Belföld

A Törökországban letartóztatott újságírók és politikusok szabadon bocsátásáért tüntettek Budapesten

Ismét több száz katonát függesztettek fel a török haderőnél

A Törökországban letartóztatott újságírók és ellenzéki parlamenti képviselők szabadon bocsátásáért tüntettek Magyarországon tanuló török és kurd egyetemisták, illetve támogatóik vasárnap Budapesten a Deák téren.

török-bp576x356
A l
etartóztatott török parlamenti képviselők és újságírók szabadságáért tartott demonstráció résztvevői a fővárosi Deák Ferenc téren - MTI Fotó: Mohai Balázs

Sercan Cinar a demonstráció egyik szervezője hangsúlyozta: követelik a bebörtönzött újságírók és parlamenti képviselők azonnali szabadon bocsátását, a demokratikus jogokért küzdő betiltott szervezetek újbóli engedélyezését.

Ismét több száz katonát függesztettek fel a haderőnél
Felfüggesztettek 291 katonát vasárnap a török haditengerészetnél, további 19-et pedig elbocsátottak a július 15-i puccskísérletet követő tisztogatások keretében - közölte a török védelmi minisztérium hivatalos Twitter-fiókján.
A beszámoló szerint a gyanúsítottak között 183 tiszt és 127 altiszt található.
Ankara az Amerikában élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónokot és nemzetközi hálózatát teszi felelőssé a hatalomátvételi kísérletért. Az érintettek állítólag kapcsolatban állnak Gülen mozgalmával.
A feltételezett összeesküvők és támogatóik ellen indított átfogó nyomozások a haderő mellett főként a rendőrséget, a csendőrséget, a parti őrséget, az igazságügyet, az oktatást, az egészségügyet és a médiát érintik.
A török haderőtől eddig több mint 4000 katonát menesztettek, köztük a tábornoki kar mintegy 40 százalékát. A katonai állomány létszáma november 2-án 359 ezer 289 volt, amelyből 28 ezer 805 ember tiszti, 66 ezer 429 pedig altiszti rendfokozatot viselt.

 

A szónok elmondta: Recep Tayyip Erdogan török köztársasági elnök, illetve a török AKP (Igazság és fejlődés Pártja) a kihirdetett szükségállapot alatt számos, a kritikus hangok elnémítását szolgáló rendeletet kiadott, tévécsatornákat, hírügynökségeket és rádiókat záratott be. Legutóbbi intézkedésként pedig, a terrorellenes háborúra hivatkozva börtönbe vetették a Cumhuriyet, az egyik utolsó független és ellenzéki törökországi újság több újságíróját - mondta.

Szavai szerint ezzel párhuzamosan a hatalom letartóztatta a hatmilliós támogatottságú, a kisebbségek érdekeit is képviselő Nép Demokratikus Pártjának (HDP) tíz képviselőjét, köztük társvezetőit is. Ugyanakkor a rendőrség blokád alá vette a párt székházát is, ezzel megakadályozva a működését - sorolta Sercan Cinar.

A demonstráción Berta Tibor, a Balpárt képviselője azt hangsúlyozta, hogy a török nép veszélyben van, az ellenzék képviselőit bebörtönzi, elnyomja és kínozza a kormány. 
A demonstráció, mintegy félszáz résztvevője az "Erdogan  diktátor" és "Erdogan fasiszta", illetve a "szabadságot" jelszavakat kiáltozta. Ezen kívül HDP feliratú zászlókat lobogtattak, illetve a Cumhuriyet napilap számait. A magasba tartott transzparenseken az szerepelt, hogy "Szabadságot a bebörtönzött HDP képviselőknek", "Szabadságot a letartóztatott török újságíróknak, az újságírók nem terroristák".