Belföld

Áder János fogadta a nagyköveteket

Békére és kevesebb szennyezésre van szükség

Áder János szerint hiába volt minden fogadkozás, az emberiség tavaly is folytatta "a Föld ellen nagy gőggel megkezdett hadjáratát", azt a háborút, melyben  - ha így folytatjuk - végül nem lesz, aki győztest hirdessen.

áDER NAGYKÖVETEK LEAD
Az államfő  a Művészetek Palotájában fogadta a hazánkba akkreditált nagyköveteket és ügyvivőket  fotó: MTI

 A köztársasági elnök erről hétfőn este beszélt, amikor köszöntötte a Budapesten akkreditált nagyköveteket a hagyományos újévi államfői fogadáson a Művészetek Palotájában. Áder János hangsúlyozta: Európának - és a többi földrésznek - békére, a Földnek pedig az eddiginél lényegesen kevesebb szennyezésre lenne szüksége.

A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) tájékoztatása szerint az államfő az előző évet felidézve azt kérdezte: tavaly ilyenkor ki gondolta volna, hogy Európában ismét dörögni kezdenek a fegyverek? Ki számíthatott arra, hogy egy lelőtt utasszállító gép ártatlan áldozatait kell majd gyászolnunk? Ki hitte volna, hogy a jelenkor európai szótárába visszakerülnek olyan szavak, mint az "agresszió" és az "annexió"?

Mint mondta, 2014 ráadásul nemcsak a politikában volt a megpróbáltatások éve. 2014-ben tovább égtek az erdők, még több gyárkéményből dőlt a sűrű füst, még több méreg került a vizeinkbe. Ugyanakkor folytatódott a felelősség eltagadása, született néhány összekacsintós különalku, vékony hitű ál-ígéret, "miközben rendületlenül fűtöttük tovább" a Földet - sorolta. 

"Mintha évről évre újra be akarnánk bizonyítani, hogy erősebbek vagyunk, mint amilyen bölcsek" - fogalmazott az államfő.  Feltette a kérdést: nem lenne okosabb megfogadnunk azt a régi népi bölcsességet, hogy többet ésszel, mint erővel?

 Áder János hangsúlyozta, hogy az előttünk álló években Európának - és a többi földrésznek - békére, Földünknek pedig az eddiginél lényegesen kevesebb szennyezésre lenne szüksége. 
 Mint mondta, tizenegy hónap maradt arra, hogy megállapodásra jussanak Párizsban. (Decemberben kísérletet tesznek az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményét, a kiotói egyezményt váltó új megállapodás megalkotásra.)

"Nyugodtan mondhatom, a huszonnegyedik órában vagyunk a megállapodás előkészítése és a felhalmozott környezeti problémák megoldása szempontjából egyaránt. A huszonnegyedik órában vagyunk, hogy a tudósok által évtizedek óta jelzett problémákra megoldást találjunk, hogy szövetségre lépjünk, hogy egyezségre jussunk, hogy közösen cselekedjünk. Gyermekeinkért, unokáinkért" - fogalmazott az államfő.

Szólt arról is, hogy a Művészetek Palotájában a vendégek egy különleges produkciónak lesznek a tanúi: Somnakaj, egy szépre szomjazó, emelkedni vágyó cigánylány történetének, zenében, táncban, dalban elbeszélve. Mint fogalmazott, a színpadi játék a cigányság, a roma közösség nagy dilemmájába enged betekintést. Annak eldöntésébe, mi a fontosabb: őrizni az identitást vagy inkább igazodni a változó világhoz. Hozzátette: "ez a kérdés nemcsak a kisebbségeket érinti: akár akartuk, akár nem, mostanra mind a globális falu lakóivá váltunk".

Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius, vatikáni nagykövet beszédében a KEH tájékoztatása szerint egyebek mellett kiemelte, hogy a magyar nép szuverenitását kifejező három választás 2014-ben világos megerősítését adta a kormánykoalíció támogatottságának. A stabil kormányra szükség is van ahhoz, hogy a Magyarországot érő kihívásokat továbbra is kezelni lehessen. A keresztény gyökereire mindig büszke Magyarország ebből az örökségből erőt meríthet az előtte álló feladatok elvégzéséhez - emelte ki a nuncius a hivatal tájékoztatása szerint.