Belföld

A baloldal elhalasztaná a kormány költözését

Falus támogatná a civileket

 Falus Ferenc, a baloldali pártok főpolgármester-jelöltje arra szólította fel a kormányt, hogy halassza el a Várba költözést, helyette inkább intézkedjen arról, hogy biztonságos legyen a fővárosi közlekedés.

A politikus egy, a tervek szerint a kormánynak majdan helyet adó épület, a Nemzeti Táncszínház előtt tartott keddi sajtótájékoztatón azt mondta: információik szerint a költözés és az átépítés költsége eléri a százmilliárd forintot, ami elegendő lenne a 3-as metró biztonságossá tételéhez és új szerelvények vásárlásához.
A tájékoztatón részt vettek a Falus Ferencet támogató pártok, az Együtt-PM, az MSZP és DK I. kerületi polgármesterjelöltjei is. 
Az Együtt-PM-es V. Naszályi Márta arról beszélt, hogy a költözés a kerület lakóit is érinti, mert a törvények értelmében a kiemelt kormányzati beruházás közelében bármiféle indoklás nélkül bárkinek a lakását kisajátíthatják, s attól tart, hogy a kabinetet „mindenben kiszolgáló” kerületi vezetőség nem fogja megvédeni a helyieket.
A szocialisták jelöltje, Reményik Ildikó azt mondta, évek óta küzdenek azért, hogy a kerületben megvalósuljon a harmónia az ott lakók és a turisták között.
A DK-s Kakuk György kijelentette, hogy az intézkedés minden egyes fővárosit érinteni fog, mert a tervezett átalakítások teljes összege elérheti a négyszázmilliárd forintot, miközben ebből a pénzből egyszerűbbé lehetne tenni a kerületiek és a fővárosiak életét.
Falus Ferenc arra is kitért, hogy hétfőn első és szinte egyedüli politikusként jelent meg a tiltakozó demonstráción a fővárosi Szerb utcában, miután a rendőrség „lényegében putyini módszerekkel vonult fel”, és „méltatlanul nagy erőkkel” szállta meg az Ökotárs Alapítvány irodáját. Kijelentette, hogy főpolgármesterként nem zaklatni, hanem támogatni fogja a civileket, akiknek nagy területű irodákat és közösségi tereket akar a rendelkezésére bocsátani a főváros ingatlanjaiból. Példaként említette, hogy akár a Bálnán belüli üres területeket is megkaphatják a civil szervezetek évi egy forintért, hogy legyen lehetőségük a demokráciát erősíteni, a kirekesztés ellen küzdeni és európai ügyekkel foglalkozni.
Arra az észrevételre, hogy hétfőn a tüntetésen előbb azt nyilatkozta: csak arra sétált, később pedig azt, hogy fagyizni ment, azt felelte: azért ment oda, hogy ott legyen. "Atüntetésen nem akartam részt venni mint politikus, a civilek ezt nem nagyon szeretik, amivel én egyáltalán nem értek egyet” - magyarázta. A rendőrségi fellépés viszont olyan aránytalan volt és annyira megfélemlítette a civileket, hogy az ellen mindenkinek kötelessége felemelni a szavát – tette hozzá.