Belföld
A parlament megszavazta a jövő évi büdzsét
A kormánypártok támogatták, az ellenzék bírálta az előterjesztést
A költségvetési bizottság december elején módosító csomagot adott be a parlamentnek, amelynek értelmében a jövő évi költségvetés bevételi főösszegét 67,7 milliárd, a kiadási főösszeget 67,9 milliárd forinttal kisebbre tervezték, a hiány pedig mintegy 198 millió forinttal lett kisebb. Az Országgyűlés végül ezekkel a módosításokkal fogadta el a főszámokat.
A gazdasági stabilitásról szóló törvény vonatkozó bekezdése alapján az államháztartás 2015. december 31-ére tervezett adóssága - 310,1 forint/euró, 255,2 forint/svájci frank és 230,1 forint/amerikai dollár árfolyam mellett - várhatóan 25 100,4 milliárd forint lesz.
A büdzsé elfogadása előtt a parlament megszavazta a költségvetést megalapozó törvényt, amely módosítja többek között az államháztartási törvényt, megszünteti a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapot és sávosan határozza meg az alkoholok jövedéki biztosítékrendszerét. A "megalapozó" törvény szerint a még meglévő magánnyugdíj-pénztári vagyon védelmében a magánnyugdíjpénztár végelszámolással történő megszüntetése esetei közé bekerül, hogy megszüntetik a pénztárat, ha a tagdíjfizető tagok száma a megelőző hat hónap átlagában legalább kettő hónapon keresztül a taglétszám 70 százaléka alá csökken. A törvény szerint jövő év szeptemberét követően lehet megvizsgálni a megelőző hat havi tagdíjbefizetéseket.
Közigazgatási tárgyú törvényeket módosít a Ház
A plenáris ülés elején az elnöklő Jakab István közölte: a kormány hétfőn bejelentette a rendkívüli ülés tárgysorozatának kiegészítését az egyes törvényeknek a közpénzek szabályozásával összefüggő módosításáról szóló előterjesztéssel, amelynek kivételes eljárásban történő megtárgyalását is kezdeményezte. A kivételes eljárást a Ház meg is szavazta.
Ugyancsak a házbizottság javaslatára döntöttek arról, hogy hétfőn legyen az országgyűlési törvény módosításának általános vitája utolsó napirendként, míg a zárószavazása kedden lesz.
Az alelnök azt is közölte, hogy a kormány kezdeményezte, az egyes közigazgatási tárgyú törvények módosítását sürgős eljárásban tárgyalja az Országgyűlés.
A plenáris ülésen napirend előtt Tóbiás József szocialista elnök arra kérte képviselőtársait, hogy ne szavazzák meg a jövő évi költségvetési javaslatot, amelyet a politikus az elszegényedés büdzséjének nevezett. Hozzátette: ha elfogadják, a társadalmi krízis társadalmi feszültséggé csaphat át. Szerint jelenleg totális állam van Magyarországon, a rendszer azonban belülről bomlik. A kormányzás elszigetelődik a magyar valóságtól, de külpolitikailag is - jelentette ki.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter válaszában emlékeztetett a MSZP szombati pártértekezletén elhangzottakra, hangsúlyozva: a pártnak is változnia kell. A költségvetésről szólva közölte: az a gazdaság lehetőségeiből indul ki. "Önök 2008-ra csődöt okoztak ebben az országban, jelenleg azonban nem ez a helyzet: az elmúlt három hónapban többlete volt a büdzsének" - emelte ki Varga, aki szerint a jövő évi költségvetés nem minden idők legjobbja, de szem előtt tartja az ország lehetőségeit, fenntartja a pénzügyi fegyelmet 2015-ben, csökkenti az államháztartási hiányt, és megtartja azokat az intézkedéseket, amelyeket az elmúlt években elért az ország. Mint mondta, ezek az intézkedések azt a célt szolgálják, hogy Magyarországon mindenkinek kicsit jobb legyen.
Napirenden a büdzsé
A költségvetés és az adótörvények végrehajtásának zökkenőmentessé tételével indokolta a fideszes László Tamás a javaslatot, amely több mint 100 jogszabályt módosít. Kiemelte ezek közül, hogy a foglalkozás-egészségügyi feladatok az egészségügyért felelős tárcához kerülnek, egyszerűsödik a nemzetközi koprodukcióban résztvevő filmelőállítók támogatása és korlátozzák a temetői műkészítő tevékenységet. Emellett az Általános Vállalkozási Főiskola fenntartói joga az International Business Schoolhoz kerül.
Az MSZP-s Burány Sándor szerint a javaslat egy megalapozatlan költségvetést készít elő, a kapkodó gazdaságpolitika pedig olyan intézkedéseket szül, amelyek sértik az emberek igazságérzetét. Bírálta, hogy az indítvány az elfogadott adótörvényeken is módosít, s eközben Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter még további változásokra tett javaslatot. Kifogásolta az új adóötleteket és értékelése szerint elveszik 60 ezer ember magánnyugdíj-vagyonát.
A jobbikos Z.Kárpát Dániel szerint a jövő évi költségvetési javaslat kódolja, hogy Magyarország nem tud növekedési pályára állni. Szerint a probléma az, hogy 27 változásból 22 nagyon súlyosan érinti a magyar családokat és 100 milliárdos nagyságrendben vesz el tőlük. Azon adóváltozások, miszerint áfa-bevételek révén még többet akarnak beszedni, a szegény embereken, a nehéz sorsú családokon csattan leginkább. Vállalhatatlan és tarthatatlan, ami előttük van és nem méltó egy olyan kormányhoz, amely szavakban a családok támogatását hirdeti.
Fidesz: A Bajnai-kormány idején több adót kellett fizetni
A Fidesz szerint a jelenlegi kormány több pénzt hagy a dolgozó családoknál, mint a Bajnai-kabinet, amikor több adót kellett fizetni.
A kormánypárt ezt hétfőn közölte, azt követően, hogy a parlament véglegesítette a jövő évi költségvetést. A Fidesz közleményében hangsúlyozza, a Bajnai-korszakban jóval magasabb volt a személyi jövedelemadó, a gyermekes családokat pedig semmivel sem támogatták, a kisgyermekes édesanyáktól elvették a hároméves gyest, eltörölték a családi adókedvezményt, elvették a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, elvettek egyhavi bért, a nyugdíjasoktól pedig egyhavi nyugdíjat. Ezzel ellentétben a Fidesz-kormány több pénzt hagy a dolgozó családoknál - olvasható a közleményben, amely arra is felhívja a figyelmet, hogy a 2015-ös költségvetésben marad a rezsicsökkentés és maradnak a gyerekek után járó adókedvezmények. A banki elszámoltatásnak köszönhetően pedig mind a forint-, mind a devizahitelesek terhei csökkennek.
Az LMP-s Szél Bernadett szerint a kifogásolt kezdeményezések egy része kikerült, de az összeférhetetlenségi szabályokat továbbra is lazítanák. A pártokkal együttműködő társadalmi szervezetek pályázhatnak és kaphatnak majd közpénzt - emelte ki, azt ígérve, hogy nagyon fognak figyelni.
Az oktatás területén kifogásolta, hogy a pedagógusbérek emelését a jövőben nem a minimálbérhez kötnék. Olyan metódust vezetnének be, amellyel évről-évre aköltségvetés pillanatnyi állapotához kötnék az emelést - jegyezte meg az LMP-s politikus.
Banai Péter Benő, az államháztartásért felelős államtitkár szerint a javaslat célja a törvényi szintű változások megteremtése, amelyek a jövő évi költségvetés végrehajtásához szükségesek. Jelezte, hogy az élelmiszerlánc felügyeleti díjat döntően a nagy élelmiszerláncok fogják fizetni. A többi adóbevételnél azért látnak növekedést, mert érdemi, az uniós átlagot meghaladó gazdasági növekedéssel, bővülő foglalkoztatással számolnak, s ebből többlet származik - jegyezte meg.
Az útdíjról volt egyeztetést az érintettekkel és a megyei matrica ügyében egyetértés van - közölte. A használó fizet elvet kívánja érvényesíteni a kormány a jövőben is, egy olyan rendszerrel, amely Európa több országában használatos - jelezte.
A magánnyugdíj-pénztárakról szólva kiemelte: a javaslat a magánnyugdíj-pénztári tagok érdekét szolgálja, védik a befizetett tagdíjakból származó vagyont. Nincs szó elkobzásról, a pénz lenyúlásáról - jelentette ki. Hozzátette: ígéretükhöz híven módosító javaslattal egyértelművé tették, hogy a 70 százalékos tagdíj befizetési feltétel, amelyet a javaslat a jövőbeni működés feltételéül szab, nem visszamenőleges hatályú, 2015. szeptember 30-a után lehet vizsgálni a megelőző hat hónap befizetéseit. A pénztárak kapnak három plusz hat hónapot arra, hogy egyeztessék a tagokkal a tagdíjfizetést.
PM: A büdzsé öl, butít és nyomorba dönt
A Párbeszéd Magyarországért (PM) véleménye szerint a jövő évi büdzsé olyan, mint a sok alkohol: öl, butít és nyomorba dönt, és ha a költségvetést a jelenleg tervezett módon valósítják meg, akkor "éhen fogunk dögleni" - mondta a párt társelnöke, Szabó Tímea hétfői budapesti sajtótájékoztatóján. A független országgyűlési képviselő azt mondta: a 2015-ös büdzsé elveszi az utolsó falat kenyeret a szegény gyerekektől, az oktatáshoz való jogot a fiataloktól, a közmunkával pedig nyomorba dönti azokat, akiknek ma még lenne lehetőségük munkába állni.
Együtt: Agyonadóztatják az embereket
Az emberek agyonadóztatásáról, dilettáns tervezésről, a szegények megsarcolásáról beszélt a független Szelényi Zsuzsanna a költségvetés megalapozó törvényekről szóló szavazás előtt tartott hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.
Szelényi szerint az útlezárások, tüntetések, polgári engedetlenségi megnyilvánulások jelzik, hogy az ország népe mit gondol a jövő évi költségvetésről.
Liberálisok: Alapvetően hibás az irány
A Magyar Liberális Párt véleménye szerint alapvetően hibás a költségvetés iránya, ezért a párt elnöke, Fodor Gábor nem fogja megszavazni azt. A független képviselő szerint a büdzsé eredményeként drágább és korruptabb lesz az állam, szegényebbek lesznek a rászorulók, a kormányzat pedig "folyamatosan egyre nagyobb közéleti botrányból botrányba bukdácsol". Az emberek is érzékelik, hogy a kabinet 15 új adónemet fog bevezetni - közölte Fodor, aki arról is beszélt sajtótájékoztatóján, hogy zuhan a kormányzat népszerűsége, amit azzal is magyarázott, hogy az emberek tudják, hogy még nehezebb lesz az életük és még kiszolgáltatottabbak lesznek a támogatásra szorulók. A büdzsé "lényegében egy háromszáz oldalas kézikönyv a visszaélésékre", mert a Fidesz számára a magánérdek fontosabb a közérdeknél - mondta.
Forrás: MTI