Belföld
Alkotmánybíróság előtt a Quaestor-ügy indítványai
Fidesz: A károsultak zömét kártalanították
Az Ab megkezdte a Quaestor-károsultak kárrendezését biztosító követeléskezelő alap létrehozásáról szóló törvény egyes rendelkezéseinek alaptörvény-ellenességét állító indítványok tárgyalását, de döntést nem hozott még az ügyben. A következő tárgyalási fordulót feltehetően november első felében tartják.
Bitskey Botond, a testület főtitkára korábban az MTI-nek elmondta: az Ab magánszemélyek és pénzintézetek olyan beadványait vizsgálja, amelyek a Quaestor-ügy károsultjainak kártalanításáról rendelkező, áprilisban elfogadott törvényt támadják. Hozzátette: az Ab az ügy nagy társadalmi jelentőségének megfelelően igyekszik minél előbb döntést hozni.
A március elején kipattant Quaestor-ügynek több tízezer károsultja van. A jegybank március 10-én részlegesen felfüggesztette a Quaestor Értékpapír Zrt. tevékenységi engedélyét és felügyeleti biztost rendelt ki az észlelt szabálytalanságok miatt. Előző este a Quaestor-csoport kötvénykibocsátó cége, a Quaestor Financial Hrurira Kft. öncsődöt jelentett. A jegybank vizsgálata szerint a Quaestor Értékpapír Zrt. mintegy 210 milliárdos vállalati kötvénykibocsátásából 150 milliárd fiktív volt. Az ügyben nyomozás indult, amelyben március végén három gyanúsítottat, köztük Tarsoly Csabát, a cégcsoport vezetőjét letartóztatták.Az indítványok egy része magánszemélyektől érkezett, és a diszkrimináció tilalmára hivatkozva azt kifogásolja, hogy miért vannak jelentős eltérések a kártalanításban. A pénzintézetek beadványai viszont a jogállamiság, a tulajdon védelmére hivatkozva kifogásolják, hogy befizetéseikkel hozzá kell járulniuk a kárrendezési alaphoz.
MSZP: Nem kártalanították a károsultakat
Az MSZP szerint "pofátlanul hazudik" a kormányzati propaganda, ugyanis nem kártalanították a Quaestor-károsultak 98 százalékát.
Szakács László, az Országgyűlés költségvetési bizottságának és brókerbotrány-albizottságának szocialista tagja szerdai budapesti sajtótájékoztatóján ezt azzal kapcsolatban közölte, hogy a Befektető-védelmi Alap (Beva) adatokat közölt a Quaestor-kártalanításról.
A Beva múlt pénteken arról tájékoztatott, hogy október 15-ig mintegy 86,1 milliárd forint kártalanítási összeget utalt át a kifizetéseket intéző OTP-nek, így 31 078 ügyfél, a Quaestor-kötvényekre vonatkozó kártalanítási eljárásban igényt benyújtóknak már 98 százaléka juthat hozzá a részére járó összeghez.
Szakács László szerint az igazság az, hogy a károsultak 98 százaléka kapott valamennyi pénzt, de csak azok, akik fiktív kötvényt vásároltak, és azt a QuaestorÉrtékpapír Zrt.-től vették meg.
Az ellenzéki politikus azt mondta, újra fel kell szólítani a Fidesz-kormányt, hogy tartsa be a törvényeket, és ne hazudja azt, hogy a károsultak 98 százaléka ki lett fizetve.
Az MSZP-s képviselő kitért arra, hogy a Quaestor-károsultak a nap folyamán a Legfőbb Ügyészség előtt tüntettek, és 22 kérdést tettek fel az ügyben. Szakács László azt mondta, Polt Péter legfőbb ügyész most tartja beszámolóját a Ház előtt, így van alkalma megkérdezni tőle, amit a károsultak szerettek volna.
Példaként azt említette, hogy miért csak a Quaestor-ügy kirobbanása után 10 nappal történtek az első nyomozati cselekmények.
Fidesz: A szocialisták ismét megpróbálják félrevezetni a csaló brókerek áldozatait
A Fidesz azt írta: a Quaestor-károsultak döntő részét már kártalanították vagy az több lépcsőben megtörténik. Ahogy azt a szocialisták is bizonyára pontosan tudják, a 6 millió forint fölötti befektetők kártalanítását egyedül a bankok akasztották meg azzal, hogy beadvánnyal fordultak az Alkotmánybírósághoz (Ab) - fejtette ki a kormánypárt, hozzátéve, hogy az Ab kedden vette napirendre az ügyet, de még nem hozott döntést.
Értékelésük szerint a kormánypártnak és a kormánynak köszönhetően a kártalanításhoz minden törvényi háttér adott, éppen a baloldal és a Jobbik próbálta megakadályozni e törvények elfogadását.
A Fidesz kifejtette, hogy a Befektető-védelmi Alap (Beva) már több mint 86 milliárd forint kártalanítást fizetett ki az igényt benyújtók 98 százalékának. Ezzel szembeállították, hogy az MSZP kormányzása idején soha senkit nem kártalanítottak. Példaként hozták a Baumag és Hajdú-Bét károsultjait.
A Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja a fennmaradó kártalanítást is teljesíteni fogja, ha az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a törvény nem sérti az alaptörvényt - olvasható a közleményben, amely arra is kitért, hogy szintén az Ab döntésétől függ a nem fiktív kötvények utáni kártalanítás.
A Fidesz bízik abban, hogy a "szocialista brókerbotrányok áldozatai" mielőbb hozzájutnak a kártalanításhoz, a csaló brókerek pedig a börtönbe kerülnek - fogalmazott a képviselőcsoport.