Belföld

Áttekinthető bírósági végrehajtási rendszert ígér a Fidesz

Az LMP üdvözli a javaslatot

A Fidesz törvényjavaslatának célja, hogy előremutatóvá, méltányossá, áttekinthetővé és egységessé tegyék a bírósági végrehajtási rendszert.

Bíróság jog lead
Papcsák Ferenc, a Fidesz jogi munkacsoportjának vezetője a tervezetről tartott csütörtöki ötpárti egyeztetés után.

A kormánypárti politikus nagyon fontosnak tartotta, hogy az igazságügyi miniszter a parlamenti tárgyalás előtt meghallgatta a pártok véleményét a törvénytervezetről. A tervezet megújítja a végrehajtói szervezetet és a végrehajtói eljárást is - mondta.

Papcsák Ferenc ismertetése szerint egy átmeneti időszakban, amíg a végrehajtói kamara jogutódlásával meg nem alakul a végrehajtói kar, valamint utána még egy ideig miniszteri biztos fogja felügyelni a szabályos működést.

Az Országgyűlés igazságügyi bizottságának alelnöke hangsúlyozta, a kar tagja csak jogvégzett ember lehet, aki feddhetetlen, szakmailag hozzáértő. Hozzátette: a jelenleg 188 tagú végrehajtói apparátusból azoknak, akiknek nincs jogi végzettségük, 2022-ig kell megszerezniük, kivéve azokat, akik betöltik hatvanötödik életévüket.

Papcsák Ferenc szerint a rendszer átalakítása után csökkennek a végrehajtási költségek és igazságosabb lesz a rendszer egyes kedvezmények miatt, emellett a nyilvánosság is jobban érvényesül.

Fontosnak tartotta, hogy rendezik a fegyelmi kérdéseket, valamint azt is, hogy határozott időre, hét évre nevezik ki a végrehajtókat, kinevezésük pedig meghosszabbítható.

Értékelése szerint valamennyi párt szakértője egyetértett a törvénytervezet céljaival, a részletszabályokat illetően voltak apró nézeteltérések.

Papcsák Ferenc jelezte, a kormány már tárgyalta a tervezetet, amely hamarosan az Országgyűlés elé kerül.


Az LMP üdvözli az átalakítást

Megkésettnek, de előremutatónak tartja az LMP az Igazságügyi Minisztérium törvénytervezetét. A változással egy átlátható és adósok emberi méltóságát figyelembe vevő végrehajtási szabályrendszer jöhente létre, az elmúlt évek botrányai után. 

Csarnó Ákos, az ellenzéki párt közigazgatási szakszóvivője üdvözölte ugyanakkor, hogy pártja több javaslata is bekerült a törvénytervezetbe, például a jogi végzettség előírása, a díjcsökkentés vagy az előlegfizetési rendszer megreformálása. Utóbbi - mondta - a társadalmi szolidaritást erősíti, eddig ugyanis aki nem volt képes kifizetni egy eljárás előlegét, nem tudta elindítani például egy gyermektartásdíj kifizetésének végrehajtását.

Csarnó Ákos fontosnak nevezte a végrehajtók feletti szigorúbb állami felügyeletet is, az LMP - jelezte - ezt a tevékenységet teljes egészében a bíróságok alá vonná.

Korábban Molnár Zoltán, az igazságügyi tárca közigazgatási államtitkára azt közölte az MTI-vel: a Fidesz és a KDNP mellett a Jobbik és az LMP is támogatja a tervezetet, az MSZP szakértője az ötpárti egyeztetésen megfigyelőként vett részt. A kormány április végén döntött arról a koncepcióról, amely szerint létrejönne a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar, a Magyar Bírósági Végrehajtó Kamara jogutódlásával.