Belföld
Ab: Alkotmányellenes az állami földvagyonról szóló törvény egy része
Áder János kért normakontrollt
A negatív döntésekről az államtitkárnak az volt a véleménye, hogy ezek eljárásjogi, technikai döntések. Ezeket "tiszteletben fogjuk tartani, és ennek megfelelően tesszük meg a szükséges jogi lpéseket" - jelentette ki Simon Attila István. Az eredeti kormányzati jogalkotói szándék ugyanis nem a jogkorlátozásra irányult, hanem szerettek volna egy "relatíve operatív, gyors ügymenetet biztosítani" - tette hozzá. Úgy vélte, ennek hiányában az eljárás lassabbá és költségesebbé válik, de megfogalmazása szerint "ez a demokrácia ára".
Az államtitkár jelezte: az Alkotmánybíróság által előírtak szerint alakítják át majd az eljárásrendet és magát a törvényt is. A jogalkotó azonban szeretné elérni azt, hogy a folyamat ne legyen túl nehézkes, mert érkezett már olyan kritika, hogy a föld adásvétele nagyon lassú. Simon Attila István jelezte: az Ab hétfői döntései nem gyorsítják majd az adásvételi eljárásokat.
Elégedettek a természetvédők
Az alkotmánybírósági határozatot követően három természetvédő szervezet (a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a WWF Magyarország, valamint a Magyar Természetvédők Szövetsége) közös közleményt adott ki, amelyben elégedettségüknek adtak hangot az Ab döntésével kapcsolatban.
A kommüniké kiemeli: az Alkotmánybíróság hétfői döntése új reményt adhat a magyarországi természetvédelemnek. Az állami tulajdonú védett területek vagyonkezeléséről szóló törvény elbukott, a szakma és az emberek akarata érvényesült a gyors gazdasági nyerészkedéssel szemben. A természetvédők elvárják a kormánytól, hogy tartsa tiszteletben az Alkotmánybírósági döntést és végleg tegyen le a nemzeti park igazgatóságok gyengítésének szándékáról - olvasható a közleményben.
A Fidesz tiszteletben tartja a határozatot
A Fidesz tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság (Ab) döntését a földvagyonról szóló törvényről - közölte Tuzson Bence, a kormánypárti frakció szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján. A kormánytöbbség azt tartotta fontosnak, hogy az állami vagyon egységes elvek alapján kezelt vagyon legyen, és (a környezetvédelemmel kapcsolatos jogszabályokat is maradéktalanul betartva) egy helyen szülessenek meg a döntések.
A Fidesz természetesen tiszteletben tartja az Ab döntését, a kormánypárt az írásbeli indoklás áttanulmányozása után alakítja ki álláspontját, és annak megfelelő szabályozási javaslatot terjeszt majd az Országgyűlés elé - mondta a szóvivő.
MSZP: Győzött a józan ész
Az MSZP szerint az AB döntésével vereséget szenvedtek azok, akik területalapú támogatásra ácsingózva fideszes kifizetőhellyé akarták silányítani Magyarország természetvédelmi területeit. Harangozó Gábor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke szerint győzött a józan ész. Mint mondta, hiába próbálta Orbán Viktor miniszterelnök erőből átnyomni ezt "a gyalázatos tervet", még "a fideszes többségű AB-nek is sok volt". Szerinte azok a fideszesek is győztek, akik nem támogatták szavazatukkal a kétharmados parlamenti többséget igénylő jogszabály-módosítást.
Jobbik: Megmenekülhetnek a nemzeti parkok
A Jobbik szerint reményt adhat a hazai természetvédelemnek az Ab döntése, amelyet az ellenzéki párt úgy értékelt: elbukott az a törvény, amely keretében a Fidesz a nemzeti parkok földterületeinek megszerzésére tett kísérletet. Magyar Zoltán, a Jobbik országgyűlési képviselője szerint a döntéssel igazolódott az emberek, a szakma, a civil- és zöldszervezetek mellett a Jobbik álláspontja is. Emlékeztetett: pártja következetesen bírálta a javaslatot, hiszen az amellett, hogy a fideszes érdekek kiszolgálásáról szól, komoly visszalépést jelentett volna a hazai természetvédelemben.
A Jobbik arra szólította fel a kormányt: fejezze be az igazságtalan és felháborító földpolitikáját, fogadja el, hogy természeti értékeink megóvása nem lehet pártpolitikai ügy. Hozzátette ugyanakkor: félő, hogy a kormány további türkökkel készül "a fideszes haverok földéhségének kielégítésére".
LMP: A kormánypárti jogszabály veszélyeztette a természeti értékeket
Az LMP szerint a kormánypártok által elfogadott, a nemzeti parkok kapcsolatos törvénymódosítása alapvetően veszélyeztette az ország védett természeti életközösségeinek megőrzését, a párt ezért üdvözli az Ab döntését, közölte Sallai R. Benedek országgyűlési képviselő, aki szerint a döntés után a kormánynak engednie kell arroganciájából, abból a fölényes hozzáállásból, hogy az ellenzék és a szakmai, valamint a civil szervezetek csak rosszat mondhatnak, és kizárólag a kormánynak lehet igaza.
"Van még remény arra, hogy Magyarország jogbiztonsága még valamilyen szinten fennmaradhat" - értékelte, üdvözölve, hogy az Ab széles látókörrel értelmezte az ország alaptörvényben rejlő kötelezettségét a környezet megóvására. A képviselő hangsúlyozta: a környezet- és természetvédelemhez fűződő jogok alapvetően az emberek egészségét és az ország jövőjét szolgálják.
Fontosnak ítélte, hogy az Ab tartalmi kérdésekben is állást foglalt, megelőzve ezzel egy újabb parlamenti vitát a kérdésben, megjegyezte ugyanakkor: fokozottabban oda kell figyelni a közvagyon hasznosítására, a természeti erőforrások feletti rendelkezési jog iránt ugyanis megnövekedett egyes érdekcsoportok igénye - mutatott rá.
Szerinte, mivel az Ab is úgy látta, hogy a természetvédelem elért szintéjből nem lehet visszalépni, vizsgálni lehet az önálló zöldhatóságok megszüntetésének kérdését is.
A PM üdvözli a határozatot
A Párbeszéd Magyarországért (PM) üdvözli az Ab döntését és fontosnak tartja, hogy a testület kimondta: a természetvédelem elért jogszabályi szintje nem csökkenthető. Szabó Rebeka, az ellenzéki párt elnökségi tagja szerint a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet nem alkalmas a természetvédelmi szempontok érvényesítésére, nincsen meg hozzá a szaktudása, a szakemberei, hiányoznak az intézményi feltételek.
Hozzátette: megdöbbentő, hogy "a fideszes földrablás" gyakorlatilag akadály nélkül ment végig a közigazgatáson, és csak az Alkotmánybíróság tudta megállítani, illetve hogy a környezetvédelemért felelős Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a természetvédelemre káros törvényjavaslatot terjesztett be.
Együtt: A Fidesz-KDNP fogadja el a határozatot!
Az Együtt arra szólította fel a Fidesz-KDNP-t, hogy tegyen le az állami földvagyonról szóló törvény nemzeti parkokkal kapcsolatos újraszabályozásáról. Az Együtt - hangsúlyozva a természeti kincsek védelmének fontosságát - azt kérte: a kormánypártok fogadják ezt el az Ab döntését és ne próbálják alkotmánymódosítással vagy "bármilyen más jogtechnikai trükközéssel áterőltetni" a módosítást.