Belföld
A jövő év közepén kezdődik az országos vastagbélszűrő program
Mintegy két és fél millió polgárt hívnak be
A szűrésekre több mint hétmilliárd forint áll rendelkezésre.
Kovács Attila helyettes tisztifőorvos a programról elmondta, régi adóssága ez a szűrési lehetőség az államnak, hiszen az első pilotprogramok 1997-ben születtek.
Közölte, székletmintából végzett immunkémiai vizsgálatról van szó, a mintavétel otthon elvégezhető a kapott eszközökkel.
A főorvos hozzátette, a háziorvosok előzetes toborzása elkezdődött, és az előzetes jelentkezési szándék szerint a praxisok több mint fele már jelezte, hogy részt kíván venni a programban.
Magyarországon évente tízezer új vastagbél- és végbélrákos esetet fedeznek fel, és évente ötezren bele is halnak ebbe a betegségbe.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár azt mondta, évente több mint harmincezren halnak meg valamilyen tumoros betegségben Magyarországon, és minden negyedik ember halálát még mindig különböző rákos megbetegedések okozzák.
Jelezte, a legkevesebbet az intézményrendszer tud tenni az egyén egészségéért, a megelőzés fontosságára azonban mindig érdemes felhívni a figyelmet.
Szentes Tamás országos tisztifőorvos arról beszélt, a szűrés mindig olcsóbb, mint a betegség kezelése, és semmilyen népegészségügyi program nem lehet sikeres a lakosság közreműködése nélkül.
Zombor Gábor korábbi egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy ma már a gazdasági és társadalmi viszonyok nem indokolják a rossz egészségi állapotot, azonban a megelőzés és a kezelés területén szükséges még lépéseket tenni.
Megjegyezte, ezzel a programmal óriási felelősséget vállal az állam. Reményei szerint a program hosszú évtizedekig tart majd, hiszen a megfelelő technikával és felszereltséggel jól szűrhető ez a betegség, a korai stádiumú elváltozás kezelése pedig szinte százszázalékos gyógyulást eredményezhet.