Belföld
„A migráció megállításán vagyunk”
Lázár János: Egy visszatoloncolt bevándorlót sem fogad be Magyarország
A nyugati uniós tagállamok és Soros György amerikai üzletember azon az állásponton vannak, hogy Európának szüksége van a bevándorlókra, ezért bátorítják és szervezik a migrációt, míg a visegrádi országok elutasítják azt, mi annak megállításában vagyunk érdekeltek – erről beszélt tegnap Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a kvóta és a bevándorlás támogatása magyarellenes politikai program. Újra hangsúlyozta, nem fogadunk be egy visszatoloncolt migránst sem, az unió határozatát a kormány – a parlament felhatalmazása után – meg akarja támadni az Európai Unió Bíróságán.
Mint mondta, jogilag elfogadhatatlan a döntés, hiszen a bevándorlók nem nálunk léptek be az unió területére, emellett hazánk nem fogad el olyan döntést, amelyet kívülről akarnak ránk kényszeríteni. „Egyetlen magyar önkormányzat sem lenne hajlandó migránsok befogadására” – fűzte hozzá. Felhívta a figyelmet, számukra lakást, munkát is kellene biztosítani, és a szociális juttatásaik az uniós közösségi döntés miatt sokkal nagyobbak lennének, mint a magyar állampolgárokéi. Kifejtette, kormány álláspontja az, hogy nem a bevándorlókat, hanem a magyar családok megélhetését kell támogatni.
Arról is beszélt, folyamatos az egyeztetés Romániával, a kormány csak végső esetben építi meg az ottani határszakaszon a kerítést. Ez függ attól, hogy a szlovén és az osztrák határintézkedések miképp alakulnak, lesz-e kerítés ott is, és azok hatására milyen más útvonalat keresnek a migránsok. Elmondta, száz kilométeres nagyságrendben épülhet meg a kerítés, elsőként a magyar-szerb-román hármashatárnál, Szeged térségében, majd Nagylak és Mezőhegyes vonaláig. Arra is kitért, szeptember 15-e – a szerb–magyar határkerítés felszerelése óta – négyezerszáznegyvennyolc menekültkérelmet nyújtottak be, ezekre ezerkétszázötvenhat hatósági döntés született. Kilencszázhuszonnyolc ügy megszűnt, hiszen a benyújtók elhagyták az országot. Háromszázhuszonhat elutasítás mellett két menekültet védelem alá vettek.
A valóság és a tények soha nem zavarták a Demokratikus Koalíció (DK) elnökét – mondta Lázár arról, hogy Gyurcsány Ferenc pártja a kvóta bevezetése mellett van, és egy politikusuk szerint, a magyarok hetvenöt százaléka támogatja a bevándorlók letelepítését. „Honnan tudják ezt?” – kérdezte a miniszter, mint mondta, például a saját választókerületében nem is létezik a DK. Ő viszont a választókkal találkozva azt tapasztalja, hogy mindenki, a baloldali szavazók is a kvóta és a bevándorlás ellen vannak. (A Fidesz-frakció Gyurcsány Ferenc tegnapi brüsszeli kvótáról szóló egyeztetéséről azt közölte, felháborító, hogy a bukott miniszterelnök azzal dicsekszik, mennyi pénzt keres az Altusszal az unióban, és azon fáradozik, hogy megint hátba támadja Magyarországot – a szerk.)
Lázár János arról is beszélt, hogy újabb húszezer hektár földterületet fog eladásra meghirdetni a kormány a helyben élő földművesek számára. Hangsúlyozta, Brüsszel nem magától, hanem az MSZP és a Jobbik beadványára kezdett foglalkozni a magyar kormánydöntéssel. Az Európai Bizottság a hét elején jelezte, hogy kötelezettségszegési eljárás, azon belül azonnali felfüggesztést tartalmazó határozat van előkészítve ellenünk. Ezért Várhelyi Olivér nagykövet, a brüsszeli Állandó Képviselet helyettes vezetője folyamatosan egyeztetett a testülettel. Megegyezés született arról, a százötezer magyar állampolgárságú földműves közül az évek óta hazánkban élő, kétszázhuszonkét külföldi állampolgár – sokan közülük magyar nevűek – is vásárolhatnak földet. Hozzátette, elérte az MSZP, hogy külföldiek előtt meg kelljen nyitni a földárveréseket. „Gratulálhatunk a szocialista pártnak, szép munka volt!” – jegyezte meg.
Röviden
A nagycsaládosok gyermekei ingyen kaphatnak majd útlevelet
- A kormány következő ülésén, jövő szerdán tárgyal a családtámogatás rendszeréről, a családi otthonteremtési kedvezményről, a nemzetgazdasági tárca pedig egy lakáspolitikai csomaggal is készül. Emellett napirenden lesz a magyarországi egyházak intézményeinek fejlesztése, a BKV finanszírozása, valamint az Iparművészeti Múzeum rekonstrukciója.
- Lázár kifejtette, dolgoznak a pápai húsüzem megmentésén, hogy megmaradjanak a munkahelyek. Ismeretes, a felszámolás megindításáról döntött a pápai önkormányzat. Hangsúlyozta, Pápán az önkormányzat kezében a vállalat sorsa.
- Óriási kérdés a miniszter szerint, hogy a Digitális Magyarország program –amelynek próbája Nyíregyházán zajlik – keretében az önkormányzati és az államigazgatási szolgáltatásokat miképp lehet a fejlesztésekhez igazítani.
- Az állami bürokráciacsökkentés jegyében a nagycsaládosok gyermekei ingyen kaphatnak majd útlevelet – mondta.
- Eleget tett-e, eleget segített-e 1956-ban a Nyugat, ha lehetne erről kellene megkérdezni a kivégzett szabadságharcosokat – ezt a Magyar Hírlap felvetésére válaszolta Lázár János. Azt kérdeztük, mit szól az olasz miniszterelnök nyilatkozatához, miszerint a nyugat-európai országok megfizették az unió keleti bővítésének politikai árát, és most nincs rendben, hogy Kelet-Európa diktálja nekik az erkölcsöt.
- A miniszter egyetlen államtitoksértésről sem tud a Századvég Alapítvány által készített kormányzati elemzőmunkák kapcsán. Az ellenzék politikai támadásának minősítette az ügyet. Mint mondta, ha a Kúria nem dönt másképp, hamarosan mind a hárminc-negyvenezer oldalnyi Századvég-dokumentum nyilvánosságra kerülhet.
- Arról is szólt, harmincról tíz évre csökkentették egyes Paks II.-vel kapcsolatos dokumentumok titkosítását. Erről az Európai Bizottsággal állapodott meg a kormány.
- Kiderült, a miniszter „nem cseresznyézik egy tálból Hegedűs Zsuzsával”. A miniszter a miniszterelnök főtanácsadójának nyilatkozatára reagálva – miszerint Orbán Viktor visszavette tőle a politikai irányítást –, elmondta, nem követte Hegedűs pályafutását, ő leragadt 2002-ben, amikor a tanácsadó még Kövér László beszéde ellen szervezett tiltakozást.