Belföld

A Fidesz a kormányt arra kéri, fordulon az EB-hez a kvóták miatt

A párt végrehajthatatlannak tartja a kvótarendeletet +VIDEÓ

Törvényjavaslatot nyújt be a Fidesz pénteken a parlamentnek a kötelező betelepítési kvóta ellen, az előterjesztés arra kötelezné a kormányt, hogy forduljon az Európai Unió Bíróságához, és kezdeményezze a letelepítésről szóló uniós jogszabály megsemmisítését - közölte Gulyás Gergely, a kormánypárt frakcióvezető-helyettese pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón.

gulyás-halász
MTI Fotó: Soós Lajos

A törvényjavaslatról legkésőbb december elején szavaz az Országgyűlés - tudatta a politikus.
Gulyás Gergely elmondta: annak az EU-s döntésnek a bírósági megtámadásáról van szó, amely 120 ezer nemzetközi védelmet kérő áthelyezéséről szól. Közülük Olaszországból és Görögországból első körben 66 ezer embert telepítenének le a többi tagállamban.

Trócsányi: Joggal támadható a kötelező kvótákról szóló uniós döntés
Magyarország és Szlovákia joggal támadja meg a kötelező betelepítési kvótákról szóló uniós döntést, mert az szembemegy az Európai Tanács korábbi döntésével - mondta az igazságügyi miniszter az M1 aktuális csatorna péntek esti műsorában.
Trócsányi Lászlót azzal kapcsolatban kérdezték, hogy a Fidesz pénteken törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek a kötelező betelepítési kvóta ellen. Az előterjesztés arra kötelezi a kormányt, hogy forduljon az Európai Unió Bíróságához, és kezdeményezze a letelepítésről szóló uniós jogszabály megsemmisítését.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy két korábbi európai tanácsülésen még önkéntes kvótákról volt szó, ugyanakkor a belügyminiszterek tanácsa szeptember 22-én már kötelező kvótákról hozott döntést, ezt azonban nem tehette volna meg.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Tanács határozza meg azokat az orientációs jogalkotási feladatokat, amelyeken belül jogot kell alkotni.
A igazságügyi miniszter szerint azért is támadható a kötelező betelepítési kvótákról szóló uniós döntés, mert az a nemzeti szuverenitást érinti, és az ilyen kérdésekbe a nemzeti parlamenteket is be kellett volna vonni.
Trócsányi László közölte: bízik abban, hogy - a jogi érveket látva - Magyarország és Szlovákia mellett később más országok is belépnek majd a perbe.
A miniszter megjegyezte azt is, hogy az uniós döntés a gyakorlatban nem is hajtható végre, mert embereket akaratuk ellenére nem lehet elhelyezni valamelyik országban, hiszen nem biztos, hogy még másnap is ott lesznek.

A Fidesz szerint e döntés egyrészt végrehajthatatlan, másrészt ellentétes a közösségi joggal, mert nem "jogalkotási aktussal" fogadták el, megkerülve ezzel a nemzeti parlamenteket. Teljesen egyértelmű - magyarázta a frakcióvezető-helyettes -, hogy "a nemzeti parlamenteknek az EU-ban betöltött szerepéről szóló európai uniós közösségi joganyag megsértését jelenti ennek a döntésnek az elfogadása".
Gulyás Gergely emlékeztetett arra, hogy Magyarország az áthelyezésről szóló EU-s rendelkezésre már a döntéskor is nemmel szavazott, hasonlóan Szlovákiához, Csehországhoz és Romániához, Finnország pedig tartózkodott.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője a tájékoztatón jogtalannak, értelmetlennek és veszélyesnek nevezte a kötelező betelepítési kvótát. Jogtalan, mert Brüsszelnek "nincs joga ránk kényszeríteni egy olyan megoldást, amit nem akarunk", értelmetlen, mert meghívót jelent újabb millióknak, és veszélyes is "a kulturális identitásunkra" nézve, és mert növelheti a terrorveszélyt, a bűnözést - mondta.
A szóvivő megjegyezte, a pénteken a Ház elé kerülő törvényjavaslatukhoz várják az ellenzék támogatását, akár előterjesztőként is csatlakozhatnak hozzá.

 A Fidesz megkezdte Pécsett az aláírásgyűjtést a betelepítési kvóta ellen
Elkezdte Pécsett az aláírásgyűjtést a Fidesz a migránsok kötelező betelepítési kvótája elleni petícióhoz - jelentették be Baranya megye kormánypárti országgyűlési képviselői és a város polgármestere pénteken Pécsett, sajtótájékoztatón.
Páva Zsolt, a baranyai megyeszékhely fideszes polgármestere, aki az elsők között írta alá az aláírásgyűjtő ívet a Rákóczi utcán felállított standnál, azt mondta: a pécsiek néhány hete megtapasztalták, mit jelent a migránsok országhatárra nehezedő nyomása. "Ebben a városban nem tehetjük meg, hogy elfogadjuk az EU által előírt betelepítési kvótákat, ami Magyarország és Pécs szempontjából kimondottan káros" - tette hozzá.
Hoppál Péter országgyűlési képviselő kijelentette: a brüsszeli uniós központ olyan kvótarendszert erőltet Magyarországra, amely szerint több tízezer migránst kellene befogadnunk. Ennek nincs nemzetközi jogi alapja, azaz "erőszaktétel" - tette hozzá.


Emlékeztetett: a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja olyan petíciót indít útjára, amivel az Európai Unió döntése ellen tiltakoznak. "Ha sokan írják alá az ívet, Brüsszel látja, hogy a magyarokkal nem lehet packázni" - jegyezte meg.
Arról is beszélt, hogy a kvótarendszer értelmetlen, mivel a bevándorlók és a háború elől menekülők nem Magyarországon, hanem Nyugat-Európában akarnak letelepedni, ezért nálunk vélhetően nem akarnak majd beilleszkedni a társadalomba".
Hangoztatta: az intézkedés antidemokratikus gesztus Magyarország számára, hiszen a nemzeti konzultáció során több mint egymillió ember nyilvánította ki véleményét, miszerint "nem kérünk abból, hogy itt bevándorlókat integrálnunk kellene, mert van más dolga is Magyarországnak".
Csizi Péter országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy a kötelező kvótát Brüsszelben találták ki, de Magyarország, a magyar emberek és a pécsiek életét határozza meg. "A kétezer éves városnak az élete a jogtalan kvóták következtében teljesen megváltozna" - fogalmazott, hozzátéve, hogy péntektől a pécsiek a legfontosabb közösségi tereken és több csomópontban aláírásukkal kiállhatnak Magyarország védelme érdekében.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője szerdán jelentette be, hogy a kormánypárt aláírásokat gyűjt a betelepítési kvóták elleni, "Védjük meg az országot!" elnevezésű petícióhoz. Tájékoztatása szerint az év hátralévő részében igyekeznek minél több embert elérni, a tiltakozás eredményét pedig eljuttatják Brüsszelbe.

Objektum doboz