Belföld

Az Altus-ügy lesz a téma Brüsszelben

Lázár János: A kabinet nem fogadja el az uniós menekültügyi kvótarendszert

A kormány megvédi a tényleges életfogytiglant az uniós intézmények támadásaitól – erről beszélt tegnap Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón. Hangsúlyozta, a kabinet nem fogadja el az uniós menekültügyi kvótarendszert. Altus-ügyben azt kívánja tisztázni Brüsszelben, hogy az uniós adófizetők pénze hogyan kerülhet Gyurcsány Ferencen keresztül a Demokratikus Koalícióhoz (DK).

Giró-Szász és Lázár 20150529
„Apró elvtárs családja hasonlít a Bourbonokhoz”- válaszolta a miniszter lapunk kérdésére. Giró-Szász András és Lázár János a kormányinfón (Fotó: Horváth Péter Gyula)

Úgy tűnik, Strasbourg és Brüsszel támadást indít a tényleges életfogytiglan magyarországi intézménye ellen – jelentette ki Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter felidézte, hogy a büntetését töltő Magyar László fordult kérelemmel az Európai Bírósághoz. Lázár elmondta, Magyar számláján a következő bűncselekmények állnak: huszonegy esetben bűnszövetkezetben vagy csoportban követett el rablást, huszonegyszer sanyargatással sértette meg áldozatai személyi szabadságát, öt esetben súlyos testi sértést hajtott végre, és különös kegyetlenséggel – baltával, botokkal felszerelkezve – éjjel támadott meg embereket, s társtettesként gyilkosságot is elkövetetett.

Magyar beadványára 2014-ben a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróság megkérdőjelezte e büntetésnem szükségességét. Ezután alakult ki vita az európai intézményekkel, mire hazánk felajánlotta, hogy meghatározott büntetési idő után az elítélt kegyelemért folyamodhatna, majd a kegyelmi tanács ezt az államfőnek terjesztené elő. „Úgy tűnik, ezt sem Strasbourgban, sem Brüsszelben nem fogják elfogadni” – mondta a miniszter. Kifejtette, annak ellenére ez az európai szándék, hogy ötvenhárom rendkívül veszélyes elítélt tölti ezt a büntetését a hazai börtönökben. Mint mondta, a hazai jogszabályt akarják megváltoztatni, miközben a tényleges életfogytiglan több európai államban is létezik. Hangsúlyozta, a kormány mindenképpen megvédi a tényleges életfogytiglant, mert nem a gyilkosok, hanem az áldozatok pártján áll.

Arról is beszélt, hogy az Európai Unió teljesen kiszámíthatatlan menekültügyben, hiszen legutóbb még arról volt szó, hogy háromszáz fős kvótát határoznak meg hazánknak, a legújabb hírek szerint viszont már 1100 bevándorló Magyarországra érkezését vetítik előre. A kvótarendszer ezért is elfogadhatatlan Magyarország számára. A kormány azt az uniós belügyminiszterek tanácsa által már megfogalmazott megoldást támogatja, hogy az EU-ba érkező bevándorlókat először az unió határain kívül kellene megállítani, ott fogadópontokat létesíteni, majd megfontolni beléptetésüket a közösség területére. Felhívta a figyelmet, nem kizárt, hogy az év vé­géig százezer menekült érkezik hozzánk, januártól mostanáig negyvenkilenc­ezren jöttek. Ez a szám tavaly mindössze négyezer-kétszáz volt.

Lapunk felvetette, mit szól ahhoz a miniszter, hogy Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára, az Altus Zrt. vezérigazgatója az Európai Bizottságtól elnyert megbízásáról tett kijelentései miatt Orbán Viktor miniszterelnököt és őt is fel kívánja jelenteni. „Apró elvtárs családja hasonlít a Bourbonokhoz: semmit nem tanult, semmit nem felejtett” – jelentette ki. Közölte azt is, kedden Brüsszelbe utazik, hogy tájékoztassa az Európai Bizottságot a DK elnökének cége uniós megbízásáról. Úgy folytatta, levelet kapott Walter Deffaától, az Európai Bizottság főigazgatójától, aki elismerte, hogy nem jártak el kellő körültekintéssel, és elmulasztották elvégezni az Altus háttérvizsgálatát. Ezt furcsállta, mert más esetekben ezt mindig megteszik.

Ismeretes, az Altus az Európai Unió 2014 és 2020 közötti fejlesztési programjait monitorozhatja másfél milliárd forintért. Lázár János úgy vélekedett, piaci szereplők szerint egy ilyen üzletnek a fele tiszta profitként jelentkezhet. Kiemelte, az Altusból Gyurcsány Ferenc pénzt vesz ki, ez a DK-hoz vándorol. Mint mondta, azt akarja tisztázni, hogy az Európai Unió adófizetőinek a pénze hogy kerülhet egy párthoz. Mint mondta, létezik olyan hazai jogszabály, amely tiltja a pártok külföldről történő finanszírozását. Arra is kitért, parlamenti hatáskör, hogy megvonják-e a DK támogatását.

Lázár bejelentette, a közfoglalkoztatottak idénymunkát vállalhatnak, s emiatt százhúsz napra szüneteltethetik majd jogviszonyukat, tehát közben jogilag közmunkások maradhatnak. A járási hivatalok mezőgazdasági és építőipari munkákat ajánlhatnak majd számukra. Amennyiben ezt a feladatra alkalmas közfoglalkoztatott nem fogadja el, elveszíti jogviszonyát. A rendszer átalakítása miatt a Belügyminisztérium benyújtja törvényjavaslatát az Országgyűlésnek.


Röviden
Az m4-es autópályától a 3-as metróig

- A kormányinfón Lázár János elmondta még, nincsenek miniszterelnöki ambíciói. „Minél közelebbről látom ezt a munkát, annál távolabb kerülök a gondolatától” – tette hozzá. Hangsúlyozta, Áder János államfő kiválóan végzi a munkáját, és még messze van az, hogy a Fideszben a köztársaságielnök-választásról gondolkodjanak.

- Mint mondta, a híresztelésekkel szemben szövetségesként tekint Rogán Antalra és Szijjártó Péterre, s minden korábbinál tökéletesebb az összhang a kormány és a frakció között. Nem tart attól, hogy a miniszterelnök tárcaértékelése után nem folytathatná a munkáját. Amennyiben Orbán Viktor mégis a változás mellett dönt, tudomásul veszi azt, de elégedett lehet hiszen harminckilenc évesen az ország legfontosabb minisztériumát vezethette, sikeresen.

- A miniszter arról is beszélt, nem maradt nyitott kérdés a paksi atomerőmű-beruházás állami támogatását illetően, a kormány az EB minden észrevételére válaszolt.

- Az államreform bizottság az idén javaslatot tesz az adóeljárás új rendjére a bürokrácia csökkentése érdekében. Ez érintheti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szervezetét.

- Nem lesz szükség a reklámtörvény megváltoztatására, Brüsszel ilyet nem kért

- Személyes véleménye szerint a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke, Gömöri Zsolt azzal tenne jót, ha távozna posztjáról.

- Szerdán a miniszterelnök Szolnokra látogat, s egyeztet a Budapest és Szolnok négysávos közúti összeköttetéséről, majd ezután dönt a kormány az ügyben. A leállított M4-es autópálya kivitelezőitől 22 milliárd forintot kér vissza a kabinet.

- A kormány egyeztet a fővárossal a 3-as metró kocsijainak felújítási hiteléről. Nem kommentálja Tarlós István főpolgármester terveit, a Fővárosi Közgyűlés joga a hitelfelvétel. A hódmezővásárhelyi Lázár János nem szeretné megmondani, hol építsék fel az új budapesti kórházat, szerinte arról a fővárosiakat kell megkérdezni. Közölte, a kormány határozottan kiáll az új intézmény megépítése mellett.