Belföld

A százmilliós kivásárlást vizsgálhatják

„Simicska nem tudja megakadályozni az egységes reklámadó bevezetését”

Kiszelly Zoltán politológus szerint gazdasági okok magyarázzák a reklámadó bevezetését, amely miatt Simicska Lajos „totális médiaháborút” hirdetett a kormánnyal szemben.

Semmi újról nincs szó, a kormány reklámadós intézkedését az befolyásolja, hogy a gazdasági szempontok felülírják a politikai szempontokat – mondta lapunknak Kiszelly Zoltán politológus. Szerinte a kormány a reklámadó szabályozásának megváltoztatásával – az ötszázalékos egységes kulcs bevezetésével – el akarja kerülni az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárását, illetve az is befolyásolja a döntést, hogy a költségvetési hiányt is három százalék alatt akarja tartani. Simicska Lajos üzleti érdekei miatt viszont azt képviseli – hangsúlyozta –, hogy médiabirodalma után ne kelljen adót fizetnie, és azt képviseli, hogy ez az adó a nagy nemzetközi médiacégekkel szemben a hazai vállalkozásokat sújtja.

Kiszelly hozzátette, a nagyvállalkozó bizonyosan nem tudja megakadályozni ezt a döntést. De mivel a médiapiacon is versenyhelyzet van, megpróbálják majd kigazdálkodni az adóterhet. Más különadókhoz hasonlóan az is felmerülhet, hogy a reklámadó egy részét a fogyasztókra próbálják majd terhelni a vállalkozások, de ebben a médiapiaci versenyhelyzet fogja őket a leginkább korlátozni.

Ismeretes, Simicska az MSZP-hez közel álló Népszavában a múlt pénteken arról beszélt, hogy „totálissá válhat a médiaháború”, ha a kormány az RTL-lel való békülés jegyében bevezeti az ötszázalékos terhet. Aznap, lelkiismereti okokra hivatkozva, le is mondott médiacégeinek teljes vezérkara, Liszkay Gábor, a Magyar Nemzet főszerkesztője, a Hír Televízió elnöke, Gajdics Ottó, a Lánchíd Rádió főszerkesztője, Élő Gábor, az MNO főszerkesztője, Szikszai Péter, a Hír Televízió vezérigazgató-helyettese, Csermely Péter, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese és Szerető Szabolcs, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese.
Simicska aznap több interjút is adott, s ezekben árulásnak, hátbatámadásnak minősítette a történteket, és minősíthetetlen hangnemben támadta Orbán Viktort. A miniszterelnök tegnap közölte, a kormány eddig sem vett részt, és ezután sem fog részt venni ilyen vitákban.

Több információforrás szerint Liszkay már csütörtökön jelezte a tulajdonosnak, hogy nem hajtja végre azt az utasítást, hogy a reklámadó kiterjesztése miatt száznyolcvan fokos fordulatot végrehajtva a kormányt és Orbán Viktor pártelnököt támadják.

Szombaton Simicska Lajos cáfolta, hogy ilyen kérést fogalmazott volna meg. A Liszkay utódjának kinevezett D. Horváth Gábor főszerkesztő a lap tegnapi számában azt közölte, hogy hozzá sem fordult senki ilyen kéréssel.

Ugyancsak tegnapi lapértesülések szerint a médiahatóság vizsgálhatja azt a százmilliós ügyletet, mellyel Simicska Lajos kivásárolta közös médiaérdekeltségeikből a Hír TV és a Magyar Nemzet vezetéséről lemondó Liszkay Gábort. A bejelentést ugyanaz a Tényi István tette, aki a rendőrségtől kért védelmet a magát fenyegetve érző vállalkozónak.