Belföld
A kvótareferendummal és a Brexittel is lesz dolga a migránsügyi munkacsoportnak
Már a jövő heti kormányülés előtt megkezdődik a munka
Bakondi György tájékoztatása szerint a nemzetközi migrációs munkacsoport foglalkozik a schengeni, a dublini egyezménnyel, a kötelező betelepítési kvótákkal, azzal, hogy ezt Magyarország és Szlovákia megtámadta a bíróságon, valamint a "népszavazás kérdéskörének komplex megközelítésével". A belbiztonsági főtanácsadó emlékeztetett arra, hogy tavaly kétmillióan érkeztek az EU területére, elsősorban Németországba, Svédországba, ám a balkáni útvonal lezárásával és az EU-török megállapodással jelentősen csökkent a beérkezők, így a menedékkérők száma is. Azonban - fűzte hozzá - a kerülőutakon vagy új utakon érkező migránsok száma például a magyar-szerb határon is növekvő, vagy "legalábbis a korábbi szintet meghaladó napi és heti nagyságrendet" mutat, és az érkezők menedékkérelmet adnak be, akkor is, ha tudják, hogy nem felelnek meg a feltételeknek.
A munkacsoportnak az elsődleges feladata a június végi európai uniós csúcs, valamint a migrációval kapcsolatos, nyáron és ősszel várható jogi feladatok előkészítése. A legfontosabb, hogy a témához szükséges minden szakértelem a lehető leggyorsabban rendelkezésre álljon – fogalmazott a kormányszóvivő az M1-en.
Az érintett minisztériumok vezetőiből és szakértőiből álló munkacsoport már a jövő heti kormányülés előtt megkezdi a munkát. A Nagy-Britannia unióból való kilépéséről döntő csütörtöki népszavazással kapcsolatban is lehet értékelő feladata, hiszen az bármilyen eredménnyel is jár, „sok minden meg fog változni”.
Emellett a munkacsoport foglalkozik majd a már elfogadott uniós kvótával, a tervezett új brüsszeli kvótával és a magyar népszavazással is. Az utóbbinak az előkészítésében és a következményei kezelésében, feldolgozásában is segítséget nyújt majd a kormánynak – tette hozzá Kovács Zoltán.