Belföld
A gyermekek védelmében vizsgálódnak
Célzottan ellenőrzik a kormányhivatalok, hogy milyen lépések történtek a bántalmazásokra utaló jelzéseket követően

Becslések szerint harminc gyermek hal meg évente bántalmazás vagy elhanyagolás miatt Magyarországon, és egy felismert bántalmazásra huszonöt olyan jut, amelyre sosem vagy későn derül fény. Szociális szakemberek arra panaszkodnak, hogy egyre több a bántalmazott, elhanyagolt gyermek, az esetek felismerése életeket menthet.
A kormányhivatalok szociális és gyámhivatalai idén kiemelt figyelmet fordítanak a gyermekbántalmazások felderítésére és megelőzésére – olvasható a Czibere Károly által aláírt országos hatósági ellenőrzési tervben. A szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár célvizsgálatot rendelt el annak tisztázására, hogy az utóbbi időszakban hány esetben érkezett gyermekbántalmazásra utaló jelzés a gyermekvédelmi szolgálatokhoz és a járási gyámhivatalokhoz, és megtették-e a szükséges intézkedéseket. Ellenőrzik, hogy alkalmazták-e a gyermekvédelmi törvény szerinti módszertant, megfelelő módon, azaz zártan kezelték-e az érintettek adatait. Vizsgálják továbbá azt, hogy a gyámhivatalok hány esetben tettek rendőrségi feljelentést, és az előírásoknak megfelelően tartottak-e egyeztető megbeszéléseket, hogy a szolgáltatók érvényesítik-e a gyermeki és ügyféljogokat.
A dokumentum szerint ellenőrzik, hogy a családsegítő és gyermekjóléti szolgálatoknál hányan dolgoztak, milyen képesítéssel, milyen típusú munkákat végeztek, és milyen szolgáltatásokat nyújtottak, illetve, hogy a munkatársaknak milyen közlekedési eszköz áll a rendelkezésükre.
Az idén kiemelten vizsgálják azt is, hogy a családok átmeneti otthonaiban milyen okokból és módokon szűnik meg az ellátás, és hogy az elköltöző családok esetében miként működnek együtt a gyermekjóléti szolgálattal.
A szociális és gyámhivatalok jövőre is kiemelten ellenőrzik, hogy az észlelő- és jelzőrendszer tagjai megfelelően együttműködnek-e a gyermekeket veszélyeztető tényezők felismerésében és kezelésében. Ennek feltárására minden gyermekjóléti szolgálatnál legalább tíz esetet kell véletlenszerűen kiválasztaniuk és megvizsgálniuk.
A terv előírja továbbá annak vizsgálatát is, hogy a gyermekvédelmi szakellátásban lévő gyermekek megkapják-e a testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődésüket elősegítő, életkoruknak, egészségügyi állapotuknak megfelelő teljes ellátást, azaz étkeztetést, ruhát, mentálhigiénés és egészségügyi ellátást, lakhatást, nevelést és gondozást, illetve, hogy érvényesül-e a gyermekek játékhoz, szabadidőhöz, pihenéshez való joga.
A rendes évi ellenőrzéseken kiemelten kell vizsgálni továbbá azt, hogy az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményekben az ellátottak milyen szolgáltatásokat kapnak, szükség esetén nem csupán a dokumentumok ellenőrzésével, hanem az idős emberek megkérdezésével.