Belföld

Akciótervet készíttetnek a tárcákkal

Július 3-án belső kormánykonferencia lesz a tennivalókról – közölte Lázár

Orbán Viktor miniszterelnök az OECD jelentése alapján értékeli a minisztériumok teljesítményét – mondta a Kormányinfón Lázár János. A gazdasági helyzet stabil, de bizonyos területeken komoly problémák vannak.

Lázár 20150605
Lázár János: Gyurcsány megtehetné, hogy lemond a megbízásról (Fotó: Csudai Sándor)

„A miniszterelnök megkezdte a kormány munkájának értékelését a napokban megjelent OECD-tanulmány alapján” – közölte a tegnapi Kormányinfón Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Kifejtette, ez több fontos, számunkra kiemelt témával, így az országok közötti versenyképességgel, üzleti környezettel, a vállalkozásokra eső bürokratikus terhekkel, a gazdasági eredményekkel foglalkozik. Emellett a társadalompolitikai folyamatokat is követik, így az egészségügyi és az oktatási területet is vizsgálják. A miniszter szerint az OECD-jelentés is azt bizonyítja, hogy az elmúlt évek munkája eredményes volt, a gazdasági helyzet stabillá vált, sikerült a gazdaságpolitikai folyamatokat megfordítani, jelentősen javult a versenyképességünk. Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a hazai foglalkoztatottak közel húsz százaléka az állami szektorból kerül ki, illetve az egészségügy és az oktatás komoly problémákkal küzd.

Lázár János elmondta, Orbán Viktor miniszterelnök június 30-ig minden, az OECD mostani és korábbi jelentései- ben szereplő minisztériumtól akciótervet kér a következő időszakkal kapcsolatos tervekről. Mindezek jegyében július 3-án egy belső kormánykonferenciát rendeznek, amelyen részt vesz például Matolcsy György jegybankelnök, Domokos László ÁSZ-elnök, Cséfalvay Zoltán, Magyarország OECD-nagykövete is. Lázár János megjegyezte, az elektronikus közigazgatás fejlesztésében még van teendő, ennek kapcsán körvonalazódik az a program, amelyet a kormány végrehajthat a következő években.

A szerdai kormányülésen téma volt a körülbelül százezer családot számláló devizahitelesek ügye, akiken az eddigi kormányintézkedések nem segítettek. Ők nem bírják fizetni hiteleiket, és a kilakoltatás réme fenyegeti őket. Lázár János bejelentette, szeptembertől új végrehajtási rendszert vezetnek be, ez nem lehet méltánytalan, s az önkormányzatokkal közösen minden segítséget megadnak a veszélyeztetetteknek. Megemelhetik a Nemzeti Eszközkezelőre szánt támogatást, és azt is szeretnék, ha a családi csődvédelem minél hamarabb be tudná tölteni a szerepét.

„Aki az Altusnak pénzt ad, az pénzt ad Gyurcsány Ferencnek, aki pénzt ad Gyurcsánynak, az pénzt ad a Demokratikus Koalíciónak (DK)” – érvelt a miniszter azzal, amit a hét elején Brüsszelben, az Európai Bizottság (EB) regionális politikáért felelős főigazgatóságán is előadott. Emlékeztetett arra, a megbízásból járó ötmilliós keretből négyszázezer eurót már le is hívtak. (Az Altus Zrt. egy konzorcium vezetőjeként nyerte a megbízást – a szerk.) Lázár János hangsúlyozta, miután Gyurcsány vagyonbevallásából egyértelműen kiderül, hogy vagyonának forrása – az országgyűlési munkáján kívül – az Altus Zrt., így könnyen előfordulhat, hogy a cég által felvett uniós pénz a DK-hoz vándorol. Szeretnék elkerülni, hogy az EB tiltott pártfinanszírozásba keveredjen.

A miniszter kitért arra is, hogy Walter Deffaa főigazgató kérésére elküldte az Altus cégpapírjait, a DK pénzügyi folyamatairól szóló iratokat és Gyurcsány vagyonbevallását is. Gyurcsány és a cég írásban jelezte, hogy ők elfogulatlanok, nincs összeférhetetlenség, a hazai folyamatokat objektíven tudják megítélni. Lázár úgy fogalmazott, reméli, hogy az EB nem veszítette el a józan eszét, és nem hiszik el. Mint folytatta, arról is tájékoztatta a főigazgatóságot, hogy egy uniós rendelkezés szerint érvénytelen az az uniós megbízási szerződés, amelyről kiderül, hogy a nyertese tévesen tájékoztatta a bizottságot. Hozzátette, a testület súlyos hibát követetett el, amikor nem vizsgálta a nyilatkozat valóságtartalmát és a cég hátterét, ugyanis ezt máskor mindig megteszi. Szerinte ez az ügy alapja, nem tételezi fel – bár ennek a gondolatnak ő is rabja volt egy ideig –, hogy a nemzetközi munkásmozgalom megsegítése áll a háttérben. Lázár szerint az ügy kínos a brüsszeli tárgyalópartnereknek is, Gyurcsány az ország érdekében megtehetné – hiszen jómódú emberről van szó, nem biztos, hogy ez a bevétel hiányzik a családi kasszából –, hogy lemond a megbízásról, és elősegíti, hogy jó irányba haladjon az unió és Magyarország együttműködése.


Röviden
Bevándorlók, útfelújítások, internet

- A Kormányinfón Lázár János szólt arról is, a kormány minden lehetőséget megragad, hogy a gazdasági bevándorlókat kiutasítsa. Felhívta a figyelmet, Ausztria most toloncolja ki a bevándorlóit, hazánkba akár tízezren is érkezhetnek, azonban a rossz uniós szabályozás miatt mi nem küldhetjük el őket. Az Európai Bizottság kvótarendszere bizonyosan nem valósul meg. Orbán Viktor miniszterelnök és szakdiplomaták azon dolgoznak, hogy a június végi európai tanácsi ülésen milyen pozíciót vegyen fel az ország. A plakátkampány és a nemzeti konzultáció azt a célt szolgálja, hogy a kabinet megismerje a választók álláspontját az ügyben, és képviselje is azt.

- Brüsszel és Budapest is úgy látja, Magyarország nem fog forrást veszíteni a 2007–2013-as uniós támogatási időszak pénzeiből – hangoztatta Lázár János. Az előző uniós ciklus agrártámogatási forrásairól megjegyezte, azok közel hetvenöt százaléka a jogosultak öt százalékához került, s azok egy százaléka kapta a pénzek felét.

- Hetvenmilliárdos keret jut az alsóbbrendű utak felújítására.

- Minden magyar háztartásban nagyon olcsó, széles sávú internet lesz 2018-tól.

- Változás lesz a brüsszeli magyar képviseletnél – a Györkös Péter nagykövet távozásáról szóló hírt nem kívánta kommentálni Lázár János.

- A közfoglalkoztatottak ezentúl az idénymunka miatt százhúsz napra szüneteltethetik a jogviszonyukat, bérüket pedig a minimálbér nyolcvanöt százalékában garantálják – jelentette be a miniszter.

- Orbán Viktor tájékoztatást kért a Biszku-ítéletről Trócsányi László igazságügyi minisztertől – közölte Lázár, hozzáfűzve, ő maga azok közé tartozik, akiket az ítélet indoklása kifejezetten felháborít.

- Június 5-től augusztus 6-ig várják a javaslatokat arról, hogy milyen fizetési tételeket érintsen a közigazgatási rezsicsökkentés.

- Kérdésre válaszolva azt mondta Réti Lászlónak, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökének – aki az ügyvédek lehallgatásáról nyilatkozott –, Trócsányi László igazságügyi miniszterrel kell beszélnie az ügyben.