Belföld

A korrupció nem válhat rutinná!

Korrupcióellenes világnap a mai

A magyarországi korrupció mértékét bírálták az ellenzéki pártok kedden, a korrupcióellenes világnapon. A Budapestre akkreditált nagykövetek a korrupció visszaszorítására tett erőfeszítések fontosságát hangsúlyozták a Transparency International (TI) konferenciáján.

A TI tanácskozásán Lieselore Cyrus német nagykövet kiemelte: a kormány feladata biztosítani, hogy a közérdek mindig az egyéni érdek felett álljon, a korrupciót bűncselekményként ítélje meg, és mindent megtegyen a felszámolására. Valószínűleg nem lehet teljesen felszámolni a korrupciót, de az nem válhat "rutinná" egy társadalomban - mondta. A nagykövet arról is beszélt: Németországban elképzelhetetlen, hogy egy köztisztviselő ajándékokat fogadjon el. Arra is felhívta a figyelmet: nem minden erkölcsös, amit a jog megenged. Az országban azonban nemcsak fegyelmi eljárásokat folytatnak, hanem tanácsokat is adnak, hogy miként lehet ellenállni a kísértésnek - tette hozzá.
Roland Galharague francia nagykövet hangsúlyozta: minél erősebb a demokrácia, annál kisebb a korrupció veszélye. Úgy látja, ahol az ellensúlyok (például a sajtó, a civil társadalom, a független igazságszolgáltatás) jogait korlátozzák, ott nagyobb lesz a korrupció valószínűsége. A lobbizással kapcsolatban kijelentette: az nem baj, ha különböző érdekcsoportok megpróbálják érvényesíteni az érdekeiket, de az igen, ha jogszabályok szinte a semmiből bukkannak fel, a megalkotásukat nem előzi meg vita, és nem tudni, miért is születtek.
Tove Skarstein norvég nagykövet szerint a korrupció a fejlődés egyik legnagyobb akadálya, és a demokrácia próbája, hogy miként küzd meg a társadalom a korrupcióval. A korrupció elleni küzdelem során elszámoltathatóvá kell tenni a hatóságokat, a közügyekben teljes nyitottságra van szükség, és fontos a média függetlensége is - mondta Skarstein, kiemelve: a norvég alap támogatásait a korrupció elleni küzdelem ösztönzésére is fordítják.
Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta: a szervezet nemrég feltérképezte a hazai üzleti környezetet, megvizsgálta a kormány és a vállalatok közötti stratégiai megállapodások rendszerét, azt, hogy milyen előnyökkel jár a megállapodás, és milyen hátrányokat okoz, ha egy cég kimarad belőle. Hozzátette: megítélésük szerint a stratégiai megállapodások rendszere az egyedi és "nem transzparens alkukat" részesíti előnyben. Nehezményezte, hogy Magyarországon nem szabályozza törvény a lobbizást.

A korrupcióellenes világnapot minden évben december 9-én tartják az ENSZ korrupció elleni egyezményének 2005. decemberi hatálybalépésére emlékezve. A TI idén hatodik alkalommal szervezett fesztivált ezen a napon.

Az ellenzéki pártok közleményben emlékeztek meg a világnapról

Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője közölte: a magyarországi korrupció "igencsak kifejlett stádiumban működik". Közleménye szerint szinte jelentéktelen a korrupcióellenes harc fogalmán töprengeni, hiszen meg lehetett már tanulni elégszer, hogy az országban a gazdasági és politikai rendszer nagy része kifejezetten erre épült ki.

Az ENSZ-közgyűlés 2003. október 31-én elfogadott korrupcióellenes megállapodása rendelkezett a korrupcióellenes világnap megtartásáról, hogy ráirányítsa a figyelmet a jelenség romboló hatására, és hatékonyabb fellépést tegyen lehetővé visszaszorítása érdekében.Szóvá tette, hogy a kormány több, a korrupció felszámolására irányuló jobbikos javaslatot elvetett, azokat viszont, amelyek jók a haveroknak, rokonoknak és "csókosoknak", megszavazzák.
Szilágyi György szerint ezen a napon álszentség a Fidesz és az MSZP bármilyen megszólalása, ugyanis e két tömörülés "tevőlegesen vagy hallgatólagosan", de asszisztált a mostani állapotok kialakulásához.
Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke, európai parlamenti (EP-) képviselő közleményében azt írta: a minden uniós tagállamban létrejövő Európai Korrupcióellenes Ügyészség nem csak a pályázati pénzekhez köthető, de minden korrupciós ügyet felderíthetne, az ítélkezés azonban továbbra is a nemzeti bíróság feladata lenne. Molnár ezt a javaslatot az EP elé terjeszti.
Az alelnök szerint "az orbáni Nemzeti Korrupció Rendszere fogva tartja Magyarországot", a kormány azt bünteti, aki fel meri emelni a szavát hazug rendszere ellen. A korrupció bizonyítékai mindenütt körülvesznek minket - fogalmazott, hozzátéve: a boltokban "áfacsalt étolajakkal" lehet találkozni, fideszes kezekben lévő trafikokban lehet dohányárut vásárolni, Andy Vajna kaszinóiban lehet bemenni. 
Molnár Csaba azt is írta, a Gyurcsány-kormány több eszközzel is harcolt a korrupció ellen, példaként az üvegzsebtörvényt említette.
A Párbeszéd Magyarországért (PM) képviseletében Szabó Tímea országgyűlési és Barabás Richárd önkormányzati képviselő figyelemfelkeltő akcióval tiltakozott a Parlamentben a kormány "országkifosztása" ellen, és felszólította a kormányt, hogy álljon ki az átláthatósági szabályok alkalmazása mellett, és azonnal vonja felelősségre "a luxusvilla-jobboldal bűnözőit".
Szabó Tímea szerint a kormány tagjai "ősember módra igazi gyűjtögető-vadászó életmódot folytatnak". Barabás Richárd közölte, a fideszes képviselők és kormánytisztviselők a semmiből tesznek szert hatalmas vagyonra, rövid idő alatt, közpénzből.