Belföld
A kormány nem biztosít lakást a menedékkérőknek
Cáfolja a belügyminisztérium a sajtóhíreket
"A sajtóban megjelent hamis híresztelésekkel" szemben a kormányzat őrzött és nem őrzött szálláshelyeket tart fent: a védelemben részesültek elszállásolását ezeken a szálláshelyeken oldják meg - írta a BM.
A tárca tudatta: az Európai Unió Menekültügyi Migrációs és Integrációs alapja egy 2013-ban meghirdetett programon keresztül nyújtott támogatást magyarországi önkormányzatok részére a nemzetközi védelemben részesülők szálláshelyeken kívüli lakhatási szükségleteinek felmérésére és a szociális munka biztosítására.
A BM-nek nem feladata az Európai Uniós programok "minősítése", a tárca kötelezettségét teljesítette, amikor a menekültügyi, migrációs és integrációs alaphoz való hozzáférés feltételeit a pályázni kívánó önkormányzatok számára biztosította.
A tárca sajnálatosnak nevezte, hogy az Európai Unió a védelemben részesülők ellátására biztosít forrást, de a határvédelmi kiadások 50 százalékának megtérítésére irányuló magyar kormányzati kéréseket "rendszeresen figyelmen kívül hagyja".
A BM közleményben emelte ki azt is: senki, még a nemzetközi védelembe vett emberek sem "úszhatják meg" a felelősségre vonást, ha bűncselekményt követnek el. Kiutasítják őket az országból vagy börtönbe kerülnek.
A tárca arra reagált, hogy Vona Gábor, a Jobbik elnöke ugyancsak hétfőn, sajtótájékoztatón hazugsággal vádolta a kormányt az elmúlt három évben oltalmazotti státuszt kapó 2300 emberrel kapcsolatban.
Egyebek mellett azt mondta, az érintettek között nem kevés a társadalomra veszélyes bűnöző, aki alkalmatlan a beilleszkedésre. Szóvá tette, hogy a bevándorlók által Magyarországon elkövetett bűncselekményekről semmit nem lehet hallani. Vona Gábor szerint utóbbiak körében volt börtönlázadó, késes fegyveres rabló, és olyan is, aki nemi erőszakot kísérelt meg az utcán.
A BM közölte: Vona Gábor tévedett sajtótájékoztatóján, mert a magyar rendőrség tájékoztatást adott a hivatkozott ügyekről, valamennyi megjelent a magyar sajtóban, mindegyik esetről lehetett "hallani".
A BM hangsúlyozta: Magyarországon mindenkire ugyanazok a törvények vonatkoznak. Közölték: amikor egy nemzetközi védelemben részesített ember - visszaélve Magyarország átmeneti védelmével - bűncselekményt követ el, a rendőrség és az igazságszolgáltatás "lecsap rá", a nemzetközi védelem nem mentesít a következmények alól.
Ha egy nemzetközi védelmet kapott ember törvényt sért, bűncselekményt követ el, akkor úgynevezett visszavonási eljárásban nemzetközi védelme megszűnik, az illetőt idegenrendészeti eljárásban kiutasíthatják az országból vagy a bíróság ítélete szerint büntetés-végrehajtási intézetbe kerül - ismertették.
Sajnálatos, de nem titkolt tény, hogy a nemzetközi védelemben részesültek közül voltak, akik visszaéltek az átmeneti védelemmel, és jogsértő cselekményt követtek el annak ellenére, hogy a menedékkérelmük elbírálásának részeként végrehajtott ellenőrzésük alapján ez nem volt várható. Ugyanakkor ezeket az ügyeket - többször nemzetközi együttműködés keretében - a magyar rendőrség felderítette és eljárásában következetesen alkalmazta a büntetőjog rendelkezéseit - közölték.