Belföld
A kvótareferendumról egyeztettek a pártok
Kósa Lajos: A kérdés feltehetően „kiállja a próbát” +VIDEÓ
Trócsányi László kiemelte, hogy az Alkotmánybíróság már korábban rögzítette, az uniós jog nem nemzetközi jog, hanem autonóm jogrendszert képező belső jog, vagyis a kérdés nem nemzetközi jogba ütköző. A kormány álláspontja szerint az Európai Unió nem kapott olyan hatáskört, hogy egy országba be lehessen telepíteni embereket - mondta, hozzátéve: fontos, szuverenitást érintő kérdésről van szó.
Annak alátámasztására, hogy az uniós és a nemzetközi jog nem azonos, utalt arra: az alaptörvény „E” cikkelye szabályozza az uniós joghoz, míg a „Q” a nemzetközihez való viszonyt.
Hozzátette: vannak azonban elvi kérdések, ilyen például a szuverenitásé. A miniszter felidézte: már Magyarország EU-csatlakozása előtt, 2002-ben is tartalmazta az alkotmány az uniós klauzulát, ezt ültette át az alkotmányozó az alaptörvény 2011-es elfogadásakor.Trócsányi László leszögezte: a kormány egy erős Európai Unióban érdekelt, amely az erős nemzetállamok uniója, a tagállamok egyenjogúságára épül, ahol az európai értékek azonos mércéje, továbbá a négy alapszabadság és Schengen védelmezése valósul meg.
