Belföld
Az LMP a bankrendszerért aggódik
Fidesz: A magyar családokat és a gazdaságot segíti a bankrendszer átalakítása
Schmuck Erzsébet, az LMP országgyűlési képviselője szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: az MKB és a Budapest Bank, valamint az Erste egy része megvásárlásának, és a rosszul kihelyezett kereskedelmi hitelek átvállalásának folyamata végén öt tőkeerős bank jöhet létre, amelyből szerinte legalább hármat fideszes oligarcháknak szánnak.
Ezzel együtt a bankadó csökkentése miatt kieső állami bevételek is a fideszes bankárok zsebébe kerülnek – fűzte hozzá az LMP-s politikus, bírálva azt a megállapodást, amelyet a kabinet az Erste Bankkal írt alá és amellyel szerinte a kormány ismét a bankok oldalára állt, cserbenhagyva a kisembereket.
Schmuck Erzsébet arra is felhívta a figyelmet: a pénzintézeteket ugyanakkor a Mark Zrt. által kívánja „megtisztítani”, amelyen keresztül a jegybank 300 milliárd forintnyi közpénzért vásárol majd „befuccsolt hiteleket, félig kész plázákat, veszteséges hoteleket”. A képviselő a rosszbank megvalósítását kockázatosnak ítélte, ezért annak újragondolását sürgette. Leszögezte azt is: a közpénzköltő állami bankok minden szerződését nyilvánosságra kell hozni.
Fidesz: A magyar családokat és a gazdaságot segíti a bankrendszer átalakítása
A Fidesz szerint a magyar gazdasági növekedéshez elengedhetetlen a felelős és támogató hazai bankrendszer, amely nem becsapja, hanem segíti az ügyfeleit. A nagyobbik kormánypárt az erről szóló szerdai közleményében kiemelte: a kormány erőfeszítéseinek köszönhetően a hazai bankrendszerben már négyszeresére nőtt a magyar tulajdon, ezáltal egyre nő a családok biztonsága, és a magyar gazdasági növekedést támogató hitelezési gyakorlat indulhat el. A frakció arra is emlékeztet: a kisvállalkozásoknak a hitelezés munkahelyeket teremt.
"Mindez pénzügyi biztonságot jelent hazánknak, hiszen a devizahitelesek ügye bizonyítja, hogy hová vezet, ha a magyar lakosság és a vállalatok teljesen ki vannak szolgáltatva a külföldi tulajdonú bankoknak" - olvasható a kommünikében. A Fidesz hozzáteszi: a pénzintézetek tisztességtelenek voltak ügyfeleikkel és becsapták őket. A Fidesz célja, hogy a magyar tulajdon meghaladja az 50 százalékot a hazai bankrendszerben, ezért támogatja a bankvásárlásokat és a takarékszövetkezeti rendszer megerősítését.