Belföld

A Krétakör nem fog együttműködni a Kehivel

A Krétakör Alapítvány nem működik együtt a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) által a Norvég Civil Támogatási Alaptól elnyert pénzekről indított vizsgálatában. Az alapítvány csütörtöki közleménye szerint döntésükről Gulyás Márton ügyvezető telefonon tájékoztatta a hivatal kapcsolattartásra kijelölt munkatársát.

Csütörtökön számos civil szervezet, köztük a Krétakör Alapítvány is, ajánlott levelet kapott a Kehitől, amelyben a Norvég Civil Támogatási Alaptól elnyert pénzek ellenőrzéséről tájékoztatták őket - írta az alapítvány, amely közleményében azt is leszögezi: "az elmúlt hetekben a civil szervezetek ellen indított lejárató kampány miatt" már számítottak erre a lépésre. A Kehi vizsgálatának jogosságáról számos jogásszal konzultáltak, és véleményük alapján az alapítvány szerint a Kehinek nincs joga a NCTA-tól elnyert pénzeket vizsgálni. Ezt azzal indokolták, hogy a Kehi feladata az állami pénzek költése feletti kontroll, ellenben az NCTA-tól elnyert pályázati pénzek függetlenek a magyar államháztartástól. A Krétakör Alapítvány a közleményben hangsúlyozta, hogy eddig is együttműködött a törvényben előírt szervezetekkel.

A szervezetnél ellenőrzést tartott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, működésükről folyamatos könyvvizsgálói jelentés készül, s - mint kiemelték - "mindig, mindent rendben találtak". "A Krétakör Alapítvány a továbbiakban is együtt fog működni a törvény által meghatározott szervezetekkel, de nem fogja magát alávetni politikai szándékból indított vizsgálatoknak!" - fogalmazott közleményében az alapítvány. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára múlt csütörtökön közölte: két témában tárgyalt a magyar küldöttség a norvég alapokról Brüsszelben: a kormányhoz tartozó 9 program kérdéséről sikerült megállapodni, ugyanakkor a civil alapról nem közeledtek az álláspontok - nyilatkozta.

Objektum doboz

Csepreghy Nándor elmondta a Kehi-vizsgálat azt igyekszik kideríteni, hogy valóban civil szervezeti támogatások történtek-e civil célokra, vagy pártpolitikai finanszírozásról van szó. A helyettes államtitkár szerint egyértelmű bizonyítást nyert, hogy személyi összefonódásokról van szó. A legnagyobb probléma az, hogy ugyanazok a szereplők, magánszemélyek döntenek a civil alap forrásainak felhasználásáról, akik a másik oldalon, a különböző alapítványokban érdekeltek. "Ezt takargatja a norvég civil alap elosztásában résztvevő Ökotárs Alapítvány, amikor nem hozza nyilvánosságra az értékelők névsorát" - fogalmazott. A magyar küldöttség jelezte a norvég partnernek, hogy a Kehi a vizsgálatot befejezi. Lázár János miniszter arra utasította a Kehit, hogy a lehető leggyorsabban végezzék el a munkát. A vizsgálati eredmény birtokában leülnek az Ökotárs vezetőivel, illetve a norvég kormány képviselőivel, hogy megbeszéljék a továbbiakat - tette hozzá a helyettes államtitkár. Csepreghy Nándor május 29-i sajtótájékoztatóján azt is mondta, hogy a magyar kormánynak nemcsak joga, hanem kötelessége is vizsgálni, hogy a norvég alapokból Magyarországra érkezett pénzek felhasználása rendben zajlott-e.