szóló törvény vezette, amikor a benyújtás közvetlen előzményeit vizsgálta. 
Az NVB ugyanakkor nem vette napirendjére Litresits Andrásnak azt a javaslatát, hogy tárgyaljanak a február 23-án történtek "nyitott kérdéseiről". 
A bizottság döntése után a Nemzeti Választási Iroda az MTI érdeklődésére azt közölte, az iroda elnöke, Pálffy Ilona már kedden feljelentést tett a február 23-án az épület előtt és az épületben történtek miatt az Országos Rendőr-főkapitányságon, ismeretlen tettes ellen.
Emlékeztettek arra: a Kúria március 3-án megjelent döntésében rögzítette, hogy akadályozták Nyakó Istvánt, az MSZP politikusát a népszavazási kezdeményezése benyújtásában. Az NVI elnöke ezt követően döntött a feljelentés megtételéről.

MSZP: A kopaszok mondják meg, ki volt a megbízójuk
A szocialista Nyakó István azt kéri az őt vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazási kérdése benyújtásában akadályozó férfiaktól, hogy "ha van bennük szikrányi bátorság" álljanak a nyilvánosság elé, mondják meg, ki volt a megbízójuk.
Az ellenzéki politikus csütörtökön Budapesten, a Ferencváros Népligetnél lévő stadionjánál tartott sajtótájékoztatón azt mondta: az ügy politikai szálai az FTC-hez, a Fradi Securityhez, "az úgynevezett Kubatov-gárdához vezetnek", hiszen a független magyar sajtó kiderítette, a február 23-án az őt akadályozó kopasz férfiak egy része a Fradi alkalmazásában áll.
Szerinte nem egy herceghalmi magánlakásban és nem is egy szolnoki edzőteremben tervelték ki a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) történteket.
Nyakó István elmondta, Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke múlt heti levelére úgy válaszolt: február 23-án két embernek volt joga az NVI előterében tartózkodni népszavazási kérdés leadása miatt.
A szocialista politikus közölte, az egyik ő volt, a másik Erdősi Lászlóné, aki a Fidesz kérdését vitte.
Nyakó István azt mondta, Péterfalvi Attila leveléből az is kiderül: "kopasz urak" csak azért voltak jelen, hogy az MSZP kérdésének benyújtását megakadályozzák és "a Fidesz kérdését átverjék".
Közölte, sajnálja, hogy egy ilyen nagy múltú sportklub nevét méltatlan körülmények között említik, és biztos abban, hogy a Fradi drukkerei nem akarták azt, hogy "a politikai alvilág" cselekményei kötődjenek klubjuk nevéhez.
Nyakó István elmondta, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) délutáni ülésén a testület szocialista delegáltja kezdeményezni fogja a napirend kiegészítését azzal, hogy tárgyalják a február 23-án történtekkel kapcsolatos nyitott kérdéseket. Mi a válasz arra, hogy bizonyítékokat tartottak vissza, olyanokat, amelyek bizonyíthatják, hogy az NVI előtt megjelent férfiak és Erdősi Lászlóné összejátszott - közölte.

A szocialista politikus szerint most már a személyes felelősség kérdése sem kerülhető meg, ennek pedig csak Patyi András NVB- és Pálffy Ilona NVI-elnök hivatalvesztése lehet az eredménye.
Hozzátette: több közhivatal is összejátszott azon politikai utasítás végrehajtása érdekében, hogy az MSZP ne kezdeményezhessen a vasárnapi boltzárról népszavazást.