Belföld
A pártok is megemlékeznek az államalapítás ünnepéről
Az ellenzék a bírálta kormány munkáját
MSZP: Magyarország többet érdemel
Az MSZP szerint a kormány a legfontosabb történelmi hagyományokkal fordul szembe, a párt azonban hisz abban, hogy Magyarország többet érdemel.
Molnár Gyula, az MSZP elnöke közleményében azt írta, Szent István király európai, keresztény értékeket valló, egységes államot teremtett, a kormány azonban megkérdőjelezi ezt a három tartóoszlopot, és szembefordul "legfontosabb történelmi hagyományainkkal". Úgy fogalmazott, a kormány kárt okoz, amikor az Európai Unió ellen hangol, semmibe veszi a legfontosabb keresztényi értékeket, a felebaráti szeretet és együttérzés parancsát. Nem a magyar nemzet egészét képviseli, csak saját politikusainak és "haverjainak" kedvez. Hangsúlyozta, az MSZP hisz abban, hogy Magyarország megérdemli a biztonságot és a kiszámítható fejlődést, gyűlölködés helyett a normális közéletet, a jövőt és a megbecsülést az Európai Unión belül. A párt hisz Magyarországban, az Európai Unióban és a szolidaritásban - tette hozzá.
LMP: Az államot csak a magyar emberek közössége erősítheti meg
Az államot csak a magyar emberek közössége erősítheti meg - hangsúlyozta szombat délután az MTI-hez eljuttatott közleményében az LMP. Szél Bernadett és Hadházy Ákos, a párt társelnökei által jegyzett közleményben azt hangsúlyozták: az LMP szerint augusztus 20. minden évben arra figyelmeztet, hogy "az állam azok nélkül az emberek nélkül, akik közösségét alkotják csak üres váz, amely képtelen biztonságra, jólétre, fenntarthatóságra és összefogásra épülő jövőt biztosítani". Az ellenzéki párt közleményében azt írták: a Fidesz nem megerősítette, "hanem kisajátította az államot". Az LMP szerint az államot vissza kell adni állampolgárainak - tették hozzá, kiemelve: "a magyar államiság érték, amelyet akkor gondozunk felelősen, ha megőrizzük és megerősítjük értékeit".
DK: Magyarország ma nem sok mindenben emlékeztet Szent István országára
A Demokratikus Koalíció szerint a mai Magyarország nem sok mindenben emlékeztet Szent István keresztény országára. Gréczy Zsolt, a párt szóvivője az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében úgy fogalmazott, "a menekültellenes gyűlöletplakátokkal elárasztott utcák nyomokban sem tartalmazzák a keresztény tanításokat, ahogy Európától is napról napra távolodunk az őszi EU-ellenes népszavazás közeledtével"; a kormány "le akar térni államalapítónk útjáról". Kiemelték, a DK hisz abban, hogy Magyarország visszatér Szent István és az európaiság útjára, a kirekesztés és a gyűlölet politikája pedig elbukik.
PM: Meg kell védeni az ünnep tisztaságát
A PM szerint az államalapítás ünnepe a közös ország, a közös múlt és a közös jövő ünnepe, amit meg kell védeni. A párt szombaton az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, beárnyékolja az ünnepet, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda bűncselekmény hiányában lezárta az V. kerületi ingatlanok "botrányos, áron aluli értékesítése kapcsán tett feljelentések után indított nyomozást". Hozzátették, azt sem szabad elfeledni, hogy "Magyarországon milliók esnek ki a társadalomból, így a hazából". "Rájuk gondolva kell erőt gyűjtenünk, és hinni abban, hogy Orbán Viktor távozása után még egyszer újjáépíthető az ország" - fogalmaztak.
Liberálisok: A magyarok is bevándorlók
A Magyar Liberális Párt (MLP) szerint a magyarok is bevándorlókként érkeztek a Kárpát-medencébe, úgy tűnik azonban, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és a Fidesz elfeledkezett erről. A párt közleményében azt írta, a kormányfő és Fidesz a nemzeti ünnepet is arra használja fel, hogy a bevándorlók ellen uszítson.
A Liberálisok hozzátették, nem szabad elfeledkezni arról, hogy az Orbán-kormány hivatali ideje alatt 600 ezer magyar hagyta el az országot, akik szintén "gazdasági bevándorlókként próbálnak boldogulni egy másik országban". Kiemelték, Magyarország nemrég még nyitott, befogadó, toleráns ország volt, a párt pedig hisz abban, hogy a magyarok többsége ma is egy ilyen országban szeretne élni.