Belföld

A kormány ötpárti egyeztetést tart a kvótarendszer elvetése érdekében

Szijjártó Péter: Magyarország eleget tesz a schengeni jogszabályoknak +VIDEÓ

A kormány mindent megtesz, minden jogi lehetőséget megvizsgál és javaslatot terjeszt a parlament elé azért, hogy ne kelljen alkalmaznia a kötelező kvótákat és Magyarországnak "ne kelljen befogadnia kötelező módon egy menekültet se" - mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. Az Országgyűlés kedden felhatalmazta az országos tisztifőorvost, hogy kötelező egészségügyi szűrővizsgálatot rendelhessen el a menedékkérőknek a tömeges bevándorlás okozta vagy más egészségügyi válsághelyzetekben.

A kormány mindent megtesz, minden jogi lehetőséget megvizsgál és javaslatot terjeszt a parlament elé azért, hogy ne kelljen alkalmaznia a kötelező kvótákat és Magyarországnak "ne kelljen befogadnia kötelező módon egy menekültet se" - mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden az M1 aktuális csatorna műsorában.
Kontrát Károly emlékeztetett: korábban az Európai Tanács önkéntes kvótáról foglalt állást, majd szeptember 22-én az Európai Unió (EU) belügyminiszteri tanácsa először 40 ezer, majd 120 ezer, összesen 160 ezer menekült két éven belüli befogadásáról és "elosztásáról" döntött.
Hangsúlyozta: ennek a megtámadására van jogi lehetőség december 4-ig. A kormány a lehető legnagyobb parlamenti támogatással lépne fel ez ellen, ezért a miniszterelnök ötpárti frakcióvezetői egyeztetést tartott. Hozzátette: a kormány tárgyalja ezt a javaslatot, és a parlament elé terjeszti, amely hamarosan szintén tárgyalja.

Szijjártó Péter: Magyarország eleget tesz a schengeni jogszabályoknak
Magyarország teljes mértékben eleget tesz a schengeni jogszabályoknak - tájékoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden német kollégáját, Frank-Walter Steinmeiert. Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint ankarai látogatása során Szijjártó Péter telefonon egyeztetett német kollégájával, akinek elmondta, hogy a magyar határvédelmi intézkedések nyomán déli határainkon megszűnt az illegális határátlépők beáramlása és ennek köszönhetően Magyarországon keresztül már nem érkeznek illegális bevándorlók Németországba. A két miniszter tárgyalt a kelet-ukrajnai helyzetről, a minszki megállapodások végrehajtásáról, tekintettel arra, hogy Szijjártó Péter szerdán Moszkvában tárgyal Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel.

Fidesz: A baloldal egyre bevándorláspártibb
A Fidesz szerint a baloldal egyre inkább bevándorláspárti politikát folytat. Németh Szilárd, a kormánypárt országgyűlési képviselője keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: Európában egyre többen támogatják a határvédelmet hangsúlyozó magyar álláspontot, "mindenki érti az idők szavát, egyedül az európai és a magyar baloldal nem tanul (...), továbbra is bevándorláspárti, sőt egyre jobban elmélyülő bevándorláspárti politikát folytat".
A fideszes képviselő kiemelte: a magyar intézkedések működnek, "a baloldal mégis elutasít minden kerítést".
A baloldalnak azonban nemcsak a határzárral van problémája - folytatta -, hanem "a kötelező kvótarendszer teljes elfogadását is hirdetik". A Fidesz szerint a kötelező kvóta egy "biankó meghívólevél" a többi migránsnak - közölte Németh Szilárd, feltéve a kérdést: ki hatalmazta fel az Európai Uniót annak a jognak az elvonására, hogy a magyarok megmondhassák, kikkel akarnak együtt élni?
A kormánypárti politikus azt is mondta, hogy a DK elnöke, "Gyurcsány Ferenc bejelentette: a bevándorlókat felújított önkormányzati ingatlanokban kell majd elhelyezni". Németh Szilárd az elképzelést "teljes agyrémnek" nevezte.

A magyar álláspont kezdettől fogva elutasító a kvótákkal szemben - mondta Kontrát Károly, hozzátéve: azt hangsúlyozták, hogy a kvóta nem megoldás, mert a görög határt kellene megvédeni, hiszen Görögországból "naponta tízezer ember indul el".
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke hétfőn azt mondta, hogy november 2-án a parlament napirendjén lesz a kötelező kvóta kérdése.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter október 6-i budapesti sajtótájékoztatóján közölte: Orbán Viktor miniszterelnök utasította Trócsányi László igazságügyi minisztert, hogy készítsen olyan javaslatokat a kötelező kvótákkal szembeni fellépésről, amelyek - az ötpárti tanácskozás alapján - élvezni fogják a parlamenti pártok többségének támogatását. A kormányhatározatot a parlament elé tárják, ugyanis erős felhatalmazással szeretnék felvenni a küzdelmet a kötelező kvótákkal szemben - magyarázta. Hozzátette: a december 4-ei jogvesztő határidő időt ad a kormánynak, hogy teljesítse a pártok kérését.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője október 5-i budapesti sajtótájékoztatóján a kötelező kvótarendszerrel lehetséges eszközök között említette az úgynevezett európai polgári kezdeményezést, valamint azt, hogy az EU luxembourgi székhelyű bíróságához fordulnak. Utóbbival kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a szlovák kormány már bejelentette: az EU-bírósághoz fordul.

Ünnepélyesen búcsúztatta Robert Fico a Magyarországra induló rendőröket
Az ötven szlovákiai rendőr - köztük egy rendőrnő - 17 terepjáróval és egy autóbusszal indult útnak, az MTI információi szerint Szegedre. A rendőrök - küldetésük egyelőre egy hónapra szól - 12 órás műszakokban teljesítenek majd szolgálatot, úgy, hogy egy járőrben két magyar rendőr és egy katona mellé lesznek beosztva. A rendőri misszió tagjait Robert Fico kormányfő és Robert Kalinák belügyminiszter ünnepélyesen búcsúztatta. Beszédében elmondta: örül annak, hogy a Magyarországra küldött rendőrök a migránsválság olyan kezelésében vehetnek részt, amely ésszerű, hatékony és valós megoldást jelenthet, nem pedig olyan értelmetlen lépés, mint a migránsok kötelező kvóták alapján történő elosztása, amit Szlovákia továbbra is ellenez. Hangsúlyozta: az illegális migráció megfékezésében a schengeni határok védelme az elsődleges megoldás, az a nem hétköznapi megegyezés pedig, amely a visegrádi négyek - Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország - között született arról, hogy összesen 170 rendőrt küldenek Magyarország déli határának védelmének megsegítésére, azt bizonyítja, hogy a V4-es együttműködés életképes. "A magyarokkal a csehekkel és a lengyelekkel együttműködve megmutatjuk, hogy képesek vagyunk megvédeni a schengeni határokat (...) mert ha ezt nem tesszük meg, Európa, mint ahogy most sem, továbbra sem lesz képes kézben tartani a migránsválságot" - hangsúlyozta Robert Fico, hozzátéve: amennyiben a rendőri misszió beváltja a hozzá fűzött reményeket, és igény is lesz rá, a kiküldetést meghosszabbítják, és a lehetőségekhez képest a rendőrök számának emeléséről is szó lehet. A Magyarországra most kivezényelt szlovákiai rendőrök csaknem fele korábban végzett már határvédelmi szolgálatot, jelentős többségük pedig a magyarul is beszél.

Pintér Sándor: a szlovák rendőrök jelenléte az összefogás mintapéldája 

A szlovák rendőrök jelenléte Magyarországon az összefogás mintapéldája - mondta a belügyminiszter kedden a Készenléti Rendőrségen. Pintér Sándor a Budapestre érkezett ötven szlovák rendőrnek - akiket Szlovákia a szerb határon szolgálatot teljesítő magyar kollégáik megsegítésére küldött - azt mondta: jelenlétük azt jelenti, hogy a visegrádi országok közös választ adnak egy közös kihívásra. 

"Magyarország döntött, az európai uniós jogszabályoknak érvényt szerez, a schengeni irányelveket és azok előírásait betartja" - fogalmazott Pintér Sándor. Hozzátette: ebben egyetértettek a visegrádi országok vezetői, és a zöldhatárok védelmére ideiglenesen közös rendőri egységet hoznak létre. A szlovák rendőrök ennek a döntésnek az első csoportját jelentik.

A miniszter rámutatott: illegális migránsok és menekültek sokasága tart az Európai Unióba, több mint 390 ezer ember lépte át Magyarország zöldhatárait illegálisan az idén. Hozzátette: Magyarország döntésének megfelelően megvédik a zöldhatárokat, csak a kijelölt határátkelőhelyeken, a jogilag meghatározott feltételek esetén engedik meg a belépést. 

Pintér Sándor a szlovák rendőröknek azt mondta: a feladatok végrehajtása során védik saját hazájukat, Szlovákiát, védik Magyarországot és az Európai Uniót is. Úgy fogalmazott, az országok vezetői példát mutattak összefogásból, és arra kérte a rendőröket, hogy mutassák meg ezt az összefogást a feladatok gyakorlati végrehajtása során is. 

A magyar rendőrparancsnokokat pedig arra kérte, hogy fogadják vendégként a szlovák rendőröket, de felkészült rendőrként tekintsenek rájuk a mindennapi munkában

A miniszter a köszöntő után karszalagokat adott át a szlovák rendőröknek, ezeket kifejezetten erre a célra terveztették. A karszalag közepén a "V4" felirat látható egy kék körben, amelyben csillagok utalnak az Európai Unió zászlajára, ezt pedig a visegrádi négyek - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia - nemzeti zászlói veszik körül. 

Kovács Zoltán kormányszóvivő az ünnepséget követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az ötven szlovákiai rendőr köszöntésével egy olyan, a visegrádi négyek által elindított önálló kezdeményezés és együttműködés vette kezdetét, amely mindenképp példaértékű az európai határok védelmét illetően. Úgy vélte, ez példája annak, hogy egy közösen felismert problémával, közösen elszenvedett eseménysorral kapcsolatban miként lehet együttműködést kialakítani, és hogy regionálisan is fel lehet lépni az illegális migráció ellen. Ismertette: a jövő héten Csehországgal is aláírja Magyarország azt az egyezményt, amelynek alapján hasonló létszámban onnan is várnak rendőröket, és előkészítés alatt áll Lengyelországgal is egy hasonló típusú megegyezés. 

Szólt arról is, hogy a kormány a keddi kormányülésen is áttekintette a helyzetet, és megismételte: a déli határzár jól működik, teljesíti azt a feladatát, amit a kormány szánt neki, megakadályozza az illegális határátlépést Magyarországra. Azzal a néhány emberrel szemben, aki átlép a határzáron, az új és szigorúbb törvények szellemében járnak el - mondta. 

Objektum doboz